DOGODILO SE NA DANAŠNJI DAN 1.6.

131

Prvi Židov imenovan sucem Vrhovnog suda u SAD-u (1916.)

Prvi Židov imenovan sucem Vrhovnog suda u SAD-u (1916.)

Dana 1. lipnja 1916. postao je sucem Vrhovnog suda u SAD-u Louis Dembitz Brandeis, prvi Židov na toj poziciji. Vrhovni sud SAD-a ima 8 sudaca i zanimljivo je da se oni biraju na doživotni mandat. Funkciju napuštaju samo u slučaju smrti, svojevoljnog umirovljenja ili impeachmenta od strane Kongresa.

Louis Dembitz Brandeis bio je porijeklom iz Češke. Roditelji su mu bili aškenaski Židovi iz Praga (poput poznatog pisca Franza Kafke), koji su emigrirali u SAD. Brandeis se školovao u SAD-u i završio pravni studij na Harvardu s najvišim prosjekom ocjena u povijesti tog sveučilišta (njegov rekord je oboren tek 80 godina kasnije). Kao odvjetnik dobio je nadimak pravnički Robin Hood, zbog zauzimanja za niže slojeve društva nasuprot krupnom kapitalu.

Za suca Vrhovnog suda nominirao ga je predsjednik Woodrov Wilson. Brandeis je postao pristalica Cionističkog pokreta, s vremenom napredujući do položaja vodećeg cionista u SAD-u. Na tom se položaju zalagao za osnivanje nezavisne židovske države. Pred kraj njegovog života u Vrhovnom sudu mu se pridružio još jedan sudac Židov, Benjamin N. Cardozo, sefardskog porijekla. Do danas je ukupno osam osoba židovskog porijekla vršilo službu suca Vrhovnog suda u SAD-u, od čega ju danas vrše čak troje (Ruth Bader Ginsburg, Stephen Breyer i Elena Kagan).

Zulu ratnici ubili jedinog sina i nasljednika Napoleona III. (1879.)

Zulu ratnici ubili jedinog sina i nasljednika Napoleona III. (1879.)

Dana prvog lipnja 1879. ubijen je na jugu Afrike jedini sin i nasljednik posljednjeg francuskog cara Napoleona III. iz dinastije Bonaparte. Radilo se o mladiću imena Napoléon Eugène Louis Jean Joseph Bonaparte, koji je imao specijalnu titulu prince impérial (ta je titula označavala carskog prijestolonasljednika u Francuskoj tijekom tzv. Drugog carstva). U trenutku tragične smrti imao je mladi princ samo 23 godine.

Princ je poginuo tijekom rata protiv Zulua, koji su Britanci vodili na jugu Afrike 1879. godine. Navodno je princ osobno inzistirao da bude angažiran na bojnom polju u britanskoj vojsci, jer je u Ujedinjenoj Kraljevini odrastao nakon što mu je otac bio svrgnut s carskog prijestolja u Francuskoj. Princ je tamo tijekom mladosti bio primio vojno obrazovanje i navodno je želio osobno sudjelovati na bojištu.

Princa je ubila skupina Zulu ratnika kod mjesta Itelezi na jugu Afrike. Riječ je o lokaciji na području današnje južnoafričke provincije KwaZulu-Natal, oko 350 kilometara jugoistočno od Johannesburga. Princ se navodno hrabro borio protiv višestruko brojnijih Zulua, no na kraju je ubijen.

Brigham Young – mormonski vođa s 55 supruga (1801.)

Brigham Young – mormonski vođa s 55 supruga (1801.)

Dana prvog lipnja 1801. rođen je značajni mormonski vođa Brigham Young, koga neki nazivaju i Američki Mojsije, zbog velike uloge koju je imao u ranim danima Mormonske crkve (puni joj je naziv Crkva Isusa Krista svetaca posljednjih dana, tj. na engleskom jeziku The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints). Naime, Brigham Young poveo je mormone u novu postojbinu na području današnje američke savezne države Utah. Ta je država i danas većinski mormonska. Osnovao je Salt Lake City, svjetsko središte Mormonske crkve.

