Francuski maršal u Američkom ratu za nezavisnost (1762.)

Dana 29. travnja 1762. rođen je Napoleonov maršal Jean-Baptiste Jourdan. Bio je sedam godina stariji od samog Napoleona, dakle pripadao je iskusnijim vojnim zapovjednicima Francuskog Carstva. Jourdan je generalom postao prije nego Bonaparte. Naime, Jourdan je unaprijeđen u čin generala u francuskoj vojsci u svibnju 1793. godine, a Napoleon tek u prosincu iste godine.

Jourdan se učlanio u francusku vojsku kad mu je bilo samo 15 godina. Već sljedeće godine s francuskim je jedinicama mladi Jourdan preplovio Atlantski ocean i našao sa na ratištima Američkog rata za nezavisnost. U tom su ratu Francuzi bili saveznici Amerikanaca protiv Velike Britanije i njenog kralja Georgea III.

U Americi je sudjelovao u opsadi grada Savannaha u državi Georgiji. Bila je to tada najjužnija od trinaest američkih država jer Florida još nije bila u sastavu SAD-a. Grad Savannah držali su Britanci, a združene američke i francuske snage pokušale su ga osvojiti. U krvavim borbama poginuo je na američko-francuskoj strani i poznati heroj Kazimir Pułaski, inače Poljak kojeg se smatra Ocem američke konjice. Bila je to jedna od najtežih bitaka u Američkom ratu za nezavisnost.

Američko-francuske snage nisu uspjele zauzeti grad, a Britanci su ga nastavili držati još nekoliko godina. Jourdan je prebačen u sastav francuskih snaga u Karibima. Tamo je dobio neku bolest (možda malariju) koja ga je poslije mučila do kraja života.

Hitler oženio Evu Braun i izdiktirao oporuku (1945.)

Pred sam kraj Drugog svjetskog rata, 29. travnja 1945., Adolf Hitler izdiktirao je svoju oporuku. Nalazio su u to doba u berlinskom bunkeru (njem. Führerbunker), a sovjetske trupe već su bile na domak Berlina. Istog dana Hitler se i vjenčao s dugogodišnjom partnericom Evom Braun. Vjenčanje je obavljeno skromnom građanskom ceremonijom u sobi s geografskim kartama. Svjedoci su bili ministar propagande Joseph Goebbels i Hitlerov tajnik Martin Bormann.

Hitler je oporuku diktirao svojoj tajnici Traudl Junge. Ona je bila njegova najmlađa osobna tajnica (imala je samo 25 godina).

U Hitlerovoj političkoj oporuci intrigantno je kojim ljudima je namijenio vodeće položaje nakon svoje smrti. Dotadašnji glavni ljudi Reicha – Reichsmarschall Hermann Göring i Reichsführer-SS Heinrich Himmler – izbačeni su iz Nacističke stranke i skinuti su sa svih dotadašnjih položaja i funkcija. Hitler je to učinio jer su ga njih dvojica navodno izdali (Himmler je pokušao pregovarati sa Saveznicima, a Göring je pokušao na preuzeti vlast u Trećem Reichu još u vrijeme Hitlerovog života u slučaju da bi ovaj bio onemogućen).

Umjesto njih Adolf Hitler ovako je podijelio funkcije:

Predsjednik Reicha: veliki admiral Karl Dönitz

Kancelar Reicha: dr. Joseph Goebbels

Stranački ministar: Martin Bormann

Ministar vanjskih poslova: Arthur Seyss-Inquart

Ministar unutrašnjih poslova: Paul Giesler

Vrhovni zapovjednik kopnene vojske: feldmaršal Ferdinand Schörner

Vrhovni zapovjednik zračnih snaga: feldmaršal vitez Robert von Greim

Reichsführer-SS i šef policije: Karl Hanke

Ministar gospodarstva: Walter Funk

Ministar poljoprivrede: Herbert Backe

Ministar pravosuđa: Otto Thierack

Ministar kulture: dr. Gustav Adolf Scheel

Ministar propagande: Dr. Werner Naumann

Ministar financija: grof Johann Ludwig Schwerin von Krosigk

Ministar rada: dr. Theo Hupfauer

Ministar naoružanja: Karl-Otto Saur

Direktor Njemačkog radničkog fronta i član kabineta: dr. Robert Ley

Ferenc Széchényi – osnivač kulturnih institucija (1754.)

Dana 29. travnja 1754. rođen je grof Ferenc Széchényi, važan utemeljitelj mađarskih kulturnih institucija. Naime, on je utemeljio Mađarsku nacionalnu knjižnicu, koja po njemu danas nosi i ime (mađ. Országos Széchényi Könyvtár). Széchényija se smatra i utemeljiteljem Mađarskog nacionalnog muzeja (mađ.Magyar Nemzeti Múzeum).

Grof Széchényi rođen je u mjestu Fertőszéplak blizu današnje austrijsko-mađarske granice. Njegova obitelj Széchényi pripadala je ugarskim velikaškim obiteljima, a posjedovala je znatne količine zemljišta. Osobito je zanimljivo da je Ferenc Széchényi bio otac Istvána Széchenyija, važnog ugarskog državnika iz 19. stoljeća. U Mađarskoj se Istvána često naziva i Najvećim Mađarom (mađ. A legnagyobb magyar), zbog njegove velike uloge u nacionalnom pokretu.

Ferenc Széchényi doživio je dob od 66 godina, a umro je 1820. godine u Beču.

Rođen medijski magnat William Randolph Hearst (1863.)

Američki medijski magnat i multimilijunaš William Randolph Hearst rođen je 29. travnja 1863. godine. Smatra se da je bio uzor za lik Charlesa Fostera Kanea iz filma Građanin Kane Orsona Wellesa iz 1941. godine. Poput Kanea i Hearst je sagradio golem dvorac, imena Hearst Castle, u Kaliforniji. Kako je u filmu Kane prikazan kao bezskurpulozni bogataš i manipulator Hearts se razbijesnio te je razmišljao i o tužbi protiv Wellesa.

William Randolph Hearst rođen je u San Franciscu kao sin bogatog senatora Georgea Hearsta. William je naslijeđeno očevo bogatstvo još umnogostručio i sagradio je najveći novinski imperij u SAD-u. Do sredine 1920-ih godina skupio je mrežu od 28 novina. Posjedovao je i časopise (npr. Cosmopolitan iHarper’s Bazaar) te radijske stanice.

Hearst je posjedovao preko milijun jutara zemljišta, tj. više od 400.000 hektara. U Kaliforniji je na svom golemom ranču, poznatom kao Hearst Ranch, sagradio dvorac Hearst Castle, jednu od najvećih privatnih rezidencija u SAD-u. Taj je dvorac poznat po spektakularnom bazenu izgrađenom u stilu antičke rimske arhitekture (Neptune Pool). U sklopu dvorca nalazi se i privatna kazališna/kino dvorana te unutarnji bazen. U blizini tog dvorca posjedovao je svojedobno i najveći privatni zoološki vrt na svijetu.

Izvor: Povijest.hr

PODIJELI