Za jutarnjeg terapijskog kupanja u bazenu s termalnom vodom, postarija babica Zagorka sjedila je na stepenicama dok se ustrajno toćala. Nije znala plivati pa su joj oko bedara stavili, napuhano crijevo kako bi bila slobodnija. Nisu pomogle upute da se kod plivanja opusti, te je cijelo vrijeme bila zgrčena i u strahu da će se utopiti. Kako nije bila osobito uspješna, ubrzo je odustala pa na glas izrekla zapažanje: „Vi pak svi plivate kak’ ribe!“, čemu su se prisutni nasmijali.

Uz plivanje u vodi, slično „plivamo“ kroz život, tijekom školovanja, studiranja, u struci, zvanju ili na radnom mjestu. Kako se kod plivanja u vodi prilagođujemo njenoj vrsti riječnoj, morskoj ili termalnoj, slično postoje razlike i kod životnih načina „plivanja“. Jer ne znači ako je netko uspješan kod osnovnog školovanja da će jednako biti i u srednjoškolskoj izobrazbi ili tijekom studiranja. Slično ako je netko uspješan u „plivanju“ kod usvajanja znanja, ne znači da će jednako dobro „plivati“ i u (kroz) život(u). Uz školu znanja postoji i škola života, kod koje je potrebno svladati tehnike „plivanja“, uspjeha i snalaženja.

Za neke se kaže kako uspješno „plivaju“ u svim društvenim sustavima, te se znalački održavaju na površini. Kod svih načina „plivanja“ vrsta vode ili života, zapljuskivat će nas sa svih strana dok će nam vodene ili životne struje, priječiti uspješno „plivanje“ i kretanje naprijed. Unatoč svemu, valja nam plivati naprijed i u konačnici s drugu stranu Rijeke! (Krapinske Toplice, 26. veljače 2017.)

fra Mate Tadić,OFM

PODIJELI