Papa Franjo se u Dvorani Pavla VI. susreo sa sudionicima III. međunarodnog susreta pjevačkih zborova, te ih potaknuo da uvijek budu blizu ljudima i da ne padnu u iskušenje protagonizma

Giada Aquilino; Ariana Anić – Vatikan

Neka glazba bude sredstvo ujedinjenja kako bi Evanđelje učinila djelotvornim u današnjem svijetu, i to kroz ljepotu koja još uvijek očarava i čini mogućim vjerovati uzdajući se u Očevu ljubav – poticaj je pape Franje koji je uputio sudionicima III. međunarodnog susreta pjevačkih zborova, koji je, u organizaciji Papinskoga vijeća za promicanje nove evangelizacije, započeo jučer u Vatikanu.

Sredstva evangelizacije

Zahvalivši nadbiskupu Rini Fisichelli, predsjedniku vijeća, Papa je spomenuo završni dokument nedavno održane biskupske sinode posvećene mladima, u kojemu se, osim važnosti glazbe u životu mladih, ističe također da je glazbeno izražavanje pastoralno sredstvo. Glazba i pjevanje – dodao je navodeći riječi nadbiskupa Fisichelle – prava su sredstva evangelizacije, u onoj mjeri u kojoj oni koji ih predlažu svjedoče dubinu Božje riječi koja dodiruje srce ljudi, omogućujući slavljenje sakramenata, posebno euharistije koja daje spoznati ljepotu Raja.

Nemojte nikada odustati od te obveze, tako važne za život naših zajednica; na taj način pjevanjem dajete glas osjećajima koji su u dubini srca svake osobe. U trenutcima radosti i žalosti, Crkva je pozvana uvijek biti blizu ljudima, kako bi im pružila pratnju vjere.

Međunarodni zbor

Spomenuvši Drugi vatikanski sabor, papa Franjo se osvrnuo na brojne tradicije kršćanskih zajednica raspršenih u cijelom svijetu, koje iznose na vidjelo oblike koji su ukorijenjeni u pučkoj kulturi, i koji postaju prava molitva. Riječ je – istaknuo je Papa – o pučkoj pobožnosti koja zna kreativno moliti, koja zna kreativno pjevati; o pučkoj pobožnosti koja je, kako je rekao jedan talijanski biskup, „imunitetni sustav“ Crkve.

Univerzalnost Crkve

Upravo u prisutnosti više tisuća pjevačā, glazbenikā i stručnjakā za sakralnu i liturgijsku glazbu iz cijeloga svijeta, Papa je istaknuo univerzalnost Crkve i njezine različite tradicije. Vaše pjevanje i vaša glazba, ponajviše u euharistijskom slavlju, čine očitim da smo samo jedno Tijelo te jednim glasom pjevamo svoju jedinu vjeru. Iako govorimo različitim jezicima, svi mogu razumjeti glazbu koju pjevamo, vjeru koju ispovijedamo i nadu koja nas čeka – rekao je Papa.

Ne valja pasti u protagonizam

Pjevanje stoga postaje melodija koja pomaže u molitvi i liturgijskom slavlju. Ipak, – upozorio je Sveti Otac – nemojte pasti u napast protagonizma koji zasjenjuje vaše zauzimanje i ponižava aktivno sudjelovanje naroda u molitvi. Budite animatori pjevanja cijeloga naroda i nemojte ga zamjenjivati lišavajući Božji narod pjevanja u zajedništvu s vama, i svjedočenja crkvene i zajedničke molitve – potaknuo je papa Franjo te na kraju istaknuo proslave zaštitnikā, procesije, plesove i vjerske pjesme, koji su prava baština religioznosti i koji zaslužuju da ih se vrjednuje i podupire jer su i oni djelovanje Duha Svetoga u srcu Crkve.

Izvor : https://www.vaticannews.va/

PODIJELI