Preduvjeti za dobru komunikaciju

122

Preduvjeti za dobru komunikaciju

 

 

U Irskoj postoji jedna stara narodna izreka: „Ako je čekić jedini alat koji imaš, vrlo je vjerojatno kako će ti svi problemi izgledati kao čavli!“. Primijenimo li tu izreku na komunikacijske tehnike i bračni život dobijemo sljedeće: Kada  u bračnom životu koristimo ‘vlastiti jezik’ poput čekića, vjerojatno su ‘riječi’ poput čavala i napadaju supružnika.  Dakle, svi ćemo se složiti kako je takva način komunikacije neprihvatljiv. Pa, kako onda izbjeći korištenje komunikacijske tehnike ‘čekića’?

Uvijek treba krenuti od sebe u analizi poteškoća koje nastaju na području međuljudskih odnosa. Zašto, čini nam se kako je uvijek lakše ‘definirati’ drugoga, ali prvo je nužno ‘definirati’ sebe. Tko sam ja?  Pa krenimo, tko ste vi? Poznate li sebe ili ste se zamaskirali u naličje onoga što je opće društveno prihvatljivo, skrivajući svoje pravo ja, koje može ugledati svjetlo dana samo u obiteljskom ili bračnom okruženju? Kako bi vas drugi ljudi opisali? Vedrima ili mrzovoljnima? Sposobnima za suradnju i zajedništvo ili ne? Društveno prihvatljivi? Prijateljski raspoloženi? Marljivi? Prilagodljivi ili neprilagođeni?

Kao drugo, detektirajte u kakvom je stanju vaša bračna zajednica…

Kojom ocjenom biste ocijenili svoj brak?

Suočite se s činjenicom da ni jedan brak nije savršen, ali težite savršenosti.

Treće, brak je prije svega slobodno zajedništvo. Ako je tako, koliko ugrožavate individualnost vašeg bračnog druga?

Prihvaćate li ga u potpunosti, ili je vaša životna misija ‘promijeni drugoga, a ne sebe’?

Cjepidlačite li u braku?

Kritizirate li uglavnom postupke vašeg bračnog druga? Tražite li stalno ‘trunke’ u njegovom, tj. njezinom oku?

Četvrta točka je metoda ‘vlastite kože’. Kako bi se ti osjećao da se supružnik ponaša prema tebi baš kao što se ti  većinom ponašaš prema njemu, tj. njoj?

Je li ti ‘vlastita koža’ u tom slučaju ugodna?

Možemo se poslužiti i drugom logikom, Isusovom: “Ljubi svoga bližnjega kao sebe samoga“ (Mk 12,31).

Nakon što ste podnijeli ovakvo samoispitivanje, spremni ste za drugoga, spremni ste za riječ, za komunikaciju. Vaš stav neće nalikovati ‘čekiću’, vaše riječi neće biti ‘čavli’!

 

Izvor: Vjera i djela – portal katoličkih teologa; autor: Suzana Matošević

PODIJELI