28. kolovoza 1946. početak suđenja Stepincu – što je hrabri nadbiskup rekao predsjedniku komunističkog suda?

Piše: Petar Horvatić

 

Zbog svrhe i načina priprema sudskog postupka protiv nadbiskupa Stepinca, papa Pio XII. nazvao ga je „prežalosnim procesom”. Suđenje je počelo na današnji dan 1946. godine.

Ja sam statistikom u rukama nebrojeno puta dokazivao šefovima beogradske vlade i rekao ako vi ovako nastavite ja vam garantiram da će ta država, kako je i bilo, otići u propast jer hrvatski narod neće dozvoliti da bude bespravno roblje, jedan običan rob koji mora da dobije ikakvu poziciju ili mijenjati vjeru ili služiti inovjerniku da bude siguran za svoj kruh i položaj… U školskim udžbenicima službeno tvrdite protivno od svih dokaza povijesti, da Isus Krist nije postojao. Znajte, Isus Krist je Bog! Za Njega smo spremni umirati, svaki dan i svaki čas, a danas je nauka to, da on uopće nije postojao. Kad bi se koji profesor usudio učiti protivno, mogao bi se sigurno nadati, da će izletjeti iz škole. Ja kažem, gospodine državni tužioče, da uz ovakve uvjete nije Crkva slobodna, nego da će za kratko vrijeme biti istrijebljena.

Krist je temelj kršćanstva. Vi se zauzimate za pravoslavne Srbe. Pitam ja vas, kako vi sebi zamišljate pravoslavlje bez Krista? Kako vi zamišljate Crkvu bez Krista? To je jedan apsurd! Za Majku Božju kaže se u knjigama da je bila bludnica. A znadete li, da je Majka Božja i za pravoslavne i za katolike najsvetiji pojam?!”, rekao je na suđenju kardinal Stepinac.

 

Tako su to shvatili svi dobronamjerni ljudi i svjetska demokratska javnost. Naime, nakon što komunistička vlast nije uspjela u istražnom postupku godine 1945. doći do činjenica na temelju kojih bi mogla osuditi i ubiti nadbiskupa Stepinca, pripremljen mu je politički sudski postupak. U taj postupak uključili su svećenike, redovnike i političke djelatnike u NDH te čitav niz špijuna i djelatnika tajne policije. Prikrivena namjera vlasti da nadbiskupa Stepinca dovede na sud i osudi ga provedena je kroz suđenje koje je započelo 28. kolovoza 1946., a vođeno je u jedinstvenom sudskom postupku protiv Eriha Lisaka, koji je za vrijeme NDH obnašao različite službe u vlasti, protiv skupine franjevaca te nadbiskupova tajnika vlč. Ivana Šalića, svećenika Josipa Šimečkog, svećenika Đure Marića i pojedinih civilnih osoba koje je tajna policija koristila u pripremi suđenja. U svemu osamnaest optuženih.

Sudski postupak protiv njih je tako vođen da ih se optuži da su pod Stepinčevim utjecajem vršili različite protudržavne djelatnosti. Nadbiskup je uhićen 18. rujna 1946. i nakon istražnih postupaka 30. rujna izveden na optuženičku klupu. Sudsko vijeće činili su: dr. Žarko Vimpulšek, sudac Vrhovnoga suda NRH u svojstvu predsjednika sudskoga vijeća; članovi vijeća: dr. Antun Cerineo, sudac vrhovnog vijeća NRH, Ivan Poldrugač, sudac Vrhovnog suda NRH; dopunski sudac Ivan Pirker, sudac Vrhovnog suda NRH, a službu zapisničara vršio je dr. Ante Petrović, tajnik Vrhovnog suda NRH.

Optužnicu je zastupao javni tužitelj Jakov Blažević s pomoćnicima Dragutinom Despotom i referentom Božidarom Krausom. Sudski se postupak vodio u zgradi »Visoke škole za fiskulturu« u Kačićevoj ulici u Zagrebu.

Nadbiskup je odlučio da se pred sudom koji ima svrhu provesti odluku Komunističke partije da ga se ukloni s mjesta zagrebačkoga nadbiskupa i ponizi Katoličku crkvu, neće braniti. Stoga mu je sudsko vijeće po dužnosti imenovalo za branitelje odvjetnike dr. Ivu Politea i dr. Natka Katičića.

