Kako je boksač Cassius Clay dobio ime Muhammad Ali? (1964.)

Slavni boksač Cassius Clay dobio je 6. ožujka 1964. novo ime – Muhammad Ali. To je bila posljedica njegove pripadnosti Naciji islama, organizaciji koja je zastupala crnačku superiornost i tražila odvajanje crnaca i bijelaca. Novo ime dodijelio je boksaču vođa Nacije islama Elijah Muhammad.

Pripadnici te organizacije uzimali su nova imena kako bi se odvojili od svog ropskog naslijeđa. Često su svom imenu dodavali X (npr. jedan od najpoznatijih pripadnika Nacije islama bio je Malcolm X), kako bi prizvali u sjećanje svoje nepoznato afričko prezime iz vremena prije nego što su ih bijelci odveli iz Afrike i bacili u ropstvo.

I Muhammad Ali i Malcolm X napustili su kasnije Naciju islama zbog neslaganja s rasističkom politikom Elijaha Muhammada. Obojica su prešla na sunitski islam, a Malcolma X-a ubili su pripadnici Nacije 1965. godine.

Knez Dubrovačke Republike pisao ljubavne pjesme (1658.)

Dana 6. ožujka 1658. umro je dubrovački plemić i pjesnik Ivan Bunić Vučić. Potjecao je iz plemićke obitelji Bunić (de Bona) jedne od najpoznatijih među dubrovačkom vlastelom.

Muški pripadnici dubrovačkog plemstva praktički su automatski dobivali pravo sudjelovanja u upravi Dubrovačke Republike, i to odmah nakon što bi postali punoljetnima. Tako je i Ivan Bunić Vučić primljen u Veliko vijeće 1611. godine, a zatim je biran na razne funkcije u državnoj upravi. Dakako, mladiće se prvo biralo na niže funkcije, a tek sa stjecanjem zrelosti dolazili su i na najviše položaje.

Ivan Bunić Vučić biran je čak i na najviši položaj u Dubrovačkoj Republici – onaj kneza. Dapače, na tom je položaju bio čak pet puta (1642., 1645., 1648., 1651. i 1657. godine). Bio je i član Vijeća umoljenih te Malog vijeća, što znači da je pripadao užem krugu ljudi koji su upravljali Dubrovačkom Republikom. Posjedovao je imanja na Pelješcu, u Oskorušnom, na Šipanu i u Gružu, a stanovao je u kući nedaleko od poznate crkve sv. Vlaha u Dubrovniku. Sa suprugom Marijom imao je dva sina i sedam kćeri.

Kao pjesnik, Ivan Bunić Vučić napisao je već u mlađoj dobi pjesničku zbirku Plandovanja. Riječ je o zbirci lirskih pjesama ponajviše ljubavnog sadržaja. Ivana Bunića Vučića smatra se predstavnikom baroknog stila u pjesništvu, premda se njegova ljubavna lirika uvelike nadovezuje i na tradiciju renesanse. U zrelijoj dobi napisao je Bunić Vučić religioznu poemu Mandalijena pokornica.

I Nijemci su imali svoj Hong Kong (1898.)

Šestog ožujka 1898. godine Njemačko Carstvo dobilo je dio Kine u 99-godišnji najam. Radilo se o ugovoru sličnom onom koji su Britanci sklopili oko Hong Konga. Naime, Ujedinjena Kraljevina dobila je upravo iste te 1898. dio kineskog teritorija oko Hong Konga također u 99-godišnji najam. Kad je taj najam Britancima 1997. istekao, vratili su Hong Kong Kini.

Koliki je bio taj njemački novostečeni posjed u Kini? Površina mu je bila čak oko 55.200 hektara, a na tom je području živjelo oko 83.000 ljudi. Posjed se nalazio na kineskoj morskoj obali, otprilike na pola puta između Pekinga i Šangaja. Nijemci su to područja nazivali Deutsch-Kiautschou-Gebiet, a tamo se danas nalazi veliki kineski grad Qingdao (poznat i kao Tsingtao ili Cingtao) s gotovo 9 milijuna stanovnika.

Za prvog guvernera Nijemci su postavili kapetana Carla Rosendahla. Nijemci su mnogo investirali u razvoj tog područja. Osigurana je željeznička povezanost s Njemačkom spojem na Transsibirsku željeznicu, pa se navodno od Njemačke do Kiautschoua moglo doputovati za 13 dana. Nijemci su stvorili električnu, telegrafsku i kanalizacijsku mrežu, a osnovana je i znamenita pivovara Tsingtao, koja je svojevremeno postala najveća u Kini (i danas drži oko 15% ukupne kineske proizvodnje piva). Područje je imalo najveći broj škola po stanovniku u čitavoj Kini, te najveći postotak stanovnika upisanih na sveučilište.

Uništen muslimanski emirat na Kreti (961.)

Muslimanski emirat na otoku Kreti u Sredozemnom moru, uništen je šestog ožujka 961. godine. Kreta je prethodno gotovo stoljeće i pol bila pod muslimanskom vlašću. Naime, taj su otok još u prvoj polovini 9. stoljeća okupirali muslimanski osvajači podrijetlom iz Andaluzije (u današnjoj Španjolskoj). Ti su osvajači otok Kretu osvojili od Bizantskog Carstva, a ondje su osnovali emirat, tj. sustav vlasti s emirom na čelu.

U doba kad su muslimani držali pod svojom vlašću Kretu, pojedine arapske jedinice prodirale su čak i u Jadransko more. Npr. 841. napali su grad Osor na Cresu. Napadali su također i južnu Italiju, a osobito otok Siciliju, koji su s vremenom također uspjeli osvojiti.

Car Konstantin VII. Porfirogenet pokušavao je Kretu vratiti je u sastav Bizantskog Carstva, ali to je uspjelo tek njegovu nasljedniku Romanu II. Bizantske su snage uspjele i zatočiti posljednjeg tamošnjeg emira, koji se zvao Abd al-Aziz ibn Shuayb.

Izvor: Povijest.hr

 

PODIJELI