Papa na ekumenskom susretu s mladima u Tallinnu: Idimo na periferije, tamo ćemo pronaći Isusa

Papa Franjo se susreo s mladima u luteranskoj crkvi svetoga Karla u Tallinnu te istaknuo da ako imamo hrabrosti izići iz sebe, iz svojih egoizama, svojih zatvorenih ideja, i otići na periferije, tamo ćemo pronaći Isusa, jer On ide ispred nas u životu brata koji trpi i koji je odbačen

Amedeo Lomonaco; Ariana Anić – Vatikan

Posljednjega dana apostolskoga pohoda baltičkim zemljama papa Franjo je doputovao u Estoniju, u njezin glavni grad Tallinn. Nakon kurtoaznoga posjeta estonskoj predsjednici Kersti Kaljulaidi, i nakon što se odmah potom, u predsjedničkoj palači, obratio predstavnicima vlasti i diplomatskom zboru, Sveti je Otac otišao u luteransku crkvu, na ekumenski susret s mladima. U govoru se osvrnuo na izazove koji se odnose na ekumenizam i na nove naraštaje.

Nakon što je poslušao predstavnike različitih kršćanskih vjeroispovijesti nazočnih u Estoniji, te svjedočanstva nekoliko mladih, Papa je primijetio da je vrlo lijepo biti zajedno. Ako se potrudimo vidjeti se kao hodočasnici koji hode zajedno, naučit ćemo s pouzdanjem otvoriti srce svojem suputniku, bez sumnji, bez nepovjerenja, gledajući samo ono što stvarno tražimo, a to je mir pred licem jedinoga Boga. Mir je umješnost – objasnio je Papa – a i pouzdanje u druge također je nešto umješno. Tim putom ne smijemo prolaziti samo s vjernicima, nego sa svima.

Nasljedovati Gospodina

Sveti je Otac potom primijetio da kršćanske Crkve katkada povlače za sobom ponašanja u kojima je lakše govoriti i savjetovati nego slušati, te dopustiti da nas pita i prosvjetljuje ono što proživljavaju novi naraštaji. Znamo da želite i očekujete da vas prati, ne neki neumoljivi sudac, ni bojažljivi i pretjerano zaštitnički roditelj koji stvara ovisnost, nego netko tko se ne boji vlastite slabosti i zna učiniti da zablista blago koje, poput glinene posude, čuva u vlastitoj nutrini – istaknuo je papa Franjo te dodao – Danas vam hoću reći da želimo plakati s vama ako plačete, popratiti pljeskom i smijehom vaše radosti, i pomoći vam u nasljedovanju Gospodina.

Gdje je Isus, tamo je uvijek obnova

Kada je neka kršćanska zajednica doista kršćanska – dodao je Papa – ne bavi se prozelitizmom, nego samo sluša, prima, prati. Kako bismo bili blizu mladima – objasnio je – valja dati odgovore preokrećući brojne situacije koje ih udaljuju. Trebamo biti zajednica koja je transparentna, gostoljubiva, čestita, privlačna, komunikativna, dostupna, radosna i interaktivna, odnosno zajednica koja se ne boji.

Znamo da nas mnogi mladi ne žele ništa pitati, jer nas ne smatraju važnim sugovornicima u njihovu životu. Štoviše, neki izričito traže da ih se ostavi na miru, jer im smeta prisutnost Crkve, i čak ih iritira. Ljute ih seksualni i gospodarski skandali u vezi s kojima ne vide odlučnu osudu; ljuti ih što se zbog nedovoljne pripreme ne zna prikladno protumačiti život i osjetljivost mladih; ili im jednostavno smeta pasivna uloga koju im dajemo – primijetio je Papa.

Međutim, unatoč našem nedovoljnom svjedočanstvu, Sveti je Otac potaknuo mlade da nastave otkrivati Isusa u našim zajednicama. Jer – objasnio je – znamo da gdje je Isus tamo je uvijek obnova; uvijek postoji mogućnost za obraćenje, da ostavimo iza sebe sve ono što nas odvaja od Njega i od naše braće. Gdje je Isus, život uvijek ima okus Duha Svetoga.

