Vraćajući se na početak svoga poziva sigurno ćete otkriti isti osjećaj pouzdanja u Gospodina

Vedran Šmitran – Zagreb

Slavimo danas spomen na Sveca bez kojega je ovaj Grad nezamisliv, jer između Sveca i Grada postoji čudesna, neraskidiva nit, kojom je tijekom povijesti u život stanovnika ove Dubrave utkana ljubav i pobožnost prema tom istom Svecu – kazao je hvarski biskup Petar Palić, predvodeći jučer (3. veljače) u dubrovačkoj katedrali središnje euharistijsko slavlje o Festi sv. Vlaha.

Podsjetivši kako nema puno povijesnih podataka o sv. Vlahu, biskup Palić je naveo neke podatke iz pobožne predaje; da je sv. Vlaho bio liječnik i biskup grada Sebaste u Armeniji te da je mučen u progonima na Istoku Rimskoga Carstva. Nakon što je odbio žrtvovati idolima i zanijekati vjeru u Isusa Krista, odrubljena mu je glava. Njegov život danas u prvom redu pruža primjer iznimne ljubavi prema Isusu Kristu. Bez toga njegovog odnosa s Isusom nemoguće je razumjeti njegovu ljubav prema bližnjima, a još manje njegovu spremnost na mučeništvo. Sveti Vlaho nije prihvatio ponudu da zaniječe Krista, jer je bio svjestan da ga ništa na ovome svijetu ne može rastaviti od ljubavi Božje, koju nam je Isus Krist objavio – ni progonstvo, ni pogibao, ni mač – kazao je propovjednik.

Svjesni smo da dolazi vrijeme, već je polako tu – nastavio je biskup – kad i u našim vjerničkim zajednicama vjera nije ili neće biti sama po sebi razumljiva. Udobnost i konformizam, nedostatak svjedočke spremnosti za Isusa Krista, doveli su kršćane u Europi, pa i u Hrvatskoj, u situaciju da se moramo sustezati jasno i javno izreći svoje mišljenje i svoje stavove. Za razliku od apostolskih vremena, kad je poganstvo bilo nešto izvan i nasuprot vjerničkim zajednicama, danas nam je sekularizam ušao u kuće. U našemu društvu, na nekada kršćanskom Zapadu, nama kršćanima je potrebna Vlahova hrabrost, ustrajnost i beskompromisnost kada se radi o Božjim istinama. Primjer života sv. Vlaha nas poziva da ne budemo fasadni kršćani, kršćani iz navike, bezbojni i neutjecajni, nespremni svjedočiti za Isusa Krista. Pozvani smo biti kršćani koji će dići glas kad se ugrožava sloboda, dostojanstvo ljudske osobe, solidarnost. Glas nas kršćana u Crkvi i u svijetu mora biti krik, a ne nerazgovijetan žamor – poručio je biskup Palić.

Ovomu dodajmo kako se 1047. Festa sv. Vlaha u Dubrovniku odvijala i u kontekstu 40. obljetnice stavljanja Grada pod zaštitu UNESCO-a i 10. obljetnice upisa Feste sv. Vlaha na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.

Dragi redovnici i redovnice, vraćajući se na početak svoga poziva sigurno ćete otkriti isti osjećaj pouzdanja u Gospodina. On je izvorište oduševljenja – poručio je pomoćni zagrebački biskup Ivan Šaško, predvodeći u zagrebačkoj prvostolnici svečanu euharistiju o blagdanu Prikazanja Gospodinova (2. veljače), koji Crkva slavi kao Dan posvećenog života.

U tome vraćanju počecima – kazao je u propovijedi biskup Šaško – susrećemo svoju malenost, ali i sigurnost da nam je biti u Božjem habitu koji nosi i čuva odgovore. On je i dalje i nama u Crkvi i našemu narodu znak utjehe i nade. Mnogima i znak osporavan, i tako treba biti jer na kraju se ispunjava Božji plan, ne naš. To čine proroci, među kojima ovih dana posebno razmatramo i molimo blaženog Alojzija Stepinca. U njegovu životu i umiranju tako je lako vidjeti podudarnost sa Šimunovim hvalospjevom. On je u svojim riječima i djelima očitovao sigurnost u Božja obećanja, sigurnost da Bog ostaje vjeran. S druge strane, razmatrao je načine na koji Bog ta obećanja ostvaruje. Pokazao je mudrost i čvrstoću vjere i pred razvojem koji se činio suprotnim od očekivanoga. Molimo da dah te mudrosti i mi svjedočimo – poručio je okupljenim redovnicama i redovnicima biskup Ivan Šaško.