Sud je isključio velik dio dokumenata koji su svjedočili o Stepinčevoj nedužnosti, pojedini dokumenti su falsificirani, a svjedoci koje je javni tužitelj doveo za potvrdu točaka optužnice protiv nadbiskupa Stepinca uopće ga nisu poznavali niti su bili s područja Zagrebačke nadbiskupije. Dapače, neki od tih svjedoka bili su pred izlazak na pozornicu poučavani što će govoriti i protiv koga.

Na tom montiranom političkom procesu što ga je komunistički režim 1946. godine upriličio protiv nadbiskupa Stepinca sudsko je vijeće odbilo gotovo sve svjedoke koje su predložili nadbiskupovi branitelji. Među njima su bili dr. Stjepan Bakšić i dr. Josip Marić, ugledni profesori teologije, dr. Desanka Štampar – liječnica, Terezija Škringer koja se prije rata i početkom rata brinula za izbjegle Židove pa i sama bila odvedena u logor u Oświęcim u današnjoj Poljskoj, dr. Franjo Šeper, nadbiskupov tajnik prije rata i rektor Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa u Zagrebu i drugi.

Za svjedočenje u prilog nevinosti nadbiskupa Stepinca prijavilo se više uglednih pravoslavaca. Među njima su bili i slavonski pravoslavni vladika Emilijan, sveučilišni profesori dr. Julije Budisavljević, dr. Dragišić, dr. Negovetić, dr. Milutin Radetić, zatim dr. Marko Vidaković i druge ugledne osobe. Nažalost, javni tužilac Jakov Blažević je uspio ishoditi da sudsko vijeće ne prihvati njihova očitovanja, dapače, odbio ih je grubim riječima, nazivajući ih »klerofašistima«.

Dr. Ivo Politeo, branitelj nadbiskupa Stepinca po službenoj dužnosti, u svom je govoru u obranu nadbiskupa Stepinca 8. listopada 1946. ustvrdio da se za vrijeme rata »svatko ponašao tako, kako su njegovo zvanje, stalež i položaj iziskivali – bar u onome sektoru svoje djelatnosti, koji je bio javan. Kad se, dakle, tim milijunima okupiranog naroda ne zamjera njihov postupak i odnos prema okupatoru, nelogično je, da se jedinome nadbiskupu Stepincu na njegovu, k tome onako istaknutome položaju zamjerava njegov saobraćaj s okupatorom, koji saobraćaj je on sveo na minimum, na toliko koliko je potrebno da što više ukloni veća zla od naroda i Crkve. (Smijeh u dvorani.) Oni isti koji se sada smiju, ako su tada bili u Zagrebu, šutjeli su, prolazili mirno i bez prosvjeda na ulici mimo okupatorskih vojnika i ustaša i – da se poslužim riječima druga predsjednika suda – držali figu u džepu. Ali tko nije šutio, tko je javno prosvjedovao – bio je nadbiskup Stepinac! Htio bih vidjeti onoga, tko je na okupiranom području – ne izvan ovoga! – neposredno pred okupatorom i pred ustaškom vlasti onako otvoreno, energično i često prosvjedovao protiv svih nasilja okupatora i ustaša! Neka se, dakle, danas ne hvale i ne podsmjehuju onome, koji se na djelu pokazao daleko junačkijim od njih!«

Kad je nadbiskupu dopušteno iznijeti svoj stav o optužnici on je rekao i ove: »Meni se dakle imputira u veliko krivnja da sam stupio u vezu s novim vlastima pa čak i primio vojni vikarijat, koji mi je naložen od Svete Stolice. Ja mislim, meni je i gospodin predsjednik nabacio, da je vrapcima bilo na krovu poznato da ja nisam nikada bio persona grata ustaškog pokreta, niti ustaša, niti sam ikada položio prisegu Paveliću, kao što su vaši činovnici koji danas ovdje služe. Ne, ja bih bio gospodo obična ništarija, kad ja kao katolički nadbiskup, Hrvat, ne bih služio svojem narodu u vrijeme kad je bio jedno bespravno roblje u bivšoj Jugoslaviji. Ja sam statistikom u rukama nebrojeno puta dokazivao šefovima beogradske vlade i rekao ako vi ovako nastavite ja vam garantiram da će ta država, kako je i bilo, otići u propast jer hrvatski narod neće dozvoliti da bude bespravno roblje, jedan običan rob koji mora da dobije ikakvu poziciju ili mijenjati vjeru ili služiti inovjerniku da bude siguran za svoj kruh i položaj. To su gole činjenice. Kad upirete prst na moju poslanicu i Episkopat, na moje propovijedi – tu je zadnja veza svega – naglasio sam u njima moralne principe i moralna prava. Ako svaki narod na svijetu ima prava da upravlja svojom sudbinom, onda nitko ne može to pravo osporiti hrvatskom narodu. To je cijeli ponor te vaše optužbe. To je moj odgovor na čitavu tu pripovijest.«

