Širenje je straha od drugih kultura i tradicija besmislica, a odbijanje migranata iz tih istih razloga zločin protiv čovječnosti

Martina Prokl Predragović – Zagreb (JRS)

„Imajući na umu globalizaciju i povezanost društva, čini se da možemo donijeti zaključak kako je širenje straha od drugih kultura i tradicija besmislica, a odbijanje migranata iz tih istih razloga zločin protiv čovječnosti, onog uistinu humanog u ljudskoj osobi – sposobnosti da živi i djeluje solidarno u korist općeg dobra stvarajući istinsku zajednicu osoba.“ – poručio je okupljenima na Katoličkome bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, 20. listopada, doc. dr. Mislav Kutleša, jedan od izlagača drugog Teološkog kolokvija na temu Teološki izazovi izbjegličke krize i migracijskih tokova.

Kolokvij je održan u organizaciji Hrvatske sekcije Europskoga društva za katoličku teologiju (ET–HS). Ovo Društvo nastalo je prije gotovo trideset godina, iz potrebe dijaloga između europskih teologa te je forum susretanja i znanstvenoga teološkog diskursa među katoličkim teolozima i teologinjama. Članovi i članice Društva, organizirani su po nacionalnim sekcijama, kojih trenutno ima 19, među kojima je i Hrvatska sekcija koja trenutno broji 51 člana.

Okupljene je pozdravio dekan KBF-a Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Mario Cifrak, istaknuvši radost zbog teme kolokvija kao susreta koji teži zbližavanju, ali i nudi nove izazove koji  potiču na promišljanje o tome kako se teolog i teologija suočavaju s događajima i pojavama u aktualnome crkvenom i društvenom trenutku, među kojima posebnu pozornost zaokuplja aktualno pitanje migracija i  izbjegličke krize.

Slijedio je niz plenarnih izlaganja koja su ponudila razmišljanja vezana uz ovu  tematiku. Prof. dr. Tonči Matulić  održao je izlaganje pod nazvom „Stranac, izbjeglica i drugi u biblijsko-teološkoj perspektivi: između odbacivanja i gostoprimstva“, doc. dr. Mislav Kutleša bavio se temom ratnih izbjeglica i ekonomskih migranata s moralno-etičkog gledišta, prof. dr. Juro Zečević Božić ponudio je izlaganje na temu „Kršćani na Bliskom istoku: povijest, današnje stanje i budućnost“, doc. dr. Tomislav Kovač govorio je o izbjegličkoj krizi i strahu od islamizacije Europe, dok je p. Tvrtko Barun, ravnatelj Isusovačke službe za izbjeglice prisutnima objasnio misiju, djelovanje i poslanje ove važne humanitarne organizacije u Republici Hrvatskoj.

Plenarnom raspravom u kojoj su sudionici susreta sudjelovali produbljivanjem određenih pitanja koja su iznjedrena tijekom plenarnih izlaganja, priveden je kraju kolokvij koji je pokazao kako tema izbjeglištva i migracija zaslužuje svoje važno mjesto i u teološkim suvremenim raspravama. Sustavno promišljanje te argumentirana rasprava, zaključena je uz zajednički stav kako bi ovakvih promišljanja i rasprava o aktualnim temama među teolozima trebalo biti puno više. Što je, uostalom, i svima trajno otvoren poziv, koji iz dana u dan upućuje papa Franjo, upozoravajući na potrebne zajedničke konkretne odgovore na patnje i potrebe milijuna izbjeglica i prisilno raseljenih osoba diljem svijeta.

 

Izvor: https://www.vaticannews.va/

PODIJELI