Papa Franjo primio u audijenciju premijera Andreja Plenkovića

Glavne obveze predsjedanja Republike Hrvatske Vijećem Europske unije, kao i razne međunarodne teme, među kojima stanje hrvatskoga naroda u Bosni i Hercegovini, migracije, te mir i sigurnost, bili su u središtu razgovora premijera Andreja Plenkovića s papom Franjom, te državnim tajnikom i tajnikom za odnose s državama

Papa Franjo je danas prijepodne primio u audijenciju hrvatskoga premijera Andreja Plenkovića, koji se potom susreo s Papinim državnim tajnikom kardinalom Pietrom Parolinom i nadbiskupom Paulom Richardom Gallagherom, tajnikom za odnose s državama. Tijekom srdačnoga razgovora u Državnom tajništvu – kako je javio Tiskovni ured Svete Stolice – izraženo je zadovoljstvo dobrim bilateralnim odnosima te namjera nastavka razvijanja suradnje na područjima uzajamnoga interesa.

Osim toga, razgovaralo se o glavnim obvezama šestomjesečnoga predsjedanja Hrvatske Vijećem Europske unije, uz posebno osvrtanje na izazove koji se odnose na budućnost Europe. Na kraju, razgovaralo se o raznim međunarodnim i regionalnim temama, među kojima o stanju hrvatskoga naroda u Bosni i Hercegovini, migracijama, te miru i sigurnosti – istaknuto je u priopćenju Tiskovnoga ureda Svete Stolice.

Nakon susreta s papom Franjom i razgovora u Državnom tajništvu, Premijer je dao sljedeću izjavu za novinare.

Izvor: https://www.vaticannews.va/

Papa: Slobodan je onaj tko ima moć poniznosti, služenja i bratstva

 

U katehezi tijekom opće audijencije u Dvorani Pavla VI. koju je još jednom posvetio blaženstvima, papa Franjo je podsjetio da su ‘siromašni duhom’ oni koji se osjećaju “prosjaci u intimi svojega bića”. Samo prepoznajući i priznajući svoja ograničenja možemo ljubiti na slobodan način i dati svoj život za druge – istaknuo je Papa.

Benedetta Capelli, Ivica Hadaš – Vatikan

Siromaštvo duhom u središtu je kateheze pape Franje koju je danas tijekom opće audijencije u Dvorani Pavla VI., posvetio prvom od osam blaženstava iz Matejeva evanđelja. Biti siromašni duhom svojstveno je našem ljudskom stanju i znači prepoznati se kao prosjaci, jer prihvaćamo vlastita ograničenja, te samo tako postajemo sposobni oprostiti – rekao je Papa i istaknuo – To također znači jamčiti Kraljevstvo Božje, ne zato što imamo moć koja je stvorena prestižem i materijalnim dobrima, a koja potom prolazi i završava, nego zato što ljubimo istinsko dobro više od sebe. To je davanje Kristova života ljudima i u tome je istinska sloboda.

Postoji siromaštvo koje moramo prihvatiti, a to je siromaštvo našega bića i siromaštvo koje moramo tražiti, a to je konkretno siromaštvo u stvarima ovoga svijeta, kako bismo bili slobodni i mogli ljubiti – rekao je Sveti Otac i napomenuo – Uvijek moramo tražiti slobodu srca koja ima korijen u siromaštvu nas samih. Ne radi se samo o lišavanju materijalnih stvari, nego o nečem mnogo većem jer u igri je najdublji dio našega bića.

Duh, u skladu s Biblijom, dah je života koji je Bog dao Adamu – rekao je papa Franjo i nastavio – To je naša najintimnija duhovna dimenzija koja nas čini ljudskim osobama, najdublja jezgra našega bića. Dakle, ‘siromašni u duhu’ su oni koji su siromašni, i koji se osjećaju siromašnima, prosjaci u intimnoj nutrini svojega bića. Isus ih naziva blaženi, jer njima pripada Kraljevstvo nebesko. Biti nešto i biti netko; današnji život odvija se na tim kolosijecima koji, međutim, donose usamljenost i nesreću, jer to znači natjecati se s drugima i živjeti u preopterećenoj zabrinutosti za sebe, a to pak znači uvijek ostati radikalno nepotpuni i ranjivi.

Ako ne prihvatimo biti siromašni, mrzimo sve na što nas podsjeća naša krhkost – rekao je Papa i dodao – Nema šminke koja može pokriti tu krhkost. Kako se loše živi ako se odbacuju vlastita ograničenja! Živi se loše, jer se ograničenja ne probavljaju. Tu je problem. Ohole osobe ne traže pomoć, ne mogu tražiti pomoć, jer se moraju pokazati samodostatnima. Mnogo ih je kojima je potrebna pomoć, no oholost prijeći traženje pomoći. Vrlo je teško priznati pogrešku i tražiti oprost!