Ljubav nije mrtva

Osvrnuvši se potom na riječi iz pjesme jedne glasovite estonske pjevačice, Papa je istaknuo da ljubav nije mrtva te pozvao mlade da se svi zauzmemo kako bi ljubav bila živa. Od nas traži samo da otvorimo svoje srce. Mnogi mladi vide kako završava ljubav njihovih roditelja, kako se raspada ljubav tek vjenčanih parova; u srcu osjećaju bol kada nikome nije važno to što trebaju emigrirati kako bi tražili posao, ili kada ih se gleda sumnjičavo zato što su stranci.

Moglo bi izgledati da je ljubav mrtva, ali znamo da nije, i mi imamo nešto za reći, za navijestiti, i to – prema Papinim riječima – s malo govora i mnogo gestā. To se sviđa Isusu, jer On je prošao čineći dobro, i kada je umro izabrao je snažnu gestu križa, a ne riječi. Molimo za apostolsku snagu kako bismo drugima donosili Evanđelje – kako bismo im ga nudili, ne nametali – te da od svojega kršćanskog života ne učinimo muzej uspomena – rekao je papa Franjo.

Preuzeto: https://www.vaticannews.va

Papa Franjo predstavnicima vlasti i diplomatskom zboru u Estoniji: Za stvaranje budućnosti potrebno je graditi osjećaj pripadnosti i integracije

Nema goreg otuđenja od osjećaja da nemate korijene i da ne pripadate nikome

Ivica Hadaš – Vatikan

Narod će stvarati budućnost samo ako među svojim članovima gradi odnose pripadnosti – istaknuo je danas papa Franjo u Tallinnu, u Estoniji, obraćajući se predstavnicima vlasti i diplomatskom zboru.

Stoljećima se ova zemlja naziva “Marijina zemlja” – podsjetio je Papa i nastavio – To je ime koje ne pripada samo vašoj povijesti, nego je dio vaše kulture. Marija je žena sjećanja koja kao blago u svom srcu čuva sve što živi (Lk 2,19); ona je plodna majka koja je dala život svojem Sinu.

Vaš je narod u povijesti morao podnijeti teške patnje boreći se za svoju slobodu i neovisnost – rekao je Sveti Otac i primijetio – Ipak, u posljednjih nešto više od 25 godina uspjeli ste se potpuno vratiti u obitelj naroda. Estonija je napravila goleme korake i sada ste među najrazvijenijim zemljama po gospodarstvu, slobodi tiska, demokraciji i politici. Osim toga ojačali ste svoju suradnju i prijateljstvo s drugim zemljama.

Gledajući vašu prošlost i sadašnjost, možemo s nadom gledati na vašu budućnost – kazao je papa Franjo i napomenuo – Biti zemlja sjećanja znači sjećati se da ste napredak postigli radom, u duhu i vjeri svojih predaka. Njegovati zahvalno sjećanje znači prepoznavati sve plodove koje danas uživate zahvaljujući ljudima koji su doprinijeli ostvarenju slobode koja vas poziva da je poštujete otvaranjem putova za generacije koje dolaze nakon vas.

Čovječanstvo u ovom trenutku doživljava povijesnu prekretnicu koju možemo vidjeti u napretku koji se ostvaruje na različitim područjima – rekao je Papa i dodao – Treba pohvaliti uspjehe koji pridonose blagostanju ljudi “(Evangelii gaudium 52); međutim, treba imati na umu da blagostanje nije uvijek oznaka dobroga života.

U našim tehnokratskim društvima možemo primijetiti gubitak smisla i radosti života, gasi se sposobnost divljenja koja potiče ljude na borbu za život – kazao je Sveti Otac i upozorio – Svijest o pripadnosti i borbi za druge, ukorijenjenosti u narod, kulturu i obitelj, postupno se može izgubiti lišavajući, posebno mlade, korijena od kojih valja početi graditi vlastitu sadašnjost i budućnost, jer im se pri tom oduzima sposobnost sanjanja, sposobnost za rizik i stvaranje.

