Utemeljen West Point (1802.)

Dana 16. ožujka 1802. osnovana je jedna od najslavnijih vojnih akademija na svijetu – Vojna akademija Sjedinjenih Američkih Država u West Pointu u saveznoj državi New York. Prvi zapovjednik bio je pukovnik Jonathan Williams.

Ta Akademija proizvela je mnoge slavne američke generale (Robert E. Lee, George S. Patton, Douglas MacArthur, W. T. Sherman, George Armstrong Custer, Norman Schwarzkopf), dva predsjednika (Ulysses S. Grant i Dwight D. Eisenhower), 18 astronauta i 74 dobitnika Medalje časti (eng. Medal of Honor). Trenutni načelnik Združenog stožera američkih oružanih snaga general Martin Dempsey također je završio West Point.

Diplomanti West Pointa imaju pravo nositi poznati prsten s grbom Akademije. Slova USMA kratica su za United States Military Academy (hrv. Vojna akademija Sjedinjenih Američkih Država).

Od onih koji su pohađali West Point, ali su izbačeni, može se spomenuti poznatog pisca Edgara Allana Poea.

Otet bivši talijanski premijer Aldo Moro (1978.)

Dana 16. ožujka 1978. bivšeg talijanskog premijera Alda Mora otele su Crvene brigade. Radilo se o jednom od najdramatičnijih događaja u talijanskoj politici druge polovine 20. stoljeća.

Otmicu su izvršili naoružani pripadnici Crvenih brigada, a pri njoj je došlo do velike pucnjave iz vatrenog oružja. Ubijena su dva karabinjera u vozilu u kojem je bio bivši premijer te još tri policajca u drugom vozilu. Otmica je izvršena u rimskoj ulici imena Via Fani, smještenoj na sjeverozapadu grada. Via Fani nalazi se otprilike šest kilometara od središta Rima i oko 3,5 kilometar od Vatikana. Nakon otmice držali su teroristi Alda Mora na nepoznatoj lokaciji tijekom čak 55 dana, a njegovo je mrtvo tijelo na kraju pronađeno u prtljažniku crvenog Renaulta 4 parkiranog u ulici imena Via Caetani.

Ta je ulica smještena znatno bliže središtu Rima od spomenute ulice u kojoj je izvršena otmica. Naime, Via Caetani nalazi se samo nekoliko stotina metara od Venecijanskog trga (tal. Piazza Venezia) u središtu Rima. Budući da su pojedinosti oko otmice Alda Mora sadržavale mnoge nelogičnosti, razvijen je cijeli niz teorija o tome što je bilo u pozadini tog čina.

Neočekivana ostavka britanskog premijera Wilsona (1976.)

Dana 16. ožujka 1976. britanski premijer Harold Wilson neočekivano je objavio da daje ostavku na svoju dužnost. Ostavku je opravdao time što je upravo bio navršio 60 godina (4. ožujka te godine), a navodno je oduvijek namjeravao dati ostavku u toj dobi. Ipak, javnost je bila začuđena. Wilson je na premijerskoj poziciji proveo ukupno oko osam godina, a po stranačkoj pripadnosti bio laburist.

Povodom Wilsonove ostavke u njegove prostorije u Downing Streetu 10 došla je na večeru kraljica Elizabeta II., koja je takvu čast priredila samo još jednom premijeru – Winstonu Churchillu. Nakon odlaska s premijerske pozicije Harold Wilson proglašen je vitezom Reda podvezice (eng. Order of theGarter), što je najviše britansko odlikovanje uopće.

Kasnije u mirovini Wilson je postao čak i lord. Naime, dobio je titulu baruna Wilsona od Rievaulxa. Dakako, svi baruni u Engleskoj automatski su i lordovi, pa se Wilsona oslovljavalo s The Lord Wilson of Rievaulx.

Za premijera Harolda Wilsona zanimljivo je da je u mladosti bio vrlo uspješan student na Oxfordu. Naime, ondje je studirao na interdisciplinarnom studiju filozofije, politike i ekonomije, što je završio s izrazito visokim ocjenama. Inače, takvi interdisciplinarni studiji filozofije, politike i ekonomije popularni su diljem svijeta, a završili su ih mnogi poznati političari (bivši britanski premijer David Cameron, obojica braće Miliband i mnogi drugi).

Najstarije nogometno natjecanje na svijetu (1872.)

Finalna utakmica najstarijeg nogometnog natjecanja na svijetu – FA Cupa (punim imenom Football Association Challenge Cup) odigrana je 16. ožujka 1872. godine. Utakmica je odigrana u Londonu, na stadionu Kennington Oval. Igrale su momčadi klubova Wanderers i Royal Engineers. Pobijedili su Wanderersi s rezultatom 1-0.

Gol je u 15. minuti zabio Morton Betts, 24-godišnji Londonac. Momčad Wanderersa oslanjala se uglavnom na dribling kroz protivničku obranu, dok su nogometaši Royal Engineersa igrali od noge do noge. U to doba formacije su pretežito imale velik broj napadača. Tako su Royal Engineersi igrali sa sedam napadača, a Wanderersi čak s osam!

Zanimljivo je da su Wanderersi kao pobjednici automatski ušli u finale sljedeće godine. To za nogomet neobično pravilo ukinuto je već godinu dana kasnije.

Izvor: Povijest.hr

PODIJELI