Vjerojatno vam je poznat osjećaj kušanja svježe naribanog hrena – vatrena ljutina koja oduzima dah, snažno ulazi u nos i tjera suze na oči. Njemačka poslovica kaže da hren provjetrava duh. S obzirom na njegovu iznimnu ljekovitost, češće bismo se trebali “provjetravati” hrenom koji tradicionalno raste u uglu vrta i često “pobjegne” izvan ograde.

Otporna je to biljka visokih, bogatih listova i debelog, dubokog korijena, koja obiluje vitaminom C (sadrži ga dvostruko više od limuna) i eteričnim uljem koje je bogato mirisnim sumpornim spojevima glukozinatima. Hren sadrži i vitamine B skupine te raznovrsne minerale: kalij, kalcij, željezo, magnezij, fosfor, silicij…

Znate li u kojim namirnicama ima najviše vitamina B?

U proljeće se mladi listovi hrena mogu dodati salatama. Korijen se može vaditi cijele godine, a kažu da je najbolje vrijeme za to jesen.

Ljekoviti začin

Hren se najčešće koristi kao začin hrani – odličan je u umacima, salatama i zimnici ili kao jednostavan, svježe nariban prilog uz kuhano ili pečeno meso i kobasice.

Hren je prirodni antibiotik s jakim antibakterijskim djelovanjem, pa se u narodnoj medicini od davnina koristi za jačanje imuniteta te protiv kašlja, plućnih bolesti i općenito infekcija. Sirup od ribanog hrena s medom, propolisom i sjemenom anisa preporučuje se kao jedan je od najboljih prirodnih sirupa za liječenje plućnih bolesti.

Hren potiče rad žuči, jetre, gušterače, crijeva i želuca. Pomaže protiv bolesti mokraćnog sustava i bubrežnih kamenaca, ublažuje bol kod reume i artritisa, pročišćuje kožu.

Pripravci protiv kašlja

  1. U svježe naribani hren dodajte malo jabučnog ili vinskog octa i malo meda, te nekoliko puta na dan uzimajte po jednu žličicu.
  2. Potrebni sastojci: 1 žlica svježe naribanog hrena, 1 žlica nasjeckanog luka, 5 žlica vode, 5 čajnih žličica meda. Priprema: Pomiješajte hren s medom, dodajte luk i vodu te dobro promiješajte. Kratko prokuhajte pa ohladite. Uzimajte nekoliko puta na dan po jednu žličicu.

Oblog za reumu i artritis

Stavite svježe nariban hren u pamučnu tkaninu i položite na bolno mjesto tako da je platno u dodiru s kožom. Uklonite oblog kad osjetite žarenje, jer hren može na koži izazvati plikove i opekline. Prije i nakon stavljanja obloga dobro je lagano namazati kožu maslinovim uljem.

Hrenov ocat protiv akni

100 g naribanog hrena stavite u staklenku i prelijte s 1 litrom voćnog octa. Ostavite da se namače 10 dana, a potom procijedite tekućinu. Ovaj ocat koristi se razblažen s vodom za uklanjanje prištića i akni. Otopinu možete nanijeti na akne kozmetičkom blazinicom, a nakon 10 minuta isperite mlakom vodom.

Unatoč ljekovitosti hren treba oprezno koristiti jer u prevelikim količinama može izazvati proljev, znojenje, krvarenje u bubrezima. Ne smije dugo biti u dodiru s golom kožom jer može izazvati plikove i opekline. Hren se ne preporučuje djeci, osobama koje imaju čir na želucu ili poremećaj rada štitnjače.

I.V.

Hren potječe iz jugoistočne Europe i zapadne Azije. Rimljani i Grci koristili su ga za bolna stanja kralježnice.  S vremenom sam upoznao hren kao jednu od vrlo ljekovitih biljaka i vrlo dobar začin jelima. Moja su iskustva u izradi preparata s hrenom za liječenje plućnih bolesti doista velika. Vrlo je djelotvorno ljekovito sredstvo koje čisti organizam; naročito pluća i jetru (ima antibiotsko i antikancerogeno djelovanje; pomaže i u borbi protiv malignih bolesti), debelo i tanko crijevo; bubrege, mjehur, grlo i jednjak. Pomaže bolujete li od astme, bronhitisa, kroničnog bronhitisa, za pročišćavanje pluća, a izuzetno je dobar i za jačanje imuniteta. Sirup od ribanog hrena s medom, propolisom i sjemenom anisa jedan je od najboljih pučkih sirupa za liječenje plućnih bolesti, naročito kod djece. Pomaže i patite li od hunjavice (mirisanje naribanog hrena otvara nosne kanale) te za izbacivanje sekreta iz nosnica. Stimulativno djeluje na žuč te je vrlo učinkovit kad je riječ o bolestima žuči i jetre, za čišćenje bubrega, mjehura i mokraćnih kanala, pogotovo ako su u pitanju uporne bakterije koje izazivaju česte upale kanala. Sprečava razmnožavanje bakterija bez obzira u kojem se djelu tijela nalazile, a kao dezinficijens za vanjsku primjenu koristi se i za kožne bolesti. Hren je stari pučki lijek za izbacivanje pijeska i kamenaca iz bubrega te mjehura, digestivno djeluje na funkciju želuca, utječe na crijevnu mikrofloru, ima izvrsna ljekovita svojstva u liječenju reumatskih bolesti tako što se na bolna mjesta stavlja kao oblog u svježem stanju ili kao oblog s tinkturom hrena. Pojačava površinsku cirkulaciju kože, grije, peče i ublažava bolove. Prije i poslije stavljanja obloga bolna je mjesta potrebno mazati maslinovim uljem da koža ne bi pocrvenjela. Nekontrolirana uporaba svježeg hrena izvana može izazvati i plikove na koži. Hren je poznati diuretik pa se preporučuje za sve tzv. vodene bolesti, primjerice ako je riječ o vodi u trbuhu, vodi oko osrčja i u plućima te patite li zbog oticanja nogu. Svježe listove hrena možemo koristiti kod glavobolje tako da ih privijemo na čelo, to jest na bolno mjesto. Oblog od naribanog hrena stavljamo na ozebline, na mišiće koji bole ili se grče, na rane (sprečava infekcije), kosti i zglobove. Hren koristimo kao antireumatik, antibakterik, antispazmatik, antibiotik, antiskorbut, dezinficijens, digestiv, diaforetik, diuretik, ekspektorant, holagog, holeretik, karminativ, metabolik, purgativ, respiratorni stimulans, rubifacijens. Kontraindikacije: hren ne bi smjele uzimati osobe s gastrointestinalnim bolestima kao što su čir na želucu i diverticulitis, osobe koje imaju tegobe sa štitnjačom, upalom bubrega i trudnice. Napomena: iza jela sa svježim hrenom ne preporučuje se piti pivo.

http://ordinacija.vecernji.hr

PODIJELI