Papa: Bog je u bogatu Europu poslao stranca kako bismo ga prihvatili

 

 

 

Papa Franjo primio je danas (13.11.2015.) u audijenciju članove Zaklade Romano Guardini, koji u Rimu sudjeluju na skupu u organizaciji Papinskog sveučilišta Gregorijana, povodom 130. godišnjice rođenja tog utjecajnog teologa i filozofa. Papa je tom prigodom rekao kako bismo mogli primijeniti Guardinijevu misao na naše vrijeme, nastojeći otkriti Božju ruku u aktualnim zbivanjima.

Tako ćemo moći prepoznati da je Bog, u svojoj mudrosti, poslao nama, u bogatu Europu, gladnoga kako bismo ga nahranili, žednoga kako bismo ga napojili, stranca kako bismo ga prihvatili, gologa kako bismo ga odjenuli. Povijest će poslije pokazati: ako smo narod, zasigurno ćemo ga prihvatiti kao brata, ako smo međutim samo skupina pojedinaca – više ili manje organizirana – bit ćemo u iskušenju da prije svega „spasimo vlastitu kožu“ – upozorio je Papa.

Sveti je Otac također podsjetio na scenu iz romana F. M. Dostojevskog, Braća Karamazovi, koju je komentirao Guardini. U romanu, žena starcu Zosimi priznaje da je ubila svojega muža koji ju je teško zlostavljao. Monah je pak, vidjevši da se kaje, tješi i govori da se ne boji jer, ako se kaje, Bog sve oprašta. Nema i ne može biti na čitavoj zemlji tako velikog grijeha da Bog ne bi oprostio iskrenom pokajniku – rekao je Zosima.

Tu shvaćamo što znači svetost, to jest život vjere koji može vidjeti da je Bog blizak čovjeku i drži njegov život u svojim rukama. Zbog toga Guardini kaže: Prihvaćajući s jednostavnošću život iz Božjih ruku, osobna se volja preobražava u božansku i tako, premda stvorenje ne prestaje biti stvorenje i Bog stvarno Bog, ostvaruje se njihovo živo jedinstvo – napomenuo je Papa.

Za Guardinija, živo se jedinstvo s Bogom sastoji u konkretnom odnosu osobe sa svijetom i drugima oko sebe. Pojedinac se osjeća utkan u narod, u zajedništvo. Guardini pojam „naroda“ suprotstavlja iluminističkom racionalizmu prema kojem je stvarno samo ono što se može obuhvatiti razumom i koji izolira čovjeka od naravnih životnih odnosa. Narod je za njega „kompendij onoga što je u čovjeku vjerodostojno, duboko, supstancijalno“. Narod, „mjesto božanskog djelovanja“  – uvjeren je papa Franjo – nije „logička“, nego „mitska kategorija“.

 

Izvor: Portal Vatikanskog radija na hrvatskom jeziku

 

PODIJELI