Prema riječima Nella Scava, novinara talijanskog dnevnog lista “Avvenire”, oko 400 migranata koji su pobjegli iz Libije obalna je straža te zemlje vratila natrag u Libiju, čime su prekršili međunarodno pravo

Fabio Colagrande; Mate Žaja – Vatikan

Talijansko ministarstvo unutarnjih poslova izvijestilo je da je u nedjelju libijska obalna straža sa Sredozemnoga mora u Libiju vratila 393 migranta. Talijanski ministar unutarnjih poslova je u vezi s time kazao da krijumčari, trgovci ljudima i mafijaši moraju shvatiti da je njihovu djelovanju došao kraj, a talijanska je Vlada pak priopćila da je čitavo vrijeme trajanja te operacije bila u kontaktu s libijskom obalnom stražom.

Libija nije sigurna luka

Nello Scavo, novinar talijanskog dnevnog lista “Avvenire”, rekao je za našu radijsku postaju da je vraćanjem migranata u Libiju prekršeno međunarodno pravo, zato što Libija nije međunarodno priznata kao sigurna luka. Drugim riječima, migrante se ne smije vraćati na mjesto iz kojega su pobjegli, među ostalim i zbog mučenja i progona koje su tamo iskusili.

Slaba kontrola i izrazita korupcija

Novinar talijanskoga dnevnog lista podsjetio je na tragične smrti stotina migranata na Sredozemnom moru te istaknuo da su među preživjelima bili i migranti koje je Organizacija ujedinjenih naroda prethodno registrirala kao tražitelje azila u Libiji. Bili su u državnim zatvorima iz kojih su uspjeli pobjeći, što znači da u Libiji nema kontrole te da postoji vrlo visoka razina korupcije – rekao je novinar.

Kao što je Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda nedavno rekao predstavnik UN-a u Libiji Ghassan Salamé, ti državni zatvori, osim što su mjesta mučenja, vrlo su “porozni” i odgovaraju pravilima tržišta, odnosno migrantima je omogućen bijeg zbog činjenice da od njih imaju koristi trgovci ljudima i krijumčari. Dakle – upozorio je Scavo – misao na to da ih se vrati u Libiju, gdje moraju podnositi takav tretman, posebno na mjestima koja nisu sigurna i u kojima su svedeni na roblje te moraju plaćati za bijeg, svakako ne umiruje.

U lancu opskrbe ne sudjeluju samo trgovci ljudima

Spomenuvši se u nedjeljnom podnevnom nagovoru 170 migranata koji su prije nekoliko dana umrli u Sredozemnom moru, Papa ih je nazvao mogućim žrtvama trgovaca ljudima. Treba imati na umu da je odgovornost za te tragične događaje povezana s vrlo složenim lancem koji stoji iza migracijskih tokova i uključuje Libiju – upozorio je novinar i dodao – nije riječ samo o trgovcima ljudima, nego i političarima, vojnom vrhu i predstavnicima različitih naoružanih skupina. U Libiji se nalazi najmanje 100 naoružanih skupina koje se bore za najvažnije dijelove teritorija, ali taj broj raste ako uzmemo u obzir čitavu regiju – istaknuo je Nello Scavo. Kao što pokazuju istrage Ujedinjenih naroda, takozvani trgovci ljudima u Libiji često su samo drugo lice službene vlasti. Mnoge su strukture s vrha političkih i vojnih institucija te zemlje pod istragom Haaškog međunarodnog suda zbog trgovine ljudima. Stoga je to vrlo opsežna i složena igra – rekao je novinar talijanskog dnevnog lista “Avvenire”.

Izvor: https://www.vaticannews.va/

PODIJELI