Papa Franjo patrijarhu Teofilu III.: Zauzmimo se sada za jedinstvo

106

Zauzmimo se sada, po Gospodinovoj želji, kako bismo izgradili budućnost punoga pomirenja i bratskoga zajedništva. Ne učiniti to bio bi današnji najveći grijeh – rekao je papa Franjo jeruzalemskom grčkom pravoslavnom patrijarhu Teofilu III., kojega je danas prijepodne primio u Vatikanu. Bio je to patrijarhov uzvratni posjet na onaj pape Franje bazilici Svetoga Groba, u svibnju 2014. godine, kada su Papu pratili patrijarh Teofil i patrijarh Bartolomej.

Sveti je Otac ponovno istaknuo svoju iskrenu želju i obvezu u nastavku puta prema punom jedinstvu Katoličke Crkve i one pravoslavne, jer ne učiniti to značilo bi – prema Papinim riječima – ne poslušati snažan Kristov poziv. Izrazivši svoju blizinu svima koji trpe zbog sukobâ koji već desetljećima muče Svetu zemlju, papa Franjo je primijetio da nesigurno stanje i nerazumijevanje među stranama i dalje uzrokuju nesigurnost, ograničavanje temeljnih pravâ i mnoge primoravaju da napute vlastitu zemlju. Zbog toga – dodao je – zazivam Božju pomoć i tražim od svih uključenih strana da umnože svoje napore kako bi se ostvarili uvjeti za stabilan mir, temeljen na pravednosti i priznavanju pravâ svih ljudi.

U tu svrhu valja odlučno odbaciti sve vrste nasilja, diskriminacije i izražavanja nesnošljivosti prema židovskim, kršćanskim i muslimanskim osobama i bogoštovnim mjestima. Sveti bi Grad, čiji status quo valja štititi i očuvati, trebao biti mjesto na kojemu svi mogu živjeti zajedno u miru. U suprotnom će – prema Papinim riječima – za sve započeti beskonačna uvojnica trpljenja.

Govoreći potom o članovima različitih kršćanskih zajednica u Svetoj zemlji, Papa je poželio da uvijek budu priznati sastavnim dijelom društva, i da donose vlastiti prinos za opće dobro i za izgradnju mira. Taj će njihov prinos biti djelotvorniji ako bude ostvaren veći sklad među različitim Crkvama na tom prostoru – primijetio je papa Franjo.

Posebno bi važna bila veća suradnja u pružanju potpore obiteljima i mladim kršćanima kako ne bi bili primorani napustiti vlastitu zemlju – objasnio je Papa. Radeći zajedno na tom osjetljivom području, vjernici će se različitih vjeroispovijesti moći bolje upoznati i uspostaviti sve bratskije odnose. Zbog toga je, u poslušnosti Isusovoj molitvi za svoje u Dvorani Posljednje večere: „da budu jedno… kako bi svijet povjerovao“, papa Franjo ponovno izrazio iskrenu želju i obvezu u nastavljanju puta prema punom jedinstvu među dvjema Crkvama.

Dobro znam da neke rane iz prošlosti i dalje ostavljaju trag u sjećanju mnogih ljudi – primijetio je Papa. Povijest nije moguće promijeniti, ali, ne zaboravljajući velike nedostatke ljubavi kroz stoljećâ, upravimo zajedno pogled prema budućnosti potpunoga pomirenja i bratskoga zajedništva, i zauzmimo se sada, prema Gospodinovoj želji. Ne učiniti to bio bi današnji najveći grijeh; to bi značilo ne poslušati snažan Kristov poziv i znakove vremena koje Duh sije na putu Crkve – istaknuo je papa Franjo.

Ne dopustimo da sjećanje na vrijeme obilježeno uzajamnom šutnjom ili međusobnim optuživanjem, teškoće sadašnjosti i nesigurnost budućnosti, spriječe naš zajednički hod prema jedinstvu, zajedničku molitvu i djelovanje u naviještanju Evanđelja i u služenju potrebitima – potaknuo je Sveti Otac. Na kraju je, prije nego što je predložio da zajedno izmole ‘Oče naš’, Papa ponovno izrazio blizinu braći kršćanima u Svetoj zemlji, te naklonost prijateljima drugih velikih religija nazočnih na tom prostoru, nadajući se i moleći – kako je rekao – da za sve uskoro dođe dan postojanoga i trajnoga mira.

Izvor: http://hr.radiovaticana.va/

PODIJELI