U Nadbiskupskome domu u Đakovu prošloga je petka (1. veljače) održana 41. skupština biskupa Đakovačko-osječke crkvene pokrajine kojom je predsjedao nadbiskup metropolit Đuro Hranić.

Iako su biskupi Đakovačko-osječke crkvene pokrajine već 2016. objavili zajedničku korizmenu poslanicu u kojoj su jasno naznačili neke od problema i izazova s kojima se suočavaju Slavonija i njezini žitelji, na održanoj Skupštini očitovali su potrebu da u novom pismu ponovno progovore o aktualnom stanju u Slavoniji u svjetlu socijalnoga nauka Crkve, s naglaskom na crkveni prinos u nadvladavanju društvenih, socijalnih i gospodarskih teškoća. Istaknuli su da Crkva ne može ostati ravnodušna s obzirom na trenutnu situaciju, ali su svjesni da nije dovoljno da Crkva samo konstatira i signalizira probleme, nego da je pozvana nuditi i evanđeoski pogled te promišljati kako evangelizirati postojeće stanje. Osim toga, potrebno je da Crkva i sama pokreće projekte kojima može pridonijeti željenim promjenama i društvenome razvoju, o čemu je s okupljenim biskupima promišljao i dekan KBF-a u Đakovu dr. Vladimir Dugalić, koji je istaknuo kako samo infrastrukturne mjere ne mogu biti dostatne za potrebne promjene, već bi pozornost prije svega trebalo posvetiti razvoju industrije, ali i promjeni mentaliteta svih građana. Biskupi su zaključili da je kroz evangelizacijski rad potrebno vjernicima nuditi riječ ohrabrenja te ih pomagati kako bi ostali ustrajni u svojim nastojanjima i odgovornosti za boljitak društva. Kao neke od mogućih dugoročnih programa kojima Crkva može utjecati na društvene promjene istaknuli su važnost katoličkih škola i suradnje na odgojno-obrazovnom području. Istaknuli su i potrebu daljnjeg razvoja Caritasa, pokretanja novih karitativnih programa te ostvarivanja suradnje u karitativnim i drugim projektima na razini cijele crkvene pokrajine.

U subotu navečer, 2. veljače, na blagdan Svijećnice, nakon duge i teške bolesti, u 82. godini života, okrijepljen svetim sakramentima, u Svećeničkom domu u Varaždinu preminuo je vlč. Valentin Meštrić, umirovljeni svećenik Varaždinske biskupije.

Rođen je 7. studenoga 1937. godine u Presečnom, tada u Župi Remetinec, a danas u Župi Oštrice, a za prezbitera je zaređen 1964. godine po rukama zagrebačkog nadbiskupa Franje Šepera.

Obavljao je službu kapelana u Župi Mihovljan (1965-1967), zatim upravitelja Župe sv. Martina pod Okićem (1967-1972), a ujedno u tom vremenu i privremenog upravitelja Župe Rakov Potok, kojom je upravljao sve do 1974. godine, kada je imenovan upraviteljem Župe Mihovljan (1974-1987). Upraviteljem Župe Jalžabet imenovan je 1987. i u njoj  je ostao sve do umirovljenja, 2005. godine. Svoj zlatomisnički jubilej, 50. obljetnicu svećeničkoga ređenja, proslavio je 2014. godine.

Oproštaj od vlč. Valentina Meštrića bit će sutra, 5. veljače, u kapeli sv. Florijana u Presečnom, gdje će u 14 sati biti služena sveta misa zadušnica nakon koje slijede sprovodni obredi i ukop na mjesnome groblju. Svetu misu i sprovodne obrede predvodit će varaždinski biskup Josip Mrzljak.

Izvor: https://www.vaticannews.va

PODIJELI