Štetno je kad se netko diči da je iznad drugih, to uništava zajednicu i obitelj

Ivica Hadaš – Vatikan

Suparništvo i taština uništavaju temelje zajednica sijući podjele i sukobe – istaknuo je papa Franjo danas u propovijedi na misi u Domu svete Marte. Polazeći od evanđelja današnje liturgije (Lk 14,12-14), osudio je sebične interese naglašavajući da se besplatnost koju je Isus propovijedao ne odnosi samo na neke osobe.

Isusov nauk je jasan: „stvari se ne smiju činiti zbog koristi“, ne smijemo birati vlastite prijatelje na temelju onoga što nam odgovara – rekao je Papa i objasnio – Naime, razmišljati samo na temelju vlastite koristi, oblik je sebičnosti, podjela i interesa. Isusova je poruka upravo suprotna: to je besplatnost koja proširuje život i produljuje vidike, jer je sveobuhvatna. Biranje označava podjelu, ne podržava „jednodušje“ o kojem sveti Pavao govori Filipljanima u prvom čitanju današnje liturgije.

Dvije su stvari protiv jedinstva: suparništvo i taština – rekao je Sveti Otac i nastavio – Ogovaranje nastaje iz suparništva, jer mnogi osjećaju da ne mogu rasti, no da bi postali veći od drugih, ogovaranjem uništavaju njihov ugled. To je način kako se uništavaju osobe, suparništvom. Sveti Pavao kaže: „Ne, u zajednici neka ne bude suparništva“. Suparništvo je borba da se drugoga uništi.

Suparništvo je ružno; može se učiniti na otvoren i izravan način ili u bijelim rukavicama; no uvijek s namjerom uništiti drugoga, a sebe uzdići – rekao je papa Franjo i dodao – Budući da ne možemo biti tako kreposni i dobri, uništavamo ugled drugima, te na taj način ostajemo uvijek veliki. Suparništvo je put prema djelovanju iz koristi.

Jednako je štetno kada se netko diči da je iznad drugih – rekao je Papa i upozorio – To uništava zajednicu i obitelji. Razmislite o suparništvu među braćom zbog očeve baštine, to se može vidjeti svaki dan. Razmislite o taštini onih koji se diče da su bolji od drugih. Kršćanin mora slijediti primjer Sina Božjega njegujući besplatnost; činiti dobro i ne brinuti o tome čine li drugi isto; sijati ljudskost, izbjegavajući suparništvo ili taštinu. Graditi mir malim gestama znači u cijelom svijetu utirati put slozi.

Kada čitamo vijesti o ratovima, mislimo na njihove posljedice kao što su gladna djeca u Jemenu. Zašto nemaju hrane? Isti se rat tim suparništvom vodi i u našoj kući i u našim ustanovama. Tamo počinje, rat! Mir se treba tamo ostvariti: u obitelji, u župi, u ustanovama i na radnom mjestu, tražeći uvijek ljudskost i slogu a ne vlastitu korist – zaključio je Sveti Otac.

Izvor: https://www.vaticannews.va/

PODIJELI