Zahvaljujemo Gospodinu za veliki dar da ovu godinu živimo kao prava braća, a ne više kao suparnici, nakon previše stoljećâ nepoznavanja i sukoba – rekao je papa Franjo izaslanstvu Protestantske Crkve iz Škotske, koju je predstavljao moderator Derek Browninge. Susret je održan u okviru ekumenskoga puta koji je Sveti Otac započeo u listopadu prošle godine, apostolskim putovanjem u Lund, u Švedskoj, povodom 500. obljetnice luteranske reformacije. Put je to kojim se želi u duhu Evanđelja nadvladati podjele iz prošlosti, kada je pogled bio upravljen na razlike i pogrješke, a srce – kako je napomenuo Papa – usmjereno na optuživanje zbog podnesenih nepravdâ.

Uzajamno čišćenje sjećanja jedan je od najvažnijih plodova toga puta koji nas zbližava. Istina je da je prošlost po sebi nepromjenjiva, ali je istina i da se danas konačno razumijemo počevši od Božjega pogleda na nama. Mi smo prije svega njegova djeca, ponovno rođena u Kristu po istom krštenju, te smo stoga braća – napomenuo je Papa.

Spomenuvši se iskustva prve svjetske protestantske misionarske konferencije, održane upravo u Edinburghu 1910. godine, Papa je istaknuo važnost dijaloga koji je potreban ponajviše što se tiče evangelizacije, jer – kako je rekao – naviještanje i poslanje nisu potpuno vjerodostojni ako ih se ne prati jedinstvom. Biti kršćani znači prepoznati se u obitelji vjernikâ; nije se Gospodin slučajno Mojsiju predstavio kao „Bog otaca vaših“, dok je bio pokraj gorućega grma, koji je i simbol Crkve u Škotskoj.

On i nas poziva da uđemo, kao djeca i braća, u povijest odnosâ koja nam prethodi, da prihvatimo vjerski život, ali ne na odvojen i apstraktan način, nego u okviru konkretne zajednice, u okviru određenoga „mi“, jer nitko ne postaje kršćanin po sebi i nitko ne može živjeti kao kršćanin bez drugih – napomenuo je Sveti Otac te objasnio da je riječ o obitelji, o tom „mi“ koji je još važniji kada u nekim dijelovima svijeta postane teško živjeti vjeru.

Tu posebno mislim na kršćane koji su danas u velikim kušnjama, jer trpe i progonjeni su zbog Isusova imena – kazao je papa Franjo. Ispovijedaju vjeru i dolaze do mučeništva; mnogo je ljudi koji nose teški križ. Njihovo nas svjedočanstvo potiče da idemo naprijed, s ljubavlju i hrabro, sve do kraja. Naš dijalog usmjeren prema punom jedinstvu, naše svjedočanstvo i zajedničko služenje, naše zauzimanje u molitvi jednih za druge, i u nadvladavanju ranâ iz prošlosti, odgovori su koje smo im dužni dati, unutar toga velikoga „mi“ u vjeri – napomenuo je papa Franjo.

Izvor: http://hr.radiovaticana.va/

PODIJELI