Objavljeno otkriće novih planetaudaljenijih od Plutona (2005.)

Otkriće takvih tijela dovelo je u pitanje i samu definiciju pojma planet, naročito nakon što se pokazalo da je jedno od njih veće od Plutona.

Dana 29. srpnja 2005. godine objavljeno je otkriće nebeskih tijela zvanih Eris (Erida) i Makemake. Otkrili su ih znanstvenici iz observatorija Palomar smještenog kod San Diega u Kaliforniji. Ta su se tijela nalazila dalje od Plutona, koji je u to vrijeme smatran najudaljenijim planetom Sunčevog sustava. Otkriće takvih tijela dovelo je u pitanje i samu definiciju pojma planet, naročito nakon što se pokazalo da je Eris veći od Plutona. Umjesto da se Eris i ostale slične objekte proglasi planetima, kasnije je odlučeno da se i Pluton ukloni s liste planeta.

Tako je ukupan broj planeta smanjen na osam, a Pluton, Eris i Makamake proglašeni su patuljastim planetima. Eris je u ovom trenutku najmasovniji od svih poznatih patuljastih planeta. Za obilazak Sunca potrebno mu je oko 560 godina, a orbita mu ima oblik izdužene elipse. U trenutku kad je najdalje od Sunca, udaljen je od njega gotovo stotinu puta više od Zemlje.


Osnovana Međunarodna agencija za atomsku energiju (1957.)

Glavno svoje sjedište agencija ima u Beču, u kompleksu zvanom UNO-City ili Internationales Zentrum Wien, sagrađenom 1970-ih godina na lijevoj obali Dunava. 

Dana 29. srpnja 1957. godine osnovana je Međunarodna agencija za atomsku energiju (engl. International Atomic Energy Agency, franc. Agence internationale de l’énergie atomique). Do danas je u članstvo te agencije ušla većina država članica Ujedinjenih naroda, a i Republika Hrvatska službena je njena članica od 1993. godine. Prvi glavni ravnatelj Međunarodne agencije za atomsku energiju bio je William Sterling Cole, američki političar koji je prethodno više od dva desetljeća djelovao kao član Kongresa SAD-a. Nakon njega gotovo je punih dvadeset godina na čelu agencije bio švedski znanstvenik Sigvard Arne Eklund, a neposredno nakon njega švedski diplomat i političar Hans Blix. Time su dva Šveđanina bila na čelu Međunarodne agencije za atomsku energiju u neprekinutom vremenskom razdoblju od čak 36 godina (od 1961. pa sve do 1997. godine).

Nakon Hansa Blixa glavnim je ravnateljem postao egipatski političar i diplomat Mohamed ElBaradei, kojem je dodijeljena Nobelova nagrada za mir 2005. godine (nagradu je podijelio zajedno sa svojom agencijom). Godine 2009. novim je glavnim ravnateljem postao Japanac Yukiya Amano, koji i danas vrši tu funkciju. Premda je Međunarodna agencija za atomsku energiju osnovana odvojeno od Ujedinjenih naroda, ona je danas u smislu odgovornosti podložna i Općoj skupštini i Vijeću sigurnosti UN-a. Glavno svoje sjedište agencija ima u Beču, u kompleksu zvanom UNO-City ili Internationales Zentrum Wien, sagrađenom 1970-ih godina na lijevoj obali Dunava. Zanimljivo je da je prije izgradnje tog kompleksa agencija imala sjedište u bečkom hotelu Grand Hotel Wien, u središnjem dijelu toga grada.


Muslimani osvojili i opljačkali Solun (904.)

Muslimani su se tih godina snažno zalijetali prema europskim obalama Sredozemnog mora. 

Arapski su osvajači uspjeli osvojili grad Solun u današnjoj Grčkoj 29. srpnja 904. godine. Grad Solun nalazio se u to doba pod vlašću Bizantskog Carstva i bio je drugi po veličini grad u Carstvu (odmah iza Carigrada).

Muslimani su se tih godina snažno zalijetali prema europskim obalama Sredozemnog mora. Vladali su gotovo cijelim otokom Sicilijom, a posjedovali su tvrđave čak i u Francuskoj (Fraxinetum u blizini današnjeg Saint-Tropeza) i Italiji (Minturno između Rima i Napulja). Oko grada Barija u južnoj Italiji muslimani su nešto ranije ustrojili cijeli emirat (područje pod vlašću emira).

Muslimanski napad na Solun vodio je Leon od Tripolija. On je rođen kao Grk, no zarobili su ga muslimanski pirati, nakon čega se preobratio na islam te počeo i sam pljačkati kršćane u korist muslimana. Izvorno je njegova flota namjeravala napasti i sam Carigrad, no plan je promijenjen u napad na Solun.

Pljačka Soluna trajala je punih tjedan dana, a zatim su se muslimani povukli s plijenom. Zarobljenici koje su sa sobom odveli većinom su kasnije otkupljeni ili zamijenjeni za muslimanske zarobljenike, pa su se mogli vratiti na kršćanski teritorij.


Branko Gavella – velikan hrvatskog kazališta (1885.)

Režirao je oko 270 dramskih, opernih i operetnih djela.

Kazališni redatelj, ravnatelj, pedagog, kritičar, teatrolog i prevoditelj Branko Gavella rodio se 29. srpnja 1885. godine u Zagrebu. Završio je filozofiju, germanistiku i slavistiku u Beču. Pisao je kazališne kritike u dnevniku Agramer Tagblatt, a 1914. godine prvi put režira u zagrebačkom Hrvatskom narodnom kazalištu.

Poticao je osnivanje glumačke škole, ravnao je dramom HNK gdje postavlja svoje najbolje predstave. Zalagao se za scensko izvođenje hrvatske dramske baštine. Godine 1950. preustrojio je zagrebačku Zemaljsku glumačku školuAkademiju za kazališnu umjetnost (danas ADU), a 1953. utemeljio je Zagrebačko dramsko kazalište (danas Gradsko dramsko kazalište Gavella). Režirao je oko 270 dramskih, opernih i operetnih djela. Prvi je režirao drame Miroslava Krleže.

Napisao je knjige: Hrvatsko glumišteGlumac i kazalište i Književnost i kazalište. Branko Gavella jedan je od najvećih umjetnika što ih je imala hrvatska pozornica. Bio je redoviti član JAZU (danas HAZU) u Razredu za filologiju.

Branko Gavella preminuo je 1962. godine u Zagrebu.

piše: Dražen Krajcar

Preuzeto: http://povijest.hr/

 

PODIJELI