Primivši u audijenciju skupinu mladih iz francuske biskupije Viviers, na završetku njihova hodočašća u Argentini, papa Franjo je odlučio predati im napisani tekst govora te spontano s njima razgovarati i odgovarati na njihova pitanja. Savjetovao im je da idu naprijed zajedno, u jedinstvu s Crkvom, te da budu radosni svjedoci vjere

Snažno je iskustvo proživjelo 30-ak mladih iz francuske biskupije Viviers, koje je papa Franjo jučer primio u Vatikanu. Mladi su, naime, proveli mjesec dana u Argentini, u biskupiji La Rioja, te hodili tragovima dragocjenih svjedoka vjere koji su životom platili svoj ‘da’ Bogu, a koji su dolazili upravo iz biskupije Viviers. Riječ je o ocu Gabrielu Longuevilleu i ocu Carlosu Muriasu, koji su zajedno ubijeni tijekom diktature 1976. godine. Obojica su se nadahnjivali učiteljstvom biskupa Enriquea Angelellija, koji će uskoro biti proglašen blaženim.

Gospodinovi sluge i prijatelji

Papa je nazočnima predao pripremljeni tekst govora u kojemu je kratko sažeo smisao onoga što su ti mladi doživjeli – učiniti se slugama i prijateljima Gospodinovim prihvaćajući rizike poslanja na koje nas On poziva. U govoru se Papa, osim toga, spomenuo mučenikā, svjedokā Isusa koji je iz ljubavi dao život za sve ljude i svakoga od nas. Među njima su biskup Angelelli i laik Wenceslao Pedernera; svi su oni bili ubijeni. Papa je 8. lipnja ove godine potpisao dekret Zbora za proglašenje svetih, priznajući njihovo mučeništvo, jer su ubijeni iz mržnje prema vjeri.

Graditelji mostova

Po povratku kući mladi žele nasljedovati njihovo poučavanje, a Sveti Otac ih je, u napisanom govoru, potaknuo da ustraju u tomu, te da traže pomoć Duha Svetoga kako bi bili graditelji mostova među ljudima, i bliski čovječanstvu koje je ranjeno i isključeno, te kako bi učinili vidljivom Očevu ljubav i radost Evanđelja.

Dijalog između Pape i mladih

Nakon što im je predao tekst govora, Papa je s mladima započeo otvoreni dijalog, dajući im jasne odgovore na pitanja proizišla tijekom njihova dugog hodočašća. Mladi su Papu pitali kako slušati riječ Božju; kako moliti; kako održavati život otvorenim za druge, u svijetu u kojemu su ljudi usredotočeni na sebe; kako živjeti odnos s Crkvom, te koji je glavni način evangelizacije.

Riječ Božja i molitva

Odgovarajući na pitanje o riječi Božjoj, papa Franjo je napomenuo da ju siromašni bolje razumiju, jer ne postavljaju nikakvu prepreku, imaju otvoreno srce kako bi ju primili. Riječ Božja se ne sluša samo uhom; ona ulazi kroz uho, ali se osjeća srcem – istaknuo je Sveti Otac. Osim toga, zajednička molitva čini molitvu još snažnijom – kazao je te pritom napomenuo da nam je katkada potrebno da budemo sami pred Bogom kako bismo ga susreli. Ali, to je samo tjelesna samoća, jer trebamo biti svjesni da je cijela Crkva tada sa mnom, cijela je zajednica sa mnom. To je sigurnost koja potiče i pustinjaka koji zna da je sjedinjen s Božjim narodom.

Dijalog s umom, srcem i rukama

Papa je potom istaknuo važnost života u zajednici, iako će se ti mladi nakon hodočašća vratiti uobičajenoj rutini. Potrebno je razgovarati, prisjećati se iskustva i obnavljati ga. Mlade valja pratiti konkretnim stvarima i izazovima. To znači dati vrijednost uzajamnom razumijevanju, suradnji i zajedničkoj molitvi. Kako biste bili skupina, među vama treba vladati dijalog, i to umom, srcem i rukama. Mladima je jednostavnije uprljati ruke, zauzeti se – primijetio je papa Franjo.

Radost evangelizacije

Što se tiče evangelizacije, valja ju živjeti u radosti. Podsjetivši na apostolski nagovor Pavla VI. ‘Evangelii Nuntiandi’, papa Franjo je istaknuo da ne smijemo biti žalosni, obeshrabreni evangelizatori kisela lica. Na kraju se spomenuo biskupa Angellelija i oca Gabriela Longuevillea. Biskup je vodio duhovnu obnovu u lipnju 1973. godine tijekom koje sam izabran za provincijala – prisjetio se Papa. Susreo sam ga tada i shvatio njegov savjet: ‘jedno je uho za slušanje Božje riječi, a drugo za slušanje naroda’. Ne postoji evangelizacija iz laboratorija; evangelizacija je uvijek ‘prsa o prsa’ s Božjim narodom i s riječju Božjom – istaknuo je papa Franjo.

Biskup Angelelli – argentinski Romero

Biskupa La Rioje, msgr. Enriquea Angelellija mnogi nazivaju ‘argentinskim Romerom’. Bio je sin talijanskih emigranata, Božji čovjek, koji je smetao argentinskoj diktaturi zbog zauzimanja za siromašne i za radnike. Kao i salvadorski biskup, i Angelelli je ubijen, ali je službena verzija bila da je poginuo u automobilskoj nesreći 4. kolovoza 1976. godine. Pokazalo se da je to bila inscenacija, a istina je potvrđena poslije 38 godina, kada su za ubojstvo biskupa Angelellija na doživotni zatvor bila osuđena dva visoka časnika.

Mučeništvo njegovih prijatelja

Još prije ubojstva biskupa Angelellija bila su pronađena izmučena i osakaćena tijela dvojice njegovih svećenika: mladoga franjevca konventualca Carlosa Muriasa, i župnika don Gabriela Longuevillea, francuskoga svećenika. Oca Carlosa su dugo nadzirali vojnici zbog njegova zauzimanja za prava zemljoradnika. Tako je 18. srpnja 1976. godine skupina naoružanih osoba došla po njega, ali ga njegov prijatelj don Gabriel nije ostavio samoga. Nedugo nakon toga pronađena su njihova beživotna tijela. Samo nekoliko dana poslije, 25. srpnja, zemljoradnik Wenceslao Pedernera, organizator ‘Katoličkoga seljačkog pokreta’, ubijen je u vlastitom domu, pred suprugom i tri kćeri.

(Vatican News – aa)

 

Izvor: https://www.vaticannews.va/

PODIJELI