Pobijajući potom zlonamjerna podmetanja, nadbiskup je ukazao na činjenice otvorenoga progona Crkve, i poput starodrevnih mučenika, prozrevši lažne optužbe sudske vlasti, hrabro ispovjedio vjeru ovim riječima: »U školskim udžbenicima službeno tvrdite protivno od svih dokaza povijesti, da Isus Krist nije postojao. Znajte, Isus Krist je Bog! Za Njega smo spremni umirati, svaki dan i svaki čas, a danas je nauka to, da on uopće nije postojao. Kad bi se koji profesor usudio učiti protivno, mogao bi se sigurno nadati, da će izletjeti iz škole. Ja kažem, gospodine državni tužioče, da uz ovakve uvjete nije Crkva slobodna, nego da će za kratko vrijeme biti istrijebljena.

Krist je temelj kršćanstva. Vi se zauzimate za pravoslavne Srbe. Pitam ja vas, kako vi sebi zamišljate pravoslavlje bez Krista? Kako vi zamišljate Crkvu bez Krista? To je jedan apsurd! Za Majku Božju kaže se u knjigama da je bila bludnica. A znadete li, da je Majka Božja i za pravoslavne i za katolike najsvetiji pojam?

Papa Ivan Pavao II. proglasio je Stepinca blaženim u Mariji Bistrici, 3. listopada 1998., pred mnoštvom od gotovo pola milijuna vjernika. Njegov spomendan, Stepinčevo, slavi se 10. veljače.

Izvor: narod.hr


 

Osnivač grada Chicaga možda je Afroamerikanac (1818.)

Dana 28. kolovoza 1818. godine umro je čovjek kojeg se smatra osnivačem velikog grada Chicaga. Ime mu je bilo Jean Baptiste Point du Sable, što ukazuje da je bio vezan uz francusko govorno područje (Francuzi su kolonizirali područje današnje Kanade već u 17. stoljeću). Postoje i mišljenja da je Jean Baptiste Point du Sable bio zapravo Afroamerikanac iz francuskih kolonija u Karibima (otok Hispaniola). U svakom slučaju, izgleda da je on bio prvi neindijanski stanovnik koji je trajno živio na području današnjeg grada Chicaga.

Chicago se nalazi na području koje je nekoć bilo neobično važno za promet. Naime, tamo je počinjao put uzduž lokalne rijeke koji je predstavljao najlakši način da se iz područja Velikih jezera dođe do rijeke Mississippi. Budući da Velika jezera imaju izlaz na sjeverni dio Atlantskog oceana, a rijeka Mississipi utječe u Meksički zaljev, preko Chicaga se moglo doći od Labradora na sjeveru sve do toplih krajeva u Srednjoj Americi.

Pretpostavlja se da se Jean Baptiste Point du Sable naselio na području današnjeg Chicaga 1780-ih godina, dakle uoči Francuske Revolucije. Bio je, po svemu sudeći, prilično bogat trgovac, s povelikom kućom sagrađenom od drveta i znatnim brojem gospodarskih zgrada. Područje unutrašnje Sjeverne Amerike bilo je gospodarski prvenstveno važno zbog trgovine krznom. Tzv. traperi lovili su krznaše i prodavali njihovo krzno, koje je bilo cijenjeno u dalekim krajevima svijeta (čak i u Kini). Napomenimo, Rusi su kolonizirali daleku Aljasku otprilike u doba Jeana Baptistea Point du Sablea, i to ponajviše, čini se, zbog krzna.

Muslimanska vojska zarobila sina Vasca da Game (1542.)

Vojskovođa Cristóvão da Gama rodio se 1516. godine. Bio je sin slavnog moreplovca Vasca da Game. Cristóvão je poveo vojsku u Etiopiju protiv muslimanskog etiopskog imama i vladara Ahmada ibn Ibrahima al-Ghasija i odnio je mnogo pobjeda protiv brojčano jačeg neprijatelja.

