Kadulja ili žalfija na latinskom se zove Salvia officinalis i jedna je od najljekovitijih biljaka mediteranskog podneblja. Istraživanja pokazuju da kadulja sadrži preko 50 spojeva koji zajedno imaju snažno ljekovito djelovanje. Osim kao lijek, koristi se i kao začin, a njen aromatičan okus velika je prednost kada se priprema kao čaj.

Kadulja – ljekovita svojstva

Budući da kadulja djeluje antibakterijski, antiseptički, antivirusno, antimikotički i protuupalno, čaj od kadulje može se koristiti u liječenju čitavog niza bolesti i stanja.

Čaj od kadulje, poznat i kao čaj od žalfije napravljen je od lišća biljke kadulje (Salvia officinalis). Kadulja je već gotovo 4.000 godina na glasu kao biljka koja liječi mnoge bolesti. Egipćani su kadulju koristili za mumificiranje i balzamiranje, stari Rimljani su pak imali poseban obred njezinog branja. Drevni narodi su je koristili i kod vjerskim obreda za pročišćavanje svojih domova kađenjem.

Kadulja se nerijetko koristi kao začin, a također je popularan lijek i u biljnoj medicini te se ubraja među najljekovitije biljke našeg planeta. Kadulja sadrži adstringirajuća, antibakterijska i antiseptična svojstva. Kadulja se u povijesti najviše spominje za liječenje bolesti usne šupljine i grla te liječenje reume, probavnih smetnji, noćnog znojenja i upale mjehura.

Znanstvenici tvrde kako čaj od kadulje može pomoći s brojnim zdravstvenim problemima, kod mršavljenja i kod poboljšanja zdravlja kose. Iako su istraživanja o čaju od kadulje vrlo ograničena, brojni su dokazi kako on može pružiti određene zdravstvene prednosti. Čaj od kadulje pomaže kod sljedećih stanja:

  • bakterijskih, virusnih i gljivičnih oboljenja odnosno upala
  • liječi želučane, crijevne i žučne probleme
  • bolesti usne šupljine, grla i krajnika
  • kašlja
  • hunjavice
  • bronhitisa
  • prehlade i gripe
  • poboljšava pamćenje
  • gnojnih čireva i rana

Čaj od kadulje ili žalfije najpoznatiji je kao lijek za usta i grlo. Njime možete liječiti ili ublažiti:

Čaj od kadulje za kašalj i upaljeno grlo

Čaj od kadulje djeluje kao antiseptik i smiruje upaljeno grlo. Da biste dobili maksimalni efekt, trebate kombinirati ispijanje i grgljanje čaja. Više o grgljanju možete pronaći u našem članku o grlobolji.

Kadulja se može koristiti i kao sredstvo za svježi dah pa s njom možete ispirati usta.

upala grla

Čaj od kadulje – cijena i gdje kupiti

Čaj od kadulje može se kupiti u trgovinama, ljekarnama, drogerijama ili trgovinama zdravom hranom. Može se nabaviti u rinfuzi ili u filtar-vrećicama. Pakiranje od 20 filtar-vrećica može se kupiti već za 11 kuna. Rinfuzna pakiranja obično sadrže 40 grama kadulje i stoje od 15 kuna na više. Listovi kadulje pripremljeni za čaj mogu se kupiti i na veliko od domaćih proizvođača, a cijene se kreću od 40 kuna za kilogram.

Čaj od kadulje – priprema i konzumacija

Čaj od kadulje možete konzumirati na dva načina – kao topli napitak, ili kao pripravak za grgljanje i ispiranje usta. U prvom slučaju čaj treba biti blaži, a u drugom nešto jači. Na 2,5 dl vruće vode dovoljno je staviti 1 žličicu čajne mješavine za piće, ili 2-3 žličice za ispiranje usta. Ako koristite kadulju u filtar-vrećicama, za piće koristite 1, a za ispiranje usta 2-3 vrećice.

Kad se prelije vrućom vodom, čaj treba ostaviti da odstoji desetak minuta u poklopljenoj posudi. Ne ostavljajte čaj da stoji predugo, jer će postati pregorak i uzrokovati probavne tegobe.

Čaj od kadulje – nuspojave

Ako se koristi kao napitak, čaj od kadulje dobro je ograničiti na dvije šalice dnevno. Kod osjetljivih osoba može se pojaviti žgaravica ili osjećaj nelagode u želucu. Priče o tome da je čaj od kadulje otrovan uglavnom su pretjerane – iako, naravno, vrlo velike doze mogu prouzročiti probavne i druge tegobe.

trudnica

Čaj od kadulje u trudnoći se ne preporučuje. Izbjegavati ga trebaju i doljilje, jer smanjuje lučenje mlijeka. No, ako ste dojilja i imate upalu dojke (mastitis), čaj od kadulje može vam pomoći i ublažiti upalu. U narodnoj medicini ovaj čaj se čak koristio za odvikavanje djece od dojenja, jer mijenja okus majčinog mlijeka. Osim trudnicama i dojiljama, čaj od kadulje nije preporučljiv za djecu mlađu od 12 godina te osobama koje boluju od epilepsije ili imaju visok tlak.

Ako često grgljate čaj od kadulje ili njime ispirete usta, zubi mogu blago potamniti. No, ne brinite – ova promjena je privremena i uglavnom nestane brzo nakon što prestanete koristiti čaj. Ukoliko vam zubi i dalje ostanu tamniji, izbijelite ih sodom bikarbonom ili prahom aktivnog ugljena.

