Papa Franjo posjetio rimski neurorehabilitacijski centar

 

Sveti je Otac jučer poslijepodne iznenada posjetio rimski rehabilitacijski centar za pacijente s neurološkim bolestima. U priopćenju Tiskovnog ureda Svete Stolice stoji kako je riječ o nastavku inicijative „Petak milosrđa“, koju je Papa uveo za vrijeme nedavne Godine milosrđa kako bi time potaknuo na praktične geste solidarnosti s najpotrebitijima.„Zaklada Svete Lucije“ nalazi se u južnom dijelu Rimu i poznata je po kvalitetnoj zdravstvenoj skrbi, a brine se za pacijente koji trpe od posljedica Parkinsonove bolesti, moždanog udara, ozljede leđne moždine i multiple skleroze. Papu su dočekali ravnatelj i osoblje centra, kao i pacijenti te njihovi članovi obitelji. Sveti je Otac razgovarao i smijao se s djecom, a s posebnom je pažnjom promatrao neke od vježbi koje pomažu djeci ponovno vratiti pokretljivost. Roditeljima, koji prate svoju djece na terapijama koje često znaju biti izazovne i bolne, udijelio je pak riječi utjehe.Također je posjetio odjel u kojem su smješteni tetraplegičari i paraplegičari u dobi između 15 i 25 godina, od kojih su neki stradali u prometnim nesrećama. Papa Franjo je osim toga posjetio teretanu gdje stariji pacijenti mogu obavljati svoje rehabilitacijske vježbe. U priopćenju Tiskovnog ureda Svete Stolice stoji da je Papa svojim posjetom htio potaknuti sve da obavljaju tjelesne vježbe te naglasiti koliko je važno znanstveno istraživanje koje će omogućiti veliki napredak na području rehabilitacije. Prije nego što je napustio centar, Papa se nekoliko minuta molio u kapelici koja se nalazi na području centra te se potom uputio prema Domu svete Marte.

Papa: Invictus igre kao konkretan znak jedinstva među narodima

 

Papa Franjo je poslao poruku sudionicima športskih igara Invictus Games, koje će se održati od 23. do 30. rujna ove godine u kanadskom gradu Torontu. Riječ je o međunarodnim športskim igrama koje je ustanovio Harry, princ od Walesa, na kojima se ranjeni i invalidni ratni veterani natječu u različitim športovima. Na navedenom će događaju sudjelovati oko 550 športaša iz 17 zemalja, a koji će se natjecati u 12 različitih športskih disciplina.Sveti Otac je u svojoj poruci koju je potpisao Papin državni tajnik, kardinal Pietro Parolin, istaknuo da se moli za sudionike susreta te ih je sve blagoslovio. Poruku je 19. rujna pročitao kardinal Thomas Collins, nadbiskup Toronta, za vrijeme međureligijskog susreta održanog u katedrali Svetog Jakova, u nazočnosti kršćanskih, židovskih, muslimanskih, budističkih i hinduističkih predstavnika.Papa Franjo je potaknuo sve natjecatelje da svijetu ponude dodatno svjedočanstvo neslomljivog ljudskog duha koji se milošću Božjom može odlučno i hrabro suočiti sa svakim izazovom. Na poseban se način moli da ti natjecateljski dani mogu promicati plodonosni susret među zemljama, kulturama i vjeroispovijestima, te predstavljati konkretan znak jedinstva među narodima i dostojanstva svakog ljudskog života.

Papa trapistima: Vaši su samostani i dalje povlaštena mjesta mira

 

Vaši su samostani i dalje povlaštena mjesta gdje se može pronaći pravi mir i istinska sreća koju može dati samo Bog, naš siguran zaklon – kazao je papa Franjo za vrijeme današnjeg susreta sa sudionicima Generalnog kapitula Reda cistercita strožeg opsluživanja, katoličkog reda čiji su članovi u narodu poznatiji pod imenom trapisti, a koje odlikuje velika životna trezvenost. U suvremenom su svijetu samostani i zajednice, poput onih trapističkih, blaga u svijetu koji je ispunjen pogrješnim vrijednostima i umjetnim rajevima – rekao je Sveti Otac.Papa je u svom govoru predstavio raznolik portret cistercitskog svijeta. Tihi samostani iz kojih se stalno uzdiže molitva za Crkvu i svijet; monaške zajednice koje predstavljaju duhovno bogatstvo i stalno upućuju na to da se najprije i uvijek traži Boga; kontemplativni život koji je obilježen neumornom molitvom. Nakon što ih je potaknuo da dadu veliku važnost razmatranju Božje Riječi, posebno molitvi lectio divina, Papa je podsjetio prisutne da biti kontemplativan zahtijeva vjernost i ustrajnost na putu. Riječ je o tome da ne budemo „stručnjaci“ u negativnom smislu, nego zaljubljenici u molitvu, smatrajući izvanjsku vjernost praksama i normama samostana ne kao cilj, nego kao sredstvo za napredak u osobnom odnosu s Bogom.Bog se očituje u vašoj osobnoj samoći unutar zajednice – napomenuo je papa Franjo – Vi ste sami i odvojeni od svijeta kako biste pronašli put prema Bogu. Istodobno ste pozvani podijeliti svoje duhovno iskustvo sa svojom braćom i sestrama. To zahtijeva stalnu ravnotežu među osobnom kontemplacijom, povezanošću s liturgijom Crkve i prihvaćanjem onih koji traže mjesto i trenutke šutnje kako bi se susreli s Bogom – zaključio je Sveti Otac.