Krajem kišne sezone 1542. Cristóvãu je došao neki Židov s informacijom da je Ahmadova utvrda na uzvisini Amba Sel slabo čuvana. Potom je doznao koliko je vojnika tamo zaista stacionirano – 60 do 70 ljudi – i odlučio napasti. Imam Ahmad bio je u ratu s etiopskim carem Gelawdewosom, portugalskim saveznikom. Cristóvão je marširao do utvrde sa stotinjak ljudi i zauzeo je. Na povratku u logor u mjestu Wofla ostavio je 30 vojnika da uzmu konje iz osvojene utvrde i dovedu ih u logor. Kad je stigao u Woflu, saznao je da ga Ahmad planira napasti sljedećeg jutra. Budući da je Ahmad imao veću vojsku od one koju je držao Cristóvão u Wofli, Portugalci su 28.8.1542. izgubili bitku s teškim gubitcima. Preživjelo je samo 170 Portugalaca. Cristóvão je ranjen u ruku, zarobljen i odveden u muslimanski logor. Tamo ga imam mučio s ciljem da se preobrati na islam. U zapisima stoji da mu je pincetom čupao bradu.

Sljedeći dan Cristóvãu je odrubljena glava i bačena u zdenac. Nakon toga se počelo govoriti da je voda iz tog zdenca ljekovita. Ahmad je oslobodio preživjele Portugalce, osim mušketira, jer nisu predstavljali nikakvu prijetnju i otišao u svoj logor na obali jezera Tana. 120 Portugalaca priključilo se carevoj majci Sabli Wengel, koja se skrivala na Židovskoj planini. Majka i sin procijenili su da bi s Portugalcima mogli napasti Ahmadovu vojsku. Carska vojska sukobila se s Ahmadovom kod Wayna Dage. Portugalski mušketiri namjerno su gađali one neprijateljske mušketire koji su nanijeli najveću štetu u Bitki kod Wofle. U toj osveti za Cristóvãovu smrt poginuo je i Ahmad.

Piše: Marsela Alić

Amerikanci zauzeli atol Midway (1867.)

Atol Midway dobio je ime po tome što se nalazi na pola puta između Kalifornije i Japana, u sjevernom Pacifiku. Riječ je o prstenastom koraljnom grebenu površine oko 6 kvadratnih kilometara. Ukupna površina atola i lagune iznosi 83 km². Geografski pripada Havajima, ali ne pripada američkoj saveznoj državi Havaji.

Atol je otkrio 1859. kapetan broda Gambija, N. C. Brooks. Već 28. kolovoza 1867. SAD je anektirao Midway i služio je kao stanica na putu do Japana. Godine 1903. potpao pod upravu američkog ministarstva za mornaricu, a 1940. postao je zračno uporište američke ratne mornarice. Atol je postao poznat nakon Bitke za Midway 1942., koja se odigrala između SAD-a i Japana i bila je jedna od odlučujućih bitaka na Pacifiku u Drugom svjetskom ratu.

Midway je izgubio na važnosti nakon Vijetnamskog rata i nakon što su izumljene nuklearne podmornice. Godine 1978. na Midwayu je živjelo oko 2300 ljudi, uglavnom zaposlenika američke Mornarice. Posljednji pripadnik Mornarice napustio je atol 1997. godine, a kontrolu nad atolom preuzela je američka agencija National Wildlife Refuge. Danas tamo živi oko 40 stanovnika, uglavnom znanstvenika.

Piše: Marsela Alić

Proglašena Kraljevina Crna Gora (1910.)

Crnogorski knjaz Nikola I. Petrović (1860–1918) pokušao se riješiti austrijskog utjecaja na svoju zemlju tako što se više približio Ruskom Carstvu, koje je već pomagalo Crnoj Gori da se oslobodi od osmanske okupacije. Rusija je pomagala u obrani zbog političkih interesa na Balkanu. Vremenom je Crna Gora padala u sve teži vazalni odnos i u Rusko-tuskom ratu 1877. – 1878. borila se na strani Rusije. Mirom u San Stefanu 1878. dogovorena je neovisnost Kneževine Crne Gore od europskih sila te je dobila luku Bar.

Nakon 1900. gospodarsko i političko stanje u zemlji se prilično pogoršalo. Knjaz Nikola I. pokušao je riješiti krizu proglašenjem novog ustava i utemeljenjem parlamenta, ali njegov rad bio ograničen u korist monarhista. Mnogi opozicijski političari pobjegli su iz zemlje. Nikola I. još jednom je stabilizirao svoju vlast i natjerao parlament da ga proglasi kraljem na 50. godišnjicu njegove vlasti. Jedan od razloga za uzdizanje na rang kraljevstva bilo je izjednačavanje snaga sa Srbijom. Nakon samo dvije godine Kraljevina Crna Gora započela je Prvi balkanski rat protiv Osmanskog Carstva.

Piše: Marsela Alić

Izvor: Povijest.hr

PODIJELI