Koji god oblik odabrali, ne konzumirajte čaj od kadulje dulje od 3 do 4 tjedna. Ako vam se simptomi (upala grla, krajnika, sinusa, zuba ili zubnog mesa) u tom razdoblju ne povuku, posjetite liječnika ili zubara.

Kadulja – uzgoj

Premda je kadulja prvenstveno mediteranska biljka koja najbolje uspijeva uz more, možete je uzgojiti i na kontinentalnom tlu. Nije osjetljiva na sušu, ali mlade biljke ne podnose dobro mraz i treba im nešto više vlage.

Postoje dva načina uzgajanja kadulje: iz sjemenavegetativno. Ako kadulju uzgajate iz sjemena, najprije je zasadite u posudicama za cvijeće, a tek onda presadite u vrt. Pobrinite se da biljka ima dovoljno sunca i da je zasađena na suhom i pjeskovitom tlu koje joj najbolje odgovara.

kadulja

Ako kadulju uzgajate vegetativno, jednostavno odrežite desetak centimetara duge grančice od odrasle biljke, stavite ih u vodu i pričekajte desetak dana da puste korijenje. Nakon toga kadulju možete posaditi u zemlju.

Listovi kadulje beru se u proljeće ili ljeto. Nakon berbe potrebno ih je osušiti na tamnom mjestu koje se mora redovito provjetravati. Kad listovi postanu potpuno suhi, spremite ih u staklene posude ili papitnate vrečice i koristite kao čaj ili začin.

Čaj od kadulje snižava visok kolesterol

Osim što pomaže zadržati razinu kolesterola u normali, čaj od kadulje je također pokazao kako smanjuje razinu LDL (“loš kolesterol”) te poboljšava ukupnu razinu kolesterola. Istraživanja su također pokazala kako čaj od kadulje poboljšava djelovanje antioksidansa u tijelu te ih povećava.

Usprkos malom broju istraživanja, čaj od kadulje pokazao se kao odličan alternativni lijek za visok kolesterol.

Čaj od kadulje pomaže kod menopauze

U istraživanju u kojem je sudjelovalo ukupno 30 žena, pokazalo se kako su valovi vrućine (valunzi) nestali kod njih 26, dok su se kod ostale 4 znatno smanjili.

Osim što pomaže kod valunga i pretjeranog znojenja, pomaže i kod naglih promjena raspoloženja i depresije, također karakterističnih za razdoblje menopauze.

Čaj od kadulje potiče rast kose

Iako je vrlo malo istraživanja provedeno na ovom području, čaj od kadulje u kombinaciji s jabučnim octom dokazano potiče rast kose.

caj od kadulje

Čaj od kadulje potiče zdravo mršavljenje

Kako točno čaj od kadulje djeluje na mršavljenje? Čaj od kadulje i preslice smanjuje tek, a evo i recepture. Dvije žlice kadulje i žlicu preslice prelijte litrom vrele vode. Mješavinu procijedite nakon deset minuta. Čaj pijte nekoliko puta tijekom dana. Ovu čajnu mješavinu nemojte piti neograničeno, već pijte svakih dvadeset dana u razdoblju od tjedan dana.

Čaj od kadulje je poznat po tome da ubrzava metabolizam, te pomaže kod gubitka težine.

Čaj od kadulje za prestanak dojenja

Mnogi liječnici sugeriraju konzumiranje čaja od kadulje za vrijeme dojenja ženama koje imaju problema s proizvodnjom previše mlijeka, isto tako i onima koje pokušavaju odviknuti svoju djecu od dojenja.

Osim prethodno navedenih stanja, kadulja je vrlo dobro poznat lijek za mnoge bolesti, te ima mnogo širu primjenu. Primjerice, čaj od kadulje je u narodnoj medicini poznat kao sredstvo za prevenciju pobačaja, a ako se pije u posljednjem mjesecu trudnoće, stimulira kontrakcije maternice i olakšava porod.

Gdje naći i kako pripremiti čaj od kadulje?

Čaj od kadulje je danas dostupan u svim trgovinama zdrave prehrane i ljekarnama. Ako se odlučite liječiti zdravstvene tegobe čajem od kadulje, posavjetujte se sa svojim liječnikom. 

Samostalno liječenje ili odgađanje skrbi koja vam je potrebna može imati ozbiljne posljedice za vaše zdravlje.

Priprema čaja od kadulje

Kadulja se gotovo uvijek uzima u obliku čaja kada je u pitanju liječenje zdravstvenih tegoba.

Čaj od kadulje se priprema tako da se 1-2 žličice kadulje najprije prokuha s 2 dcl vruće vode – 4 minute kako bi otrovi iz kadulje oslabjeli , a zatim se ista mješavina pusti da odstoji 10 minuta. Sadržaj je zatim potrebno procijediti. Popijte dvije do tri šalice na dan, a ako želite smanjiti pretjerano znojenje preporučujemo vam da skuhate jači čaj (tri žličice lista kadulje).

Ako čaj od kadulje koristite za ispiranje usne šupljine, tada je potrebno u 2-3 dl prokuhane vode staviti pola čajne žličice kadulje te ostaviti na kratko dok čaj ne postane zlatno žute boje. Zatim čaj procijedite i koristite za ispiranje grla i pritom ne gutajte sadržaj.

Čaj od kadulje napomena

Kadulja, pogