Ivan Pavao II. rođen kao sin časnika (1920.)

Papa Ivan Pavao II., danas svetac Katoličke Crkve, rođen je pod imenom Karol Józef Wojtyła 18. svibnja 1920. godine, u gradiću Wadowice, 50 kilometara od Krakova. Papin otac bio je dočasnik u austrougarskoj vojsci, a zatim časnik u vojsci Republike Poljske, gdje se uspeo do čina satnika. Kad je bio dječak, budućeg su papu od milja zvali Lolek (skraćeno od Karol, kao što je Bolek skraćeno od Boleslav).

Majka je budućem papi umrla kad mu je bilo samo 8 godina, pa ga je odgajao otac. Kao dječak, Karol je često igrao nogomet kao golman. U mladosti je pokazao neobičan talent za jezike te je naposljetku naučio govoriti čak 9 jezika, a stekao je i pasivno znanje još nekoliko njih.

Ivan Pavao II. postao je prvi papa ne-Talijan još od davne 1523. godine. Za svog je mandata proglasio 1.340 blaženika i 483 sveca, više nego svi njegovi prethodnici zajedno tijekom 500 godina. Imenovao je 231 novog kardinala. Bio je prvi papa u povijesti koji je stupio u židovsku sinagogu i muslimansku džamiju. Poznat je i po tome što se ispričao za pogreške koje su katolici činili u prošlosti. Tako se ispričao za katoličku umiješanost u trgovinu robljem, za proces protiv Galileja Galilea, za spaljivanja na lomači i vjerske ratove, za križarsko osvajanje Carigrada, te za neaktivnost i šutnju mnogih katolika za vrijeme Holokausta.

Papu Ivana Pavla II. smatra se izrazito zaslužnim u procesu rušenja komunističkih režima u srednjoj i istočnoj Europi. Bio je osobit štovatelj Blažene Djevice Marije pa je slovo M stavio i na svoj papinski grb, a geslo Totus Tuus također je uzeo iz Marijanskih pobožnosti sv. Ljudevita Montfortskog.

Jackie Cochran prva probila zvučni zid (1953.)

Dana 18. svibnja 1953. prva je žena u povijesti probila zvučni zid. Bila je to pilotkinja Jackie Cochran u mlaznom lovcu Canadair F-86 Sabre. Uspjela je postići brzinu od 1049,35 kilometara na sat. Taj je let obavila na suhom jezeru Rogers (engl. Rogers Dry Lake), kod zrakoplovne baze Edwards u pustinji Mojave (Kalifornija).

Prvi muškarac koji je probio zvučni zid bio je znameniti Charles “Chuck” Yeager, koji je to postigao 1947. u zrakoplovu Bell X-1. Zanimljivo je da je Chuck Yeager bio prijatelj Jackie Cochran i da je letio uz nju pri njenom povijesnom pothvatu.

Jackie Cochran jedna je od najslavnijih pilotkinja u povijesti američkog zrakoplovstva. Dosegla je čin potpukovnika, a bila je i prva žena koja je pilotirala bombarderom (Lockheed Hudson V) pri letu preko Atlantskog oceana.

Među brojnim rekordima koje je Jackie Cochran postigla tijekom letačke karijere spomenimo sljedeće: bila je prva žena koja je premašila dvostruku brzinu zvuka (Mach 2), prva žena koja je pilotirala putničkim mlažnjakom preko Atlantskog oceana, prva pilotkinja koja je izvela slijetanje na slijepo (samo pomoću instrumenata) i prva žena koja je poletjela s nosača zrakoplova i sletjela na njega. Ujedno, bila je i jedina žena u povijesti koje je bila predsjednica Međunarodne zrakoplovne federacije.

Somaliland proglasio odcjepljenje od Somalije (1991.)

Dana 18. svibnja 1991. Somaliland je proglasio odvajanje od Somalije, no do danas nije uspio ishoditi međunarodno priznanje. Štoviše, i u recentnijoj je povijesti došlo do manjih sukoba s vojnicima somalijske Vlade. Somaliland teoretski obuhvaća više od 20 % ukupnog teritorija Somalije. Smješten je na sjeveru te zemlje, na mjestu gdje je ona najbliža Crvenom moru, a graniči s Džibutijem i Etiopijom.