Papa: Logika Božje ljubavi je logika darivanja

 

Logika Božje ljubavi je logika darivanja, logika milosrđa – istaknuo je papa Franjo u današnjem nagovoru prije molitve Anđeoskog pozdravljenja na Trgu svetog Petra. U svojem se razmišljanju usredotočio na odlomak iz današnjeg Evanđelja po Mateju (20,1-16), u kojem Isus iznosi prispodobu o radnicima posljednjeg sata. Gospodin nam ovom prispodobom želi usmjeriti pažnju na dvije stvari: Bog poziva sve da rade u njegovu Kraljevstvu i na kraju će svima udijeliti istu plaću, odnosno spasenje, život vječni.Papa je napomenuo da vlasnik vinograda, koji predstavlja Boga, traži radnike u različita doba dana. Na kraju dana svima udjeljuje jednaku nadnicu zbog čega su se potužili oni koji su radili čitav dan, a koji su „podnosili svu tegobu dana i žegu“ (Mt 20,12). „Nato gospodar odgovori jednomu od njih: ‘Prijatelju, ne činim ti krivo. Nisi li se pogodio sa mnom po denar? Uzmi svoje pa idi. A ja hoću i ovomu posljednjemu dati kao i tebi. Nije li mi slobodno činiti sa svojim što hoću? Ili zar je oko tvoje zlo što sam ja dobar?’ Tako će posljednji biti prvi, a prvi posljednji“ (20,13-16).Doista, ta gospodareva „nepravda“ služi kao provokacija jer Isus ne želi govoriti o problemu nezaposlenosti ili pravedne plaće, nego o Kraljevstvu Božjem – objasnio je Sveti Otac. A poruka glasi: U Kraljevstvu Božjem nema besposlenih, svi su pozvani učiniti svoj dio. I svi će na kraju primiti plaću koja proizlazi iz Božje, a ne ljudske pravednosti: spasenje koje je Isus Krist stekao za nas svojom smrću i uskrsnućem. I to spasenje nije zasluženo, već darovano – kazao je papa Franjo.Papa je rekao da Isus tom prispodobom želi otvoriti naša srca za logiku Očeve ljubavi koja je besplatna i velikodušna. Riječ je o tome da dopustimo da nas zadive i očaraju Božje misli i njegovi putovi. Egoizam i osobna korist često karakteriziraju ljudsko razmišljanje te naši uski i vijugavi putovi nisu usporedivi s Gospodinovim širokim i ravnim stazama. On očituje milosrđe, velikodušno prašta, pun je dobrote koju izlijeva na svakog od nas, svima otvara beskrajna prostranstva svoje ljubavi i milosti koje jedine mogu dati ljudskom srcu puninu radosti.

Isus želi da promatramo gospodarev pogled: pogled kojim gleda svakog radnika koji čeka na posao te ga poziva i šalje u svoj vinograd. To je pogled pun pažnje i dobrote, pogled koji poziva da ustanemo, da krenemo na put jer za svakog od nas želi život: ispunjeni, angažirani život oslobođen od ispraznosti i besposlenosti. Bog nikoga ne isključuje i želi da svaka pojedina osoba postigne svoju puninu – kazao je papa Franjo na kraju nagovora.

Poslije molitve Angelusa Sveti je Otac usmjerio svoj pogled prema Sjedinjenim Američkim Državama. Naime, jučer je u Oklahomi blaženim proglašen misionar Stanley Francis Rother koji je ubijen 28. srpnja 1981. godine nakon što se vratio u Gvatemalu kako bi služio svojem stadu, unatoč prijetnjama smrću i upozorenjima da mu je život u opasnosti. Njegov je odgovor glasio: „Pastir ne može pobjeći od svog stada“. Papa je istaknuo da je novi blaženik ubijen iz mržnje prema vjeri zbog svojeg evangelizacijskog rada i promicanja ljudskog dostojanstva najsiromašnijih u Gvatemali. Neka nam njegov herojski primjer pomogne biti hrabri svjedoci Evanđelja i da se zalažemo za dostojanstvo čovjeka – zaključio je papa Franjo.

Izvor: Vatikanski Radio

PODIJELI