Biskup malteške biskupije Gozo, msgr. Mario Grech, uputio je apel Vijeću biskupskih konferencija Europske unije pozivajući Europu da pokaže suosjećanje i konkretnu solidarnost prema najugroženijima

Antonella Palermo; Mate Žaja – Vatikan

Čuti vapaj pape Franje i pripaziti na to da se informacije ne iskrivljuju – dvije su preporuke biskupa Maria Grecha [Greka], ordinarija malteške biskupije Gozo, u vezi s 49 migranata koji su spašeni u Sredozemnom moru i danima su čekali da im se omogući iskrcavanje u nekoj od europskih luka. Osvrnuvši se na apel koji je Papa u nedjeljnom Angelusu uputio europskim vođama, biskup je za našu radijsku postaju kazao da je Sveti Otac dao glas onima koji ga nemaju, ne misleći pritom samo na ljude koji čekaju na Sredozemnom moru, već i na mnoge druge koji žele da Europa pronađe rješenje.

Što je s ljudskim pravima?

Nažalost, ostavlja se dojam da su ljudi protiv toga, ali to nije istina – rekao je biskup Grech i dodao – U današnjem društvu postoji lažni populizam. Postoji iskorištavanje, ne samo ljudsko i gospodarsko, nego i političko u vezi s tom situacijom. Proslavili smo sedamdesetu obljetnicu Deklaracije o ljudskim pravima, ali pitam se gdje su ta prava? Zašto je društvo tako neosjetljivo na obranu temeljnih ljudskih prava? Razumijem da je pitanje migranata složeno pitanje, ono se mora pratiti i rješavati smireno, oprezno, ali i odgovorno. Ne možemo zabraniti ljudski život – rekao je malteški biskup.

Čemu stav gluhoće?

Vezano uz stav gluhoće, msgr. Grech je kazao da ga ne želi pripisivati samo talijanskoj Vladi, nego cijeloj Europi. Nažalost, Europa je ostarila, izgubila je odvažnost – kazao je biskup i nastavio – Toliko je straha i dezinformacija, što je još jedan čimbenik koji sprečava donošenje hrabrih odluka. Osim toga, kao što je Papa također istaknuo na Bogojavljenje, moramo naučiti cijeniti dar besplatnosti, logiku dara. Moramo se otvoriti drugima bez čekanja na uzvrat.

Ponovno u vezi s gluhoćom na vapaj potrebitih, biskup Grech je naglasio da ona ukazuje na naše siromaštvo, ne samo u materijalnom smislu, nego i u vrijednosnom. Riječ je i o siromaštvu vjere. Govorimo o Europi, kršćanskom kontinentu, ali gdje su kršćanske vrijednosti? – pitao se biskup te komentirao da je Papa možda svojim vapajem stvorio nemir, kao što su to u Isusovo vrijeme učinila trojica Mudraca.

Otvoriti vrata

Biskup Mario Grech smatra da je neposredno rješenje u otvaranju vrata tim ljudima. Kako smo mogli čuti od liječnika na brodovima, situacija se pogoršava iz sata u sat – upozorio je biskup i nastavio – Treba misliti na zemlje iz kojih su došli. Razgovaralo se o planu obnove za Afriku; i na to moraju misliti politički vođe i dati neki prijedlog. Nažalost, današnja je politika bolesna, odnosno, kako je Papa rekao, manjkava je. Trebamo se obrazovati za dobru politiku, koja nije ništa drugo doli organizacija zajedničkog života ljudi.

Na kraju je biskup Grech kazao da pregovori traju, ali se istovremeno pitao kada će doći rješenje? Ponovio je da je u pitanju ljudski život, i ako on bude izgubljen, bit će to vrlo velika nepravda i grijeh. Složio se s nadbiskupom Malte, Charlesom Sciclunom [Šiklunom], koji je nazvao velikom nepravdom činjenicu da su ta naša braća i sestre postali žrtve pregovora europskih vođa, te uputio apel europskim vođama da ne kasne.

Izvor: https://www.vaticannews.va

PODIJELI