SAD objavio rat Njemačkom Carstvu (1917.)

SAD je objavio rat Njemačkoj 6. travnja 1917. i ušao time u Prvi svjetski rat na strani sila Antante (Francuske, Rusije i Ujedinjene Kraljevine). Objava rata izglasana je na zajedničkoj sjednici obaju domova (Senata i Zastupničkog doma) američkog Kongresa u zgradi Capitola u američkom glavnom gradu Washingtonu.

Članovi Kongresa objavili su rat na traženje američkog predsjednika Woodrowa Wilsona (američki predsjednici ne mogu sami formalno objavljivati ratove, nego je za to potrebna rezolucija Kongresa) zbog njemačkih podmornica koje su potapale američke civilne brodove.

Ulazak SAD-a u rat na strani Antante imao je iznimno snažan utjecaj na daljnji tijek sukoba. Iako neiskusni u novom načinu ratovanja, američki su vojnici bili svježi te im, za razliku od europskih suboraca, borbeni moral nije bio narušen godinama rovovskog ratovanja. Antantine su se snage usto mogle osloniti na velik industrijski potencijal SAD-a.

Među manjinom članova Kongresa koji su glasovali protiv objave rata bila i prva žena izabrana u Kongres, Jeannette Rankin. Ona je, kao odlučan pacifist, kasnije glasovala i protiv ulaska u rat s Japanom 1941. godine, nakon napada na Pearl Harbour (tada je bila i jedina članica Kongresa koja je glasovala protiv objave rata Japanu).

Osnovan Komitet javnog spasa (1793.)

Najzloglasnija institucija Francuske revolucije – Komitet javnog spasa (franc. Comité de salut public) osnovana je 6. travnja 1793. godine. Trebao je služiti kao izvršni organ Konventa (ustavotvorne i zakonodavne skupštine) i ubrzo je postao de facto francuska vlada.

Komitet je isprva imao 9 članova, među kojima je vodeću ulogu na početku imao slavni Georges Danton, zastupnik Pariza, prilično umjerenih stavova. Odlučujući događaj odigrao se kad je dva i pol mjeseca kasnije na čelu Komiteta Dantona zamijenio Maximilien Robespierre.

On je za razliku od Dantona bio radikalan (pristaše su ga zvali L’Incorruptible – Nepotkupljivi, a protivniciKrvožedni diktator). U rujnu iste godine Komitet je uveo vladavinu terora. Računa se da je na giljotini pogubljeno 16.594 građana, uključujući Dantona. Na kraju je i sam Robespierre završio na giljotini kad Francuzi više nisu mogli podnositi njegovu diktaturu.

Zanimljivo je da su među članovima Komiteta javnog spasa bili i poznati matematičar Lazare Carnot (poznat po Carnotovom teoremu) i pripadnik tzv. zlatne mladeži Louis de Saint-Just, poznat i pod nadimkom Anđeo smrti.

Nizozemski začetak Cape Towna na jugu Afrike (1652.)

Začetkom južnoafričkog grada Cape Towna smatra se šesti travnja 1652. kad se nizozemski pomorac Jan van Riebeeck iskrcao u blizini znamenitog Rta dobre nade. Jan van Riebeeck bio je zaposlenik Nizozemske istočnoindijske kompanije (niz. Vereenigde Oostindische Compagnie – VOC), možda i najveće kompanije u svjetskoj povijesti. Naime, kompanija VOC imala je čak i vlastitu vojsku i valutu.

Cape Town zvali su Nizozemci Kaapstad, a osnovali su ga kao opskrbnu postaju za brodove koji su putovali na važnoj trgovačkoj relaciji između Nizozemske, Indijskog oceana i Dalekog istoka. Nizozemska je svojedobno bila najveća svjetska trgovačka sila, a njeni su brodovi opskrbljivali Europu kolonijalnim proizvodima.

Središte Cape Towna udaljeno je oko 50 kilometara od Rta dobre nade. Prva nizozemska tvrđava na tom mjestu, koju je dao sagraditi van Riebeeck, zvala se Tvrđava dobre nade (niz. Kasteel de Goede Hoop). Općenito Cape Town ima jedan od geografski najzanimljivijih smještaja od svih velegradova na svijetu. Iznad grada diže se planina zvana Table Mountain, neobično ravnog vršnog dijela. Pokraj Cape Towna nalazi se i otok Robben na kojem je Nelson Mandela proveo oko 18 godina u zatvoru.

Izvor: Povijest.hr

PODIJELI