Smatramo svojom evanđeoskom zadaćom zauzimati se i dalje za međusobne susrete i razgovore

Neno Kužina – Zagreb

U povodu devete obljetnice ponovne uspostave Sisačke biskupije, u organizaciji Ureda za promicanje socijalnog nauka Crkve, u Dvorani Benedikta XVI. sisačkog Velikog Kaptola, održan je tradicionalni „Molitveni doručak”. Među stotinjak osoba iz vjerskog, kulturnog, gospodarskog i političkog života, predstavnike županija, gradova i općina s područja biskupije bila je i predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović koja je održala predavanje „Žena u politici i Crkvi“. U svom izlaganju oslonila se na vlastito iskustvo i osvrnula na ulogu žene u politici i Crkvi budući da joj je, kako je kazala, vjera važna komponenta života i svojevrsni moralni kompas. Govorila je i o važnosti djelovanja političara prema načelima koja su ne samo kršćanska nego i općeljudska: poštenje, moralnost, pravednost, miroljubivost, briga o ljudima te poručila kako je „Evanđelje prepuno temeljnih poruka dobrote, ljubavi i humanosti kojima su vođene i naše odluke, prije svega odluka da služimo svojemu narodu i sva svoja znanja i umijeća ‘ulijemo’ u postizanje općeg dobra, u napore za unaprjeđenje i boljitak svoje Domovine“. Osvrnula se i na ekumenizam, koji, kako je istaknula, može biti primjer svim političarima kako rješavati pitanja dijalogom. Sisački biskup Vlado Košić, zahvalivši Predsjednici na sudjelovanju, istaknuo je kako je riječ o temama koje se tiču svih nas, na dobro našeg puka i svih vjernika naše biskupije. Svojom molitvom nastojimo u tome pomoći. Koristimo priliku da na temelju kršćanskog usmjerenja tražimo neka rješenja. Drago nam je da imamo vjernike u politici, od kojih i očekujemo da se ponašaju kao vjernici kršćanskog morala i socijalnog nauka Crkve”, zaključio je biskup Košić.

Sisački biskup predvodio je 6. veljače u katedrali Uzvišenja sv. Križa u Sisku misu zahvalnicu u povodu 9. obljetnice proslave ponovne uspostave Sisačke biskupije i 20. obljetnice svoga biskupskog ređenja.

Hrvatskoj javnosti jučer je obznanjeno pismo koje su hrvatski biskupi 18. studenoga 2018. uputili patrijarhu Srpske Pravoslavne Crkve Irineju. „U novije vrijeme, napose nakon prošlogodišnjega završetka rada Mješovite komisije Hrvatske biskupske konferencije i Srpske Pravoslavne Crkve, čija je zadaća bila zajednički razmotriti lik bl. Alojzija Stepinca prije, tijekom i nakon II. svjetskog rata, učestale su izjave i svojevrsni prijekori u javnim nastupima i medijima najviših predstavnika Srpske pravoslavne Crkve, upućeni Katoličkoj Crkvi i biskupima u Republici Hrvatskoj, među kojima posebnu težinu imaju Vaše riječi. Ovim pismom Hrvatska biskupska konferencija želi Vam o njima dobronamjerno i s poštovanjem iznijeti svoj stav”. U zaključku opširnog pisma patrijarhu Irineju biskupi navode: „Smatramo svojom evanđeoskom zadaćom zauzimati se i dalje za međusobne susrete i razgovore, za nastojanje oko razumijevanja, za gradnju mostova u izravnoj bratskoj komunikaciji, čemu pridonose i povremeni susreti između pojedinih episkopa Srpske Pravoslavne Crkve i biskupa Katoličke Crkve u Hrvatskoj. Predlagali smo više puta na pisani i usmeni način da nađemo mogućnost redovitih susreta Komisije Hrvatske biskupske konferencije za odnos sa Srpskom Pravoslavnom Crkvom i Komisije Srpske Pravoslavne Crkve za odnos s Katoličkom Crkvom u Hrvatskoj o pitanjima koja se odnose na dvije Crkve i na njihovo djelovanje, ali ni na njih nismo dobili odgovora, te se Komisije nakon smrti patrijarha Pavla nisu više sastale. Rad u Komisiji o bl. Alojziju Stepincu pokazao je koliko je važno razgovarati na dostojanstven način kao braća i o najtežim povijesnim prijeporima oko kojih se ne uspijevamo složiti, izbjegavajući polemiku putem javnih medija koja ne priliči kršćanima i pokazuje da zastupajući evanđelje nismo drugačiji od sinova ovoga svijeta. Valja nam zajednički posvjedočiti da su praštanje i pomirenje jedini put oslobođenja od zarobljenosti prošlošću i dnevno-političkih interesa, da nas moć evanđelja izdiže iznad naših ukopanosti u nemoć zla, i očituje da je Crkva u našim narodima prvenstveno posvećena čovjeku, služeći mu evanđeoskim putem”.

U Župi Presečno kod Varaždina pokopan je vlč. Valentin Meštrić, umirovljeni svećenik Varaždinske biskupije koji je preminuo u 82. godini.

U Šibeniku je održana sjednica Izvršnog odbora proslave jubileja „50 godina od kanonizacije prvoga hrvatskog sveca Nikole Tavelića”. Rektor nacionalnog svetišta fra Ivan Bradarić naglasio je kako se u protekle dvije godine priprave za jubilej uspjelo senzibilizirati javnost za prvog hrvatskog sveca. Usvojen je prijedlog Odbora da se u niši pročelja crkve sv. Frane postavi svečev kip visine 120 cm. Izrada skulpture povjerena je akademskom kiparu Veni Jerkoviću. Središnja proslava jubileja bit će održana u Šibeniku na dan kanonizacije 21. lipnja 2020. godine.

U dvorani „Vijenac” na zagrebačkom Kaptolu poslijepodne je pretpremijerno prikazan dokumentarni film Programskog odjela Religija Hrvatske televizije „Alojzije Viktor Stepinac”. Scenaristički i urednički film potpisuje Niko Kostanić, a redatelj je Neven Mihael Dianežević. Film prati život blaženika od rođenja u Brezariću 1898. do smrti u Krašiću 1960. U njemu kao sugovornici sudjeluju najviši predstavnici Katoličke Crkve u Hrvatskoj, Srpske pravoslavne Crkve, najpoznatiji hrvatski i srpski povjesničari, te svjedoci vremena. Je li Stepinac mogao spasiti više ljudi tijekom Drugoga svjetskog rata, je li mogao oštrije osuditi ustaški režim, je li mogao zabraniti prijelaze s pravoslavlja na katoličanstvo, kakav je bio njegov odnos s Pavelićem i Titom, što mu se stavlja na teret u montiranom komunističkom procesu i je li bio trovan? To su samo neka od pitanja na koja odgovore pokušava dati film u trajanju od 92 minute. Javnost će film moći pogledati u nedjelju, na Stepinčevo, u 20.05 na Prvom programu Hrvatske televizije.

Izvor: https://www.vaticannews.va/

PODIJELI