Otkrivena golema Palača u stijeni (1888.)

Znamenita Palača u stijeni u Coloradu, najpoznatiji arheološki spomenik iz razdoblja drevne indijanske Pueblo kulture, otkrivena je 18. prosinca 1888. godine. Inače, naziv Pueblo španjolskog je podrijetla, a dodijelili su ga toj indijanskoj kulturi španjolski kolonizatori zbog činjenice da su njeni pripadnici živjeli u razmjerno velikim naseljima (španjolska riječ pueblo označava grad ili naselje).

Palača u stijeni nalazi se na području zvanom Mesa Verde u Coloradu, nedaleko od mjesta gdje se u jednoj točki dodiruju uglovi četiriju američkih saveznih država (Colorado, Novi Meksiko, Utah i Arizona). Palaču su (u doba tzv. Divljeg zapada) otkrili Richard Wetherill i Charlie Mason, dvojica kauboja (stočara) s područja Colorada.

Drevni narod Pueblo sagradio je Palaču u stijeni otprilike krajem 12. i početkom 13. stoljeća. Imala je oko 150 prostorija, a u njoj je moglo stanovati stotinjak ljudi. Narod koji je sagradio palaču neki nazivaju i imenom Anasazi (riječ koja je vjerojatno preuzeta od Navajo Indijanaca), no češći je naziv Drevni Pueblo narodi (engl. Ancient Pueblo Peoples). Građevine te kulture danas su zapravo najstarije ljudske građevine na području SAD-a.

Zakon za zaštitu mladeži od loše i prljave literature (1926.)

U Weimarskoj Republici, koja je postojala 1918. – 1933. godine, stranke centra i desnice zahtijevale su da država kontrolira medije. Smatrale su da država treba odlučiti koje knjige, filmove, slike i kazališna djela smiju biti dostupne narodu, a pogotovo mladima.

Zakon za zaštitu mladeži od loše i prljave literature izglasan je 18. prosinca 1926. godine. Uredi za kontrolu izdanih djela postojali su u Berlinu i Münchenu te su odlučivali koja će djela doći na popis zabranjenih. To se uglavnom odnosilo na šund i erotsku literaturu.

Bilo je zabranjeno prodavati djela s popisa mlađima od 18 kao i oglašavanje istih. U dućanima i kioscima nisu smjela biti na istaknutom mjestu. Kazna za prekršitelje ovog zakona bila je novčana ili do godinu dana zatvora.

Piše: Marsela Alić

Kristina, neobična kraljica Švedske (1644.)

Kristina Švedska rodila se u švedskoj kraljevskoj obitelji 1626. u Stockholmu. Imala je samo pet godina kada joj je otac poginuo u bitki. Prema očevoj želji odgajana je i obrazovana kao nasljedni princ te je od 1635. pripremana za preuzimanje prijestolja. Naučila je jahati i loviti, često je nosila hlače, a izgled ju nije zanimao.

Dana 18. prosinca 1644. godine, s navršenih 18 godina, preuzela je vlast. Tijekom njene vladavine Švedska je zauzela Landkap, Pomeraniju, Rügen i Bremen-Verden. Kristina je imala jedan od najraskošnijih dvorova u Europi. Sakupila je ogromnu knjižnicu, a pozvala je i filozofa Renea Descartesa na dvor. Svoju umjetničku zbirku nadopunjavala je kupnjom i krađom djela. Podupirala je znanost i sveučilišta.
Kristina je nakon nekog vremena htjela odstupiti s prijestolja, ali je ipak pristala ostati pod uvjetom da nitko od nje ne zahtijeva udaju. Sve se manje brinula za kraljevinu, a sve više vremena provodila na zabavama. Gubila je popularnost u narodu i zbog velike rastrošnosti. Godine 1654. ipak je odlučila odstupiti, a njezinim nasljednikom imenovan je rođak Karl Gustav. Zbog rata je morala bježati u Antwerpen te je prešla na katoličanstvo. Zatim je živjela u Rimu i prekrstila se u Mariju Aleksandru. Ondje je osnovala Teatro Tor di nona, prvo gradsko javno kazalište, a u njemu su smjele glumiti i žene, što je bilo neuobičajeno. Zastupala je vjersku toleranciju. 
Kristina Švedska ili Semiramida Sjevera, kako su ju nazivali, umrla je 1689. u Rimu i pokopana je bazilici sv. Petra.

Piše: Marsela Alić

Prvi ljudski glas emitiran iz svemira pripadao je Dwightu D. Eisenhoweru (1958.)

Dana 18. prosinca 1958. godine lansiran je u svemir prvi američki telekomunikacijski satelit. Projekt se zvao SCORE (engl. Signal Communications by Orbiting Relay Equipment – Signalna komunikacija pomoću orbitirajuće relejne opreme). Bilo je to doba napete utrke između SSSR-a i SAD-a u osvajanju svemira, a SSSR je dotad vodio jer je prvi uspio lansirati satelit u Zemljinu orbitu (poznati Sputnik 1957. godine).

Amerikanci su željeli novom tehnologijom nadmašiti Sovjete. Lansirali su satelit koji je imao mogućnost odašiljanja prethodno snimljene glasovne poruke. Radilo se o poruci predsjednika Dwighta D. Eisenhowera snimljenoj na kasetu. Satelit je imao dva kasetofona, što je bila sreća jer je jedan od njih tijekom misije otkazao. Kasetofon je  puštao predsjednikovu poruku, a radijski odašiljač na satelitu emitirao ju je iz svemira prema Zemlji.

Glasovna poruka predsjednika Eisenhowera glasila je: „Govori vam predsjednik Sjedinjenih Država. Putem čuda znanstvenog napretka moj glas dolazi do vas preko satelita koji kruži u svemiru. Moja je poruka jednostavna: Na ovaj jedinstveni način šaljem vama i cijelom čovječanstvu američku želju za mirom na Zemlji i dobru volju prema ljudima posvuda.“

Izvor: Povijest.hr

PODIJELI