Tri su riječi tajna formula za daljnji zajednički hod bračnih parova: „dopusti, hvala, oprosti“ – rekao je Sveti Otac i primijetio – To su riječi koje dolaze iz nečijeg siromaštva, a traženje oprosta je najteža stvar. Oholi to ne mogu. Ne mogu se ispričati, jer su uvijek u pravu. Nisu siromašni. Međutim, Gospodin se nikada ne umara opraštati. Nažalost, mi se umaramo tražiti oprost. Umor od traženja oprosta je ružna bolest.

Skrivati vlastita ograničenja naporno je i uznemirujuće, no Isus Krist nam kaže da je biti siromašni milosna prilika, te nam pokazuje put izlaska iz te muke – rekao je papa Franjo i dodao – No moramo istaknuti temeljnu stvar; da se ne moramo preobraziti kako bismo postali siromašni u duhu, ništa ne trebamo promijeniti, jer to već jesmo! Siromašni smo…, ili još jasnije, siromašni smo duhom! Sve nam je potrebno. Svi smo siromašni duhom, prosjaci smo. To je ljudsko stanje.

Kraljevstvo Božje pripada siromašnima duhom, no ne kraljevstvo od materijalnih dobara i udobnosti koja imaju svoj kraj, nego kraljevstvo koje je izgrađeno ciglama dobra, jer ostalo prolazi i nakon smrti materijalne stvari više ne vrijede – rekao je Papa i podsjetio – Često u televizijskim vijestima ili u novinama vidimo da su neki moćni i snažni vladari ili neka vlada pali. Jučer su bili, danas ih više nema. Bogatstva ovoga svijeta prolaze, a novac isto tako. Nikada nisam vidio da netko nakon smrti išta ponese sa sobom. Ta bogatstva ostaju ovdje. Uistinu, vladaju oni koji znaju ljubiti istinsko dobro. Oni koji znaju ljubiti istinsko dobro više od sebe, imaju duhovnu moć! To je Božja snaga!

Krist je pokazao svoju snagu, dajući svoj život za druge. To je istinska snaga koja podrazumijeva slobodu koja proizlazi iz služenja i bratstva. Moć bratstva, moć milosrdne ljubavi, moć ljubavi i poniznosti, Krist nam je pokazao djelom. U tome je istinska sloboda. Onaj tko ima tu moć poniznosti, služenja i bratstva, slobodan je. U služenju toj slobodi nalazi se siromaštvo koje Isus hvali u blaženstvima – zaključio je Sveti Otac, pozdravivši na kraju sve nazočne vjernike i hodočasnike.

Izvor: https://www.vaticannews.va/

Papa Franjo godinu dana nakon Dokumenta iz Abu Dhabija: Nada u budućnost bez mržnje

Povodom prve obljetnice potpisivanja Dokumenta o ljudskom bratstvu papa Franjo je poslao videoporuku sudionicima svečanosti koja se održala jučer u Abu Dhabiju

Papa je napomenuo da slavimo obljetnicu tog velikog čovjekoljubivoga događaja, nadajući se boljoj budućnosti čovječanstva, budućnosti bez mržnje, zlobe, ekstremizma i terorizma, u kojoj prevladavaju vrijednosti mira, ljubavi i bratstva. Prije godinu dana moj brat veliki imam Ahmad Al-Tayyib, imam Al-Azhara, i ja potpisali smo Dokument o ljudskom bratstvu u dragom glavnom gradu Ujedinjenih Arapskih Emirata, Abu Dhabiju – podsjetio je Papa.

Posebne je pozdrave uputio svima koji u čovječnosti pomažu svojoj siromašnoj, bolesnoj, progonjenoj i slaboj braći, bez obzira na religiju, boju ili rasu kojoj pripadaju. Osim toga, izrazio je zadovoljstvo potporom koju Ujedinjeni Arapski Emirati pružaju radu Vrhovnoga odbora za ljudsko bratstvo, te zahvalio za inicijativu organizacije Abrahamic House, koja je ustanovila Nagradu za ljudsko bratstvo.

Papa Franjo je potom izrazio radost zbog toga što može sudjelovati u tom trenutku predstavljanja svijetu Međunarodne nagrade ljudskoga bratstva, kako bi se potaknuli svi vrli uzori muškaraca i ženā koji utjelovljuju ljubav u ovom svijetu kroz djela i žrtvovanje počinjene za dobro drugih, bez obzira koliko su različiti po religiji ili etničkoj i kulturnoj pripadnosti. Na kraju je od Svemogućega Boga zatražio da blagoslovi sve napore usmjerene na dobro čovječanstva, te pomogne napredovati u bratstvu.

U govoru na svečanosti u Abu Dhabiju, jedan od osobnih Papinih tajnika, msgr. Yoannis Lahzi Gaid, rekao je da je cijeli iznos Nagrade bratstva, koju je primio prošle godine, papa Franjo darovao narodu rohingya u Mjanmaru.

Izvor: https://www.vaticannews.va/

PODIJELI