Staviti sve povjerenje u tehnološki napredak kao jedini mogući put razvoja može dovesti do gubitka sposobnosti za uspostavljanje međuljudskih, međugeneracijskih i interkulturalnih veza, a to znači, onog životnog tkiva koje je važno da se osjećamo dijelom zajedničkog projekta – rekao je papa Franjo i napomenuo – Kao posljedica toga, jedna od najvažnijih odgovornosti koju imamo u društvu, politici i vjerskom odgoju jest u načinu na koji postajemo graditelji veza.

Plodna zemlja zahtijeva ukorjenjivanje i stvaranje životne mreže koja omogućava da se članovi zajednice osjećaju kao u svojoj kući – rekao je Papa i naglasio – Nema goreg otuđenja od osjećaja da nemate korijene i da ne pripadate nikome. Zemlja i narod bit će plodni i stvarati budućnost ukoliko grade odnose pripadnosti; ako se zalažu za integraciju različitih zajednica i generacija, te prekidaju umrtvljenje osjećaja i udaljavanje od drugih – zaključio je Sveti Otac.

Preuzeto: https://www.vaticannews.va

Papa Franjo u Tallinnu: Vi ste dio velike Božje obitelji

Misionarke ljubavi se nisu bojale ići u susret potrebitima kako bi bile znak blizine i ispružene Božje ruke

Ivica Hadaš – Vatikan

Vi ste dio velike Božje obitelji – istaknuo je danas poslijepodne papa Franjo posjetivši u Tallinnu karitativnu ustanovu Misionarki ljubavi Majke Terezije iz Kolkate gdje se susreo s oko 100 štićenika koji imaju problema s alkoholom, siromašnima i samohranim majkama.

Zahvalivši im za njihovo svjedočanstvo, Papa je izrazio radost osobito zbog bračnog para s devetero djece i njihove žrtve, te je naglasio – Tamo gdje su prisutni djeca i mladi, ima žrtve, ali još više budućnosti, radosti i nade. U ovoj zemlji u kojoj su zime jake, vama ne nedostaje najvažnije obiteljske topline. Problemi postoje, ali i želja da se ide naprijed. To nisu samo lijepe riječi, nego očit primjer.

Sveti Otac je zahvalio i redovnicama Misionarkama ljubavi koje se nisu bojale ići u susret tim osobama u potrebi kako bi bile znak blizine i ispružene Božje ruke. Kada se u vjeri ne bojite napustiti udobnost, kada se stavite na raspolaganje i imate hrabrosti izići u susret drugima, uspijevate svjedočiti najljepše Isusove riječi: „Ljubite jedni druge, kao što sam Ja ljubio vas“ (Iv 13,34) – rekao je Papa i napomenuo – To je ljubav koja raskida lance koji nas odvajaju i izoliraju, ljubav koja omogućava da gradimo veliku obitelj u kojoj se svi mogu osjećati kao u svojoj kući. To je ljubav koja suosjeća i daje dostojanstvo.

Misionarska je vjera poput sestara Misionarki ljubavi, ide  ulicama naših gradova, četvrtima, zajednicama, govoreći konkretnim gestama: budi dio naše obitelji, velike Božje obitelji u kojoj svi imamo mjesta – istaknuo je papa Franjo i potaknuo – Nemojte ostati vani. Zatim je spomenuo primjer čovjeka koji je zahvaljujući Misionarkama ljubavi susreo braću i sestre koji su mu pomogli vidjeti da ga je Gospodin neumorno tražio kako bi ga obukao za slavlje te kako bi mogao slaviti zbog spoznaje da je svatko od nas izabrani sin.

Najveća radost Gospodinova jest vidjeti nas kako se ponovo rađamo, zato se nikad ne umara pružajući nam novu priliku. Zato su važne veze, važno je osjećati da pripadamo jedni drugima, da svaki život vrijedi i da smo spremni potrošiti ga za tu svrhu. Pozivam vas da nastavite stvarati veze, da izlazite na ulice kako biste rekli mnogima: i vi ste dio naše obitelji. Isus je pozvao učenike, i još i danas poziva svakoga od vas da nastavite sijati i naviještati Njegovo Kraljevstvo. On računa na vaš život i na vaše ruke kako bi po njima prolazio gradovima i dijelio stvarnost koju vi živite – zaključio je Papa.

Preuzeto: https://www.vaticannews.va

PODIJELI