Nepoštivanje starijih

372

Datum: 27.05.2016.

 

Pitanje:

Vozeći se u tramvaju mnogi mladi sjede i ne ustupaju svoje mjesto starijima i nemoćnima. Je li takvo ponašanje sebično i radi li se o nedostatku vjere kod mladih?

 

Odgovor:

Poštovani!

Prije svega, rekla bih da se radi o nedostatku odgoja, a vjeru bih ovdje stavila malo po strani. Kada roditelji odgajaju svoju djecu tako da misle da su centar svijeta (dakle, kada ih razmaze), tada djeca misle da oni doista jesu centar svijeta i da se svi moraju prilagođavati njima, što je, kako si i sam napisao, jedan oblik sebičnosti.

No, valja uvijek imati na umu i ovo: današnji mladi su toliko psihički opterećeni da stajanje i njima predstavlja poteškoću. Ponekad mi se čini da starije osobe, koje su psihički obično puno jače od nas mladih (jer su živjeli u jednome vremenu dok ljudska psiha nije bila toliko opterećena svim šarenilom suvremenoga svijeta), lakše podnašaju stajanje nego mladi koji su postali „hodajući zombiji“.

Današnji mladi su jedna skupina ljudi koji su odgajani tako da misle da smiju što hoću – nikoga i ništa ne poštuju, nitko im ne predstavlja autoritet, znaju za svoja prava, a ne znaju za dužnosti i odgovornost. Dužnost i odgovornost su, nažalost, kategorije koje suvremeni svijet, pod navalom liberalizma i apsolutne autonomije, izbacuje kao vrijedne. Tako da niti odrasli, a još više mladi, nemaju to odgojeno u sebi. Stoga ih zanima samo trenutno zadovoljenje želja, konzumerizam i popularnost, odnosno, egocentrizam. Ovdje onda možemo doći i do vjere koju si spomenuo u pitanju: mladi više ne vjeruju unutar velikih, tradicionalnih religija, nego svatko stvara svojega boga, na svoju sliku i priliku (umjesto da sebe smatra stvorenim na sliku i priliku Boga). Taj gubitak dodira sa autoritativnih, velikim religijama, jest samo još jedna posljedica svih natruha suvremenoga svijeta: lažne slobode i lažne solidarnosti.

I za kraj: jedino što možemo jest truditi se odgajati vlastitu djecu drugačije. Ja osobno uvijek ustanem starijima, pa čak i kad vidim da je netko od mladih umoran, ili nosi puno stvari. No, ja sam imala i odgoj: ne znam koliko imaš godina i jesi li iz sela ili grada, ali kod nas, ako je neka stara bakica mojoj baki rekla da sam prošla pored nje i nisam je pozdravila, dobila sam batine s kuhačom. Tako je bilo kod većine djece iz vremena kada sam ja bila mala. Ako nisi pokazao poštovanje prema starijemu, dobio si svoju porciju. Danas kada stari pred roditeljima prozovu njihovu neodgojenu djecu, roditelju stanu na stranu svoje djece, umjesto da ih upozore na ponašanje. Mladi su uvijek slika dvojega: obitelji iz koje dolaze i društva u kojemu žive.

Obilje Božjega blagoslova,

Laura.

PODIJELI