Dijalog s Kinom ne rješava se čarobnim štapićom

71
Postoje naznake da se približava važan korak za takozvano „kinesko pitanje“ iako, kao što je 29. ožujka rečeno u priopćenju Tiskovnog ureda Svete Stolice, čini se da neće biti skorog dogovora između Narodne Republike Kine i Svete Stolice – komentar je novinara naše radijske postaje Sergia Cenotfantija i isusovca Bernda Hagenkorda

Sergio Centofanti, Bernd Hagenkord, Ivica Hadaš – Vatikan

Već neko vrijeme postoje kontakti između predstavnikâ Svete Stolice i Narodne Republike Kine kako bi se pokušali riješiti neki problemi u Crkvi, bez sukoba i na konstruktivan način počevši od osjetljivog i važnog pitanja imenovanja biskupâ. Radi se o pastoralnom pristupu koji želi uspostaviti oblik suradnje koja bi mogla biti korisna za sve, bez pretpostavke da se svi postojeći problemi mogu riješiti odjednom pomoću čarobnog štapića.

U tom je smislu bio koristan govor Papinog državnog tajnika, kardinala Pietra Parolina koji je u razgovoru za talijanske dnevne novine „La Stampa”, odgovarajući na pitanja novinara,  između ostalog kazao: Kao što je dobro poznato, dolaskom ‘Nove Kine’ u životu je Crkve u toj velikoj zemlji bilo ozbiljnih trenutaka suprotnosti i teških trpljenja. Od osamdesetih godina prošlog stoljeća, međutim, uspostavljeni su kontakti između predstavnikâ Svete Stolice i Narodne Republike Kine, koji su prošli kroz različite faze.

Sveta je Stolica uvijek nastojala imati pastoralni pristup, pokušavajući prevladati suprotne stavove i biti otvorena za dijalog s građanskim vlastima koji je pun poštivanja i konstruktivan. Papa Benedikt XVI. dobro je predstavio duh tog dijaloga u pismu kineskim katolicima iz 2007. godine: „Rješenje postojećih problema ne može se postići putem stalnog sukoba s legitimnim državnim vlastima“. Za pontifikata pape Franje, pregovori koji su u tijeku kreću se upravo tim pravcem konstruktivne otvorenosti za dijalog i vjernosti istinskoj tradiciji Crkve.

Uspostavom novog komunističkog političkog režima u Kini koji je posljedica revolucije Mao Tse-tunga – koji je kao cilj imao oslobođenje stanovništva od zapadne vlasti, od siromaštva, od neznanja, od tlačenja starih vladajućih klasa, ali isto tako od ideja o Bogu i religiji – započela je povijesna faza ispunjena suprotnostima koja je brojnim pastirima i vjernicima bila izvor teške patnje.

Potom se od osamdesetih godina nešto počelo mijenjati čak i u Kini. Naravno, ideologija i dalje postoji, a u zadnje vrijeme pojavili su se znakovi određenog stezanja, osobito u tijelima koja su odgovorna za sigurnost i uređenje društveno-kulturnog života. No, možda je to također znak da je potrebno uvesti malo reda u silan gospodarski rast koji je, s jedne strane, proizveo blagostanje i stvorio nove mogućnosti i životne prostore dopuštajući da na površinu iziđu težnje zajedničke svim ljudima na svijetu, a s druge strane, taj rast je donio dosta pomutnje pojavom fenomena kao što su društveno iskorjenjivanje radnika, visoki stupanj korupcije među poduzetnicima, slabljenje tradicionalnih vrijednosti osobito među mlađim generacijama. Možda, ipak, ideološka krutost ne može biti prikladan odgovor na takve duboke promjene koje također dodiruju vjersko područje života.

Danas je Sveta Stolica spremna, u ozračju dijaloga punog poštovanja, dati  doprinos koji joj pristoji u promicanju dobra Crkve i društva. Katolički vjernici iz cijeloga svijeta, sa svoje strane, ne mogu, a da ne osjete kako se ta činjenica odnosi i na njih, jer to nije samo stvar jedne daleke zemlje, nego života i poslanja Crkve čiji smo članovi svi, bez obzira na mjesto gdje živimo. Iz toga proizlazi obveza da se ne promiču polemički sukobi, nego da se prati to osjetljivo vrijeme za Crkvu u Kini prije svega molitvom, kako bi se dalo novi poticaj evangelizaciji. Isusova poruka ne može biti strana ljudskom i duhovnom pogledu tako velike zemlje.

Izvor: Vatikanski radio

PODIJELI