Povodom 70. obljetnice Opće deklaracije o ljudskim pravima na Papinskom se sveučilištu Gregoriani 10. i 11. prosinca održava međunarodna konferencija o temi “Ljudska prava u suvremenom svijetu: uspjesi, propusti, uskraćivanja”

Giada Aquilino; Ariana Anić – Vatikan

Zaštita osobe i njezinih prava ne može se miješati sa željom, nego ju valja pretvoriti u stvarnost – istaknuo je Papin državni tajnik kardinal Pietro Parolin, u izlaganju pripremljenom za međunarodnu konferenciju koja se danas i sutra održava na Papinskom sveučilištu Gregoriani povodom 70. obljetnice Opće deklaracije o ljudskim pravima, usvojene 10. prosinca 1948. godine, i 25. obljetnice Bečke deklaracije i Programa djelovanja Ujedinjenih naroda iz lipnja 1993. godine. U predavanju, koje je na konferenciji pročitao nadbiskup Christophe Zakhia El-Kassis, apostolski nuncij u Pakistanu, kardinal je istaknuo da je ljudska osoba neposredna svrha i krajnji cilj svakoga djelovanja ustanovā, upravā i zakonodavnih postupaka.

Sloboda treba nadvladati ugnjetavanje

To je jasno – dodao je kardinal – ako shvatimo značenje Deklaracije iz 1948. godine, koja nije „katalog pravā“ nego izraz težnji iz kojih proizlazi prednost slobode pred ugnjetavanjem, jednakost osobe unatoč različitosti rase, spola, jezika, religije ili mišljenja, kao i pravo na školovanje, zdravstvenu skrb, dostupnu hranu, i cjeloviti razvoj. U tom smislu – objasnio je Papin državni tajnik – Sveta Stolica govori o ljudskim pravima u međunarodnim prilikama, zahtijevajući djelovanje kako bi se zajamčila budućnost dostojna čovjeka.

Ljudski život – vrijednost danas i sutra

Kardinal Parolin nije propustio osvrnuti se na krajnje slučajeve današnjega vremena kao, primjerice, kada se ljudski život prestalo smatrati vrijednošću, nego ga se svelo na jednostavno pravo koje se tumači ovisno o trenutku, težnjama i posebnim ideologijama; ili pak – primijetio je kardinal – kada smo svjedoci vjerske nesnošljivosti zbog koje se i dalje nižu novi mučenici zbog vjere; ili kada se, u slučajevima oružanih sukoba, na civilima primjenjuju nehumane metode. Papinska diplomacija stoga smatra bitnim dijalog o vrijednostima. Kardinal Parolin je, osim toga, predložio i opširno razmatranje i konzultacije o ljudskim pravima unutar same Crkve.

Stvoreni na sliku i priliku Božju

Na novo se kršenje dostojanstva ljudi, uz koje se vežu i „stare rane“ koje se danas ponovno pojavljuju, kao što je ropstvo i trgovina ljudima, osvrnuo i kardinal Peter Kodwo Appiah Turkson, pročelnik Dikasterija za promicanje cjelovitoga ljudskog razvoja, i organizator skupa zajedno s papinskim sveučilištem.

Kardinal je, naime, u razgovoru za Vatican News, podsjetio na riječi pape Franje iz poruke koju je uputio povodom spomenute konferencije, a u kojoj je istaknuo da ljudska prava proizlaze iz činjenice da smo stvoreni na sliku i priliku Božju. Braća, budući da se rađaju iz iste utrobe, imaju jednaka prava; – napomenuo je kardinal – nema brata koji ima veća prava od drugoga. Kada se neko pravo jednoga brata promiče, a drugoga brata ne, padamo u teškoće – rekao je kardinal Turkson te potaknuo na jednaka prava za sve ljude.

Krhkost i interesi

S kardinalom se složio i isusovac pater Jacquineau Azétsop, dekan Fakulteta društvenih znanosti Papinskoga sveučilišta Gregoriana. Stanje je ljudskih prava i dalje slabo – rekao je za Vatikan News. U suvremenom svijetu ima mnogo interesa, a zbog toga trpe najmanji, najslabiji, čija se prava krše. Međutim, – dodao je – pitanje pravā ne odnosi se na raspravu o zakonima, nego je to ponajviše antropološka rasprava. Ljudsko biće je ono koje može dati smisao, veću važnost promicanju i zaštiti pravā – rekao je isusovac.

Teme konferencije

Napomenimo na kraju da se na konferenciji mnogo prostora posvećuje pravu na život, u skladu s cjelovitim pristupom razvoju osobe; zatim brizi o pastoralu u kaznionicama u svrhu promicanja ljudskih prava; suprotstavljanju različitim suvremenim oblicima ropstva; zauzimanju Crkve u borbi protiv nasilnoga nestajanja ljudi; te političkim pravima osobe u svrhu jačanja demokracije.

Izvor: https://www.vaticannews.va/

PODIJELI