‘Smrt koja nas moralno obvezuje na gradnju mira i činjenje dobra’

 

Bio je prosinac 1993. kada je pod pokroviteljstvom predsjednika dr. Franje Tuđmana i uz pratnju predstavnika Katoličke crkve i franjevačke provincije Bosne Srebrene krenuo veliki konvoj humanitarne pomoći nazvan “Bijeli put za Novu Bilu i Bosnu Srebrenu”. Pratili su ga i državnici, veleposlanici, medicinari, humanitarci, kulturni i javni radnici, njih 143, a među njima, na čelu kolone, uz dr. Hermana Vukušića, i dr. Slobodan Lang.

Prolazeći preko brojnih zapreka i vojnih punktova, konvoju je trebalo 14 dana da stigne na cilj, gdje je dočekan suzama radosnicama. Hrvati Lašvanske doline bili su oduševljeni i ohrabreni, ne samo zbog toliko željene pomoći u hrani i lijekovima već zato što su osjetili ljudsku solidarnost na djelu. Stoga je mnoge rastužila vijest o odlasku dr. Langa, profesora na Školi narodnog zdravlja “Andrija štampar” Medicinskog fakulteta, političara i humanista koji je umro 23.02.2016. u Zagrebu.

Premda je u više od 40 godina dugoj karijeri uspješno obnašao brojne visoke dužnosti i funkcije – bio je posebni savjetnik predsjednika RH za humanitarna pitanja od 1993. do 2000., zastupnik u Županijskom domu Sabora, veleposlanik u Ministarstvu vanjskih poslova, voditelj hrvatske delegacije u Interparlamentarnoj uniji te član Vijeća Europe – ostat će upamćen upravo po svome humanitarnu radu u vrijeme ratova na području bivše Jugoslavije te bespoštednom sudjelovanju u spašavanju ljudskih života i pomaganju najugroženijima. Bio je suorganizator konvoja Libertas kojim se u listopadu 1991. pomoglo odsječenom Dubrovniku, organizirao je zaštitu za prognanike i izbjeglice u Hrvatskoj.

Nastavio je djelovati i u miru, pa je pokrenuo i Prvi hrvatski kongres preventivne medicine te osnovao i uređivao Hrvatski časopis za javno zdravstvo, a njegovim je radom grad Zagreb preuzeo čelno mjesto svjetskog pokreta Zdravih gradova. Bio je inicijator osnivanja mostarskog medicinskog fakulteta, uostalom, temelj djelovanja profesora Langa bilo je prenošenje znanja, povezivanje profesionalaca u praksi te trajno nastojanje da se stvara “djelotvorno znanje”. Sada je na njegovim učenicima da stečeno znanje prenose te da čuvaju uspomenu na njega.

 

“Umro je Tuđmanov savjetnik, čovjek od malog milijuna ideja, kolumnist i pisac, uvjereni titoist i još uvjereniji tuđmanovac, komunist i hadezeovac, jugoslavenski idealist i hrvatski domoljub i nacionalist”, napisao je o Slobodanu Langu Slaven Letica.

Slaven Letica se na Facebooku oglasio o smrti dr. Slobodana Langa.

Njegovu objavu naslovljenu “smrt koja nas moralno obvezuje na gradnju mira i činjenje dobra” prenosimo u cijelosti:

“Umro je moj dragi prijatelj, liječnik i sveučilišni kolega, znanstvenik i učitelj, mirotvorac i dobro-tvorac, Tuđmanov savjetnik, čovjek od malog milijuna ideja, kolumnist i pisac, uvjereni titoist i još uvjereniji tuđmanovac, komunist i hadezeovac, jugoslavenski idealist i hrvatski domoljub i nacionalist, Židov i Hrvat, štovatelj i sljedbenik ideja i vjere Isusa Krista, hrabar čovjek u ratu, spasitelj brojnih ljudskih života, idejni začetnik humanitarnih konvoja ‘Libertas’ (uz Branku Šeparović) i ‘Bijeli put’ (s Hermanom Vukušićem), odan suprug i brižan i nježan otac i djed, sin velikog znanstvenika i plemenitog čovjeka dr. Rikarda Langa koji je bio Titov prevoditelj i tjelohranitelj u Bariju tijekom njegova susreta s Winstonom Churchillom, ali i čovjek koji je imao petlje ili ‘muda’ da na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu 1971. od Brozova progona zaštiti svoje i moje kolege – znanstvenike koji i danas o tome sa zahvalnošću svjedoče.

Ništa od onog što je bio Slobodan Lang nije nikada prešutio i zatajio i zato bi nas njegova smrt mogla potaknuti na gradnju mira i činjenje dobra. Dragi Slobač, počivaj u zasluženom miru Božjem”, napisao je na Facebooku Slaven Letica.

 

Izvor: Večernji list | autor: Renata Rašović

 

 

PODIJELI