Papa Franjo: Potreban nam je novi evangelizatorski zanos

78

Papa Franjo: Potreban nam je novi evangelizatorski zanos

Papa Franjo na ekumenskom susretu u Zenevi; 21. lipnja 2018.
Papa Franjo na ekumenskom susretu u Zenevi; 21. lipnja 2018.
U govoru na ekumenskom susretu u Ženevi Papa je istaknuo da se vjerodostojnost Evanđelja nalazi u odgovoru kršćana na vapaj najslabijih i potrebitih

Kako kršćani mogu evangelizirati ako su međusobno podijeljeni? – upitao je papa Franjo obraćajući se sudionicima ekumenskoga susreta održanoga u Ekumenskom centru u Ženevi. Ono što nam je doista potrebno jest novi evangelizatorski zanos. Pozvani smo biti narod koji živi i dijeli radost Evanđelja, koji slavi Gospodina i služi braći, s duhom koji gori od želje da otvori obzore izvanredne dobrote i ljepote onima koji još nisu imali milost da doista upoznaju Isusa. Uvjeren sam da će se, ako se poveća misionarski poticaj, povećati i jedinstvo među nama – istaknuo je Papa.

Napomenuvši da je želio osobno sudjelovati na proslavi obljetnice Vijeća ekumenskih Crkvi također zbog toga kako bi ponovno istaknuo zauzimanje Katoličke Crkve u ekumenizmu, te kako bi ohrabrio suradnju s Crkvama članicama vijeća, kao i s ekumenskim partnerima, Papa se posebno osvrnuo na moto tog apostolskog putovanja, koji glasi Hoditi – Moliti – Zajedno raditi.

Hoditi imamo prema ulazu i prema izlazu – napomenuo je Sveti Otac. Prema ulazu kako bismo uvijek bili upravljeni prema središtu, kako bismo se prepoznali kao loze ucijepljene na samo jedan trs. Nećemo donijeti ploda ako si uzajamno ne pomognemo ostati sjedinjeni s Njim. Međutim, imamo hoditi i prema izlazu – kazao je – prema današnjim mnogobrojnim životnim periferijama, kako bismo čovječanstvu koje trpi zajedno donijeli ozdravljujuću milost Evanđelja – istaknuo je Papa.

Potom, imamo moliti. I u molitvi, kao i u hodu, ne možemo ići naprijed sami, jer Božja se milost skladno širi među vjernicima koji se vole. Molitva je kisik ekumenizma – istaknuo je papa Franjo te potaknuo da se upitamo koliko molimo jedni za druge.

Govoreći na kraju o zajedničkom radu, Papa je prije svega istaknuo veliku važnost rada Povjerenstva ‘Vjera i konstitucija’, te napomenuo da istraživanje tog povjerenstva u svrhu zajedničkoga viđenja Crkve, kao i njegov rad na razlučivanju moralnih i etičkih problema, dotiču osjetljive točke ekumenskoga izazova. Papa je, među ostalim, posebno pohvalio prijeko potrebnu ulogu Ekumenskoga instituta u Bosseyu u ekumenskom obrazovanju mladih naraštaja za odgovorne pastoralne i akademske djelatnike brojnih Crkvi i kršćanskih vjeroispovijesti cijeloga svijeta. Katolička Crkva već godinama surađuje u tom obrazovnom radu prisutnošću jednoga katoličkog profesora – primijetio je Sveti Otac.

Raznolika i intenzivna služba Crkvi, članica vijeća, ima svoj izraz u Hodočašću pravednosti i mira – napomenuo je potom Papa te objasnio – Vjerodostojnost je Evanđelja stavljena na kušnju načinom na koji kršćani odgovaraju na vapaj onih koji su, na svim krajevima svijeta, nepravedno žrtve sve većega isključivanja koje, stvarajući siromaštvo, potiče sukobe. Slabi su sve više marginalizirani, bez kruha, posla i budućnosti, dok je bogatih sve manje, i sve su bogatiji. Osjetimo se pozvanima plačem onih koji trpe, i osjetimo samilost, jer „kršćaninov je program srce koje vidi“ – istaknuo je papa Franjo navodeći riječi pape emeritusa Benedikta XVI. iz enciklike Deus caritas est.

Pogledajmo što je konkretno moguće napraviti, nemojmo se obeshrabrivati onim što nije moguće – potaknuo je Papa te dodao – Pogledajmo također brojnu našu braću i sestre koji na raznim stranama svijeta, posebice na Bliskom istoku, trpe zbog toga što su kršćani. Budimo im blizu. I sjetimo se da našem ekumenskom hodu prethodi, i prati nas, već ostvareni ekumenizam, ekumenizam krvi, koji nas potiče da idemo naprijed.

Ohrabrimo se kako bismo nadvladali napast apsolutiziranja određenih kulturalnih obrazaca te da nas obuzmu osobni interesi – potaknuo je Papa. Pomognimo ljudima dobre volje da daju više prostora situacijama i zbivanjima koja se odnose na veliki dio ljudskoga roda, ali koji zauzimaju nevažno mjesto u velikim informacijama. Ne možemo ne mariti za to, i imamo se zabrinuti kada vidimo neke kršćane kako su ravnodušni prema potrebitima – istaknuo je papa Franjo te na kraju potaknuo na uzajamnu pomoć u hodu, molitvi i zajedničkom radu kako bi uz Božju pomoć jedinstvo napredovalo i svijet povjerovao.

IZVOR: vaticannews.va

PODIJELI