Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić: Bez tuge u srcu nikad se ne napušta domovina

Vedran Šmitran – Zagreb

„Vjera – znanje – iskustvo – O vrednovanju ne-mjerljivog“ – tema je Katehetske zimske škole za vjeroučitelje osnovnih škola koja je danas započela u  Nadbiskupijskome pastoralnom institutu i Osnovnoj školi „Miroslava Krleže“ u Zagrebu, u organizaciji Nacionalnog katehetskog ureda Hrvatske biskupske konferencije i Agencije za odgoj i obrazovanja.

Predsjednik Vijeća HBK za katehizaciju i novu evangelizaciju đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić u uvodnome je izlaganju istaknuo kako vjera nije samo sažetak naših uvjerenja ili stavova, jer tada bi bila bi tek svjetonazor ili ideologija. No, vjeru kojoj ne bismo poznavali sadržaj teško bismo mogli razumjeti kao kršćansku vjeru. Znanje nam je stoga potrebno – poručio je okupljenim vjeroučiteljima nadbiskup Hranić.

Zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić predvodio je 8. siječnja, na svetkovinu Gospe Brze Pomoći, središnje misno slavlje u istoimenom svetištu u Slavonskom Brodu. Riječ dobrodošlice u ovo najposjećenije svetište na području Đakovačko-osječke nadbiskupije kardinalu je uputio domaći nadbiskup Đuro Hranić, kazavši pritom kako je Marija, kao i nekoć u Kani Galilejskoj, i danas puna sućuti te da kao vjernica moli svoga Sina za njegovu spasenjsku riječ – za svakoga od nas i za svaku našu obitelj.

Kardinal Bozanić u propovijedi je istaknuo kako je Marija naša sestra i majka u vjeri, koja je od samoga početka obilježena blaženstvom onih koji slušaju Božju Riječ. Marija zna da sve dolazi od Boga i da je Bog njezina veličina i snaga. Bog se nad njom prignuo i zavolio je, a ona ga je prihvatila. Od toga dana, po Mariji, Bog je postavio svoje boravište među ljudima – kazao je kardinal, poručivši kako smo po njezinu primjeru pozvani otvarati se djelovanju Duha Svetoga kojega smo primili.

Zagrebački je nadbiskup potom kazao kako se vjernici, kao i sveukupno stanovništvo ovoga dijela naše Domovine, u posljednje vrijeme suočavaju, s ponekad od stanovitih središta gotovo poticanim odlaskom mladih iz plodne Slavonije, a u isto se vrijeme ne govori i ne piše o teškoćama s kojima se susreću ti mladi u tuđini. Bez tuge u srcu nikad se ne napušta Domovinu. Svjesni smo promjena u društvu te, čini nam se, neodgovornih kašnjenja državnih i lokalnih institucija na tome području, ali ne smijemo ne vidjeti i tolike pozitivne inicijative mladih obitelji u ovoj sredini. Treba ih podržati i o njima govoriti, jer one su nada naše budućnosti – poručio je na proslavi svetkovine Gospe Brze Pomoći u Slavonskome Brodu kardinal Josip Bozanić.

Požeški biskup Antun Škvorčević u pratnji ravnatelja Caritasa Požeške biskupije Ivana Popića i čaglinskoga župnika Milana Klobučara pohodio je 8. siječnja sedmeročlanu obitelj Korman u Novoj Ljeskovici, u Župi Čaglin, kojoj je tijekom noći 7. siječnja izgorjela obiteljska kuća.

Biskup je kazao kako im je došao posvjedočiti svoju blizinu, ohrabriti ih da budu duhom snažni, te se upoznati s njihovim trenutačnim potrebama. Podsjetio ih je da im je prigodom krštenja malog Rafaela, petoga djeteta u njihovoj obitelji, rekao kako se on krštenjem uključuje u veliku obitelj Crkve i da nije sam na svojemu putu jer je s njime Isus Krist i njegovi brojni prijatelji. Istaknuo je da će se među pomagače u njihovim potrebama uključiti i Požeška biskupija putem svoga Caritasa, napose kad se smanji broj onih koji su spremni pomagati.

U povodu 10. hodočasničkog spomen-pohoda u Gvozdansko u Zagrebu je predstavljeno drugo dopunjeno i izmijenjeno izdanje monografije ‘Gvozdansko – hrvatsko velejunaštvo bez svjetskog uzora’, autora Damira Borovčaka.

Mjesto Gvozdansko nalazi se na granici Sisačke biskupije, blizu granice Hrvatske s Bosnom i Hercegovinom. U hrvatskoj povijesti poznato je po događaju iz 1578. godine kada su hrvatski vojnici braneći Domovinu pred najezdom Turaka, 13. siječnja svi umrli na zidinama utvrde Gvozdansko.

Zapovjednici te utvrde grofova Zrinskih – Damjan Doktorović, Juraj Gvozdanović, Nikola Ožegović i Andrija Stipšić, su zajedno s tri stotine branitelja tri mjeseca odolijevali napadima Turaka koje je predvodio Ferhat–paša. Na kraju su turski osvajači osvojili Gvozdansko s vojskom od deset tisuća vojnika, no nisu pobijedili jer kada su ušli u grad svi su branitelji bili na svojim položajima – smrznuti. Iz poštovanja prema junačkoj obrani hrvatskih vojnika Ferhat-paša je poslao po katoličkog svećenika koji je branitelje Gvozdanskog pokopao po katoličkom obredu.

Taj dio junačke povijesti hrvatskoga naroda potaknuo je Damira Borovčaka da organizira hodočasničke pohode u Gvozdansko i napiše monografiju za koju kaže da „sadrži istraživački i putopisni prikaz povijesnog događaja i sadašnju tradiciju njegova godišnjeg obilježavanja u Gvozdanskom.“

„Uzvišeno odricanje i sebedarje naših predaka u obrani od osvajača, njihova velejunačka žrtva bez svjetskog uzora, nije legenda ni bajka. Događaj je stvaran, na ponos i za uzor idućim hrvatskim naraštajima“ – piše u monografiji Damir Borovčak.

O monografiji je ovom prigodom govorio i sisački biskup Vlado Košić koji je zahvalio autoru monografije što je prije deset godina pokrenuo hodočašće u Gvozdansko, na nedjelju koja je najbliža 13. siječnju, kada se u crkvi Sv. Filipa i Jakova slavi misa za pale hrvatske branitelje. Neka ljubav prema Domovini naših branitelja u Gvozdanskom bude čitavoj Hrvatskoj trajno nadahnuće kako se treba žrtvovati za bližnje, nama danas, ali i novim naraštajima – poručio je biskup Košić.

Nakon predstavljanja u Zagrebu, monografija se danas predstavlja u prostorijama Sisačke biskupije, a 15. siječnja u župi sv. Antuna Padovanskog u Čakovcu. Koncert ‘Sjećanje na Gvozdansko’ održat će se sutra, 11. siječnja u zagrebačkoj katedrali, dok će se hodočasnički pohod u Gvozdansko održati u nedjelju, 13. siječnja, točno na dan junačke pogibije hrvatskih branitelja na zidinama utvrde.

Izvor: https://www.vaticannews.va/

PODIJELI