Somaliland je povijesno pripadao britanskom kolonijalnom imperiju, za razliku od ostatka Somalije koji je pripadao Talijanima tijekom većeg dijela svoje kolonijalne prošlosti. Najveći je grad u Somalilandu Hargeisa, koja teoretski služi i kao njegov glavni grad. U religijskom pogledu veliku većinu stanovništva Somalilanda čine muslimani, što je slučaj i s ostatkom Somalije. Zanimljivo je da prema procjenama većine stranih stručnjaka Somaliland ima veći stupanj demokracije i slobode govora od Somalije.

Do sada Somaliland nije službeno priznala nijedna svjetska država, no neke države imaju s njime svojevrsne diplomatske odnose.

Amerikanac ukrao tenk i napravio kaos na ulicama (1995.)

Dana 18. svibnja 1995. 35-godišnji Shawn Nelson, stanovnik San Diega u Kaliforniji, ukrao je vojni tenk iz oružarnice američke Nacionalne garde i provezao ga ulicama grada uništavajući sve pred sobom. Nelson je imao teških životnih problema: napustila ga je supruga, izgubio je posao, doživio je nesreću na motociklu i umrli su mu roditelji od raka. Postao je psihološki nestabilan. Dovezao se svojim Chevroletom u oružarnicu Nacionalne garde u San Diegu. Vrata od voznog parka bila su otvorena jer su zaposlenici tog dana radili prekovremeno. Jednostavno je ušao u dvorište s tenkovima i željeznom polugom otvorio poklopac za ulazak u tenk.

Za pokretanje tenka nisu potrebni ključevi nego je dovoljno pritisnuti gumb. Prva dva tenka nije uspio upaliti, ali treći jest. Bio je to tenk M60 Patton, težak 57 tona i s turbodizelskim motorom od 750 konjskih snaga. Srećom, streljivo za tenkove bilo je u drugoj zgradi pa Nelson nije mogao upotrijebiti tenkovski top od 105 milimetara. Nelson je izvezao tenk iz oružarnice i uputio se na vožnju ulicama San Diega. Namjerno je gazio automobile uz cestu, koji su se raspadali i gnječili poput dječjih igračaka. Kao od šale je rušio ulične stupove, a namjerno se zaletio i u jednu motoriziranu kamp kućicu i raznio ju po cesti.

Policijska vozila slijedila su tenk, no nisu imali načina zaustaviti ga. Potjeru je snimao i helikopter iz zraka. Nelson je prešao preko jednog vatrogasnog hidranta, nakon čega je voda počela sukljati desetak metara u zrak. Pokušao je srušiti i jedan most zalijetajući se u stupove, no to mu nije uspjelo. Na kraju se uputio na autocestu. Kad je pokušavao prijeći u suprotni smjer, tenk je zapeo na betonskoj blokadi na sredini autoceste. Policajci su se u tom trenutku popeli na tenk, otvorili poklopac i zapovjedili Nelsonu da stane. On ih nije slušao nego je nastavio s tenkom se izvlačiti iz betonske prepreke.

U tom je trenutku jedan od policajaca pucao u Nelsona. Pogodio ga je u rame i ovaj je umro u bolnici. Kasnije se pojavilo pitanje je li bilo nužno ubiti Nelsona. Zaključili su da ukoliko bi uspio s tenkom prijeći betonsku pregradu ušao bi u suprotnu traku autoceste gdje bi pregazio mnoga vozila s ljudima u njima. I Nelsonov brat je zaključio da je pucanje u Nelsona bilo opravdano. Naime, da su primjerice samo bacili suzavac u tenk, to bi možda zaustavilo Nelsona ali ne bi i tenk, a policija od suzavca ne bi mogla ući u kabinu.

Izvor: Povijest.hr

PODIJELI