Papa za Straatniuws: Čuvati se korupcije

 

Papa na naslovnici uličnog dnevnika – RV

 

Uvijek postoji opasnost korupcije – rekao je papa Franjo u razgovoru za nizozemske ulične novine Straatnieuws – dnevnik beskućnika u Utrechtu. U intervjuu, Papa je govorio o pomoći koju Crkva pruža siromašnima te je upozorio da vjernik ne može govoriti o siromaštvu, a živjeti kao faraon.

Razgovor je s novinarima održan u Domu Sveta Marta, a oni su Svetoga Oca opisali kao „ljubaznog, mudrog i učenog čovjeka, sa smislom za humor“. Dotaknuli su mnoštvo osobnih i crkvenih tema – od Papinog djetinjstva u Argentini i njegove dječje želje da postane mesar, do brige za siromahe i dobrog glasa koji uživa.

Sveti je Otac napomenuo da se s vladama mogu sklapati ugovori, ali oni moraju biti jasni i transparentni, s čistim računima kako bi se izbjegla korupcija. U javnome životu – bilo političkom, bilo vjerskom – uvijek postoji opasnost korupcije – ustvrdio je papa Franjo. Priznao je da je o tome razgovarao s jednim ministrom u Argentini, koji je morao napustiti svoju službu jer se nije mogao pomiriti s nekim – kako je rekao – „pomalo mračnim stvarima“.

Papa je tog čovjeka svojevremeno upitao: Kad šaljete pomoć, u obliku hrane, odjeće ili novca za siromahe, koliko toga njima doista stiže? On mu je odgovorio: „35 posto“. To znači da se 65 posto pomoći gubi. To je korupcija: jedan dio toga ide meni, onda još jedan meni, i tako dalje – upozorio je papa Franjo.

Upitan o crkvenim dobrima, istaknuo je da ona služe održavanju struktura same Crkve, ali i za mnoga djela u siromašnim zemljama, poput bolnica i škola. Upitan pak je li ikada pomišljao da proda vatikanska dobra, Sveti je Otac odgovorio da je to lakoumno pitanje: to nisu blaga Crkve, već čovječanstva. Osobni Papini darovi često idu na prodaju, a dobiveni novac Papin djelitelj milostinje koristi za pomoć siromasima.

Papa Franjo je priznao kako želi svijet bez siromaha, ali i da uvijek postoji ljudska pohlepa, pomanjkanje solidarnosti i egoizam, što stvara siromahe. Zbog toga mu se čini da je teško zamisliti svijet bez siromašnih. I Crkva, u svakom slučaju, treba biti siromašna zato što je – kako je rekao – Isus došao na svijet kao beskućnik i postao siromašnim. To trebaju imati na umu svi, uključujući i laike. No istovremeno postoji pravo na dostojanstven život: na rad, dom i zemlju – ustvrdio je Sveti Otac.

Govoreći o osobnijim temama, ponovo je istaknuo kako nije očekivao da će biti izabran za Papu te da nije izgubio unutarnji mir. Rekao je da će nastaviti sa svojim radom sve dok bude za njega sposoban. Također je kazao kako radije boravi u Domu sv. Marte zato što se tamo osjeća „slobodnim“. Premda mu nedostaje mogućnost izaći na ulicu, ne manjka mu kontakt s narodom, jer ga susreće na općim audijencijama ili kad posjećuje župe.

 

Izvor: Portal Vatikanskog radija na hrvatskom radiju

 

PODIJELI