BOŽJI ZNAK ZEMLJI ZNANSTVENICI PRIZNAJU NEMOĆ PRED BOŽJIM Torinsko platno prisiljava nas da priznamo da ne znamo sve!

213

Valja priznati da su znakovi koje vidimo na platnu, posebice sa stajališta forenzične medicine, točan prikaz onoga što je opisano u Evanđelju

Godinama znanstvenici lome koplja oko poznatog platna dugog gotovo pet metara s obrisima visokog čovjeka duge kose i brade te krvavim mrljama na dijelovima gdje bi bila zamotana stopala, zapešća i bok, mjesta koja odgovaraju Isusovim ranama. Dokazano je naime, da platno datira iz vremena Isusa Krista… Torinsko platno, jedno od najslikovitijih prikaza katoličke vjere i autentično je – oko toga su se složili su se znanstvenici. Međutim upravo ta autentičnost Torinskog platna zbunjuje znanstvenike, jer to je trenutak u kojem znanost prestaje i počinje vjera, jer iako je platno autentično znanstvenici još nisu postigli dogovor oko toga kako je ono uopće nastalo i tko je čovjek na Torinskom platnu! To je trenutak kad znanost nema odgovore pred Božjim i znanstvenici to priznaju.

Upravo to bila tema međunarodnoga skupa koji se održavao prošle godine na Papinskom veleučilištu Regina Apostolorum gdje su znanstvenici priznali da je Torinsko platno jedno od onih znakova na zemlji pred kojim znanost mora priznati da ne zna baš sve. Skup je, među ostalima, potaknuo Institut Znanost i vjera, sa željom da se različite discipline suoče kao odgovor na pitanja koja i dalje postavlja to laneno platno koje se čuva u Torinu.

Na novinarovo pitanje jesu li, što se tiče toga lanenog platna, znanost i vjera u sukobu, p. Rafael Pascual, ravnatelj Instituta Znanost i vjera primijetio je da zapravo iznenađuje upravo to koliko se znanost zainteresirala za Torinsko platno. Brojni su se znanstvenici zainteresirali, i velika je većina tih znanstvenika, upravo kroz proučavanje platna, pronašlo način za približavanje vjeri – istaknuo je p. Pascual.
Profesor Paolo di Lazzaro, fizičar i ravnatelj Odjela za istraživanja talijanske Nacionalne agencije za nove tehnologije, energiju i održivi gospodarski rast rekao je kako cilj nije odgovoriti na pitanja već priznati da znanstvenog odgovora jednostavno nema, te zapravo, koliko god to čudno bilo,  preostaje samo vjera.

‘Naš je cilj učiniti poznatim da postoji to platno koje je sa znanstvenoga stajališta veliko pitanje. To je predmet pred kojim znanost treba mirno priznati svoje granice. Nije nikako moguće, i ne vjerujem da će ikada biti moguće, postići konačni odgovor odnosi li se trag čovjeka na Torinskom platnu na Isusa Nazarećanina. Ali, valja priznati da su znakovi koje vidimo na platnu, posebice sa stajališta forenzične medicine, točan prikaz onoga što je opisano u Evanđelju, a odnosi se na posljednje sate Isusova života – istaknuo je prof. di Lazzaro’.

Izvor: Dnevno.hr

PODIJELI