Brigham Young bio je tijekom gotovo 30 godina predsjednik Mormonske crkve. Naime, nakon što je osnivač te religije – Joseph Smith – ubijen 1844. godine, mormoni su se iselili daleko na američki zapad – u današnji Utah (u prethodnoj postojbini bili su nepoželjni). Mormone je u tom egzodusu na zapad vodio upravo Brigham Young. On je, ugledavši prikladno mjesto, odredio gdje će mormoni napraviti svoj novi grad – Salt Lake City. Taj grad danas s okolicom ima milijunsko stanovništvo. Po Brighamu Youngu dobilo je ime poznato sveučilište Brigham Young University u državi Utah. Za to je sveučilište nekoć igrao košarku Krešimir Ćosić, koji je i sam prihvatio mormonsku vjeru (kasnije je osnovao mormonsku zajednicu u Hrvatskoj). Brigham Young University najveće je vjersko sveučilište u čitavom SAD-u.

Dakako, Brigham Young bio je mnogoženac (poligamist), što je bila praksa koju je ustanovio još osnivač Mormonske crkve – spomenuti Joseph Smith. Brigham Young oženio se s čak 55 žena. S njima je imao 56 ili 57 sinova i kćeri. Young je imao veliku kuću zvanu Lion House u Salt Lake Cityju. Ta je kuća bila vrlo dugačka, a svaka je supruga navodno imala vlastita ulazna vrata, čiji je ključ čuvala u džepu.

Pri udaji su njegove žene bile vrlo različite dobi. Najmlađa je imala samo 15 godina, a najstarija čak 69. Tri su žene pri udaji imale samo 16, a šest ih je već bilo starije od 60. Posljednji se put Brigham Young oženio kad je već bio u 72. godini, a umro je sa 76 godina.

Oton Wittelsbach – prvi moderni kralj Grčke (1815.)

Oton Wittelsbach – prvi moderni kralj Grčke (1815.)

Dana 1. lipnja 1815. godine u Salzburgu je rođen Oton Wittelsbach, prvi moderni kralj Grčke. Podrijetlom je bio Bavarac i pripadnik bavarske kraljevske dinastije Wittelsbach, no 1832. izabran je za kralja Grčke, koja se upravo u to vrijeme izborila za samostalnost od Osmanskog Carstva. Otonovu kandidaturu za grčkog kralja podržale su europske velesile pa je on doista stupio na prijestolje Grčke.

Međutim, to ga je stavilo u nezavidan položaj gdje mu je vlast zapravo ovisila o balansiranju između zahtjeva velikih sila Europe te njihovih pristaša u Grčkoj. Nije uspio riješiti problem siromaštva u državi, a popularnost mu je naglo pala nakon što su Britanci u vrijeme Krimskog rata Grčku držali pod pomorskom blokadom kako ne bi iskoristila situaciju za napad na Osmansko Carstvo. Naposljetku je svrgnut te je ostatak života proveo u egzilu u Bavarskoj.

Inače, Oton Wittelsbach rodio se u gradu Salzburgu, koji danas pripada Austriji, no u vrijeme njegovog rođenja pripadao je Bavarskoj. Oton je rođen u dvorcu Mirabell u Salzburgu, samo oko 600 metara od rodne kuće Wolfganga Amadeusa Mozarta. Otonova majka bila je bavarska kraljica Terezija, po kojoj se zove znamenita lokacija Theresienwiese u Münchenu, na kojoj se održava Oktoberfest. Tradicija Oktoberfesta započeta je bila upravo svadbenom svečanošću Otonove majke Terezije i njegovog oca – kralja Ludwiga I. od Bavarske.

IZVOR: Povijest.hr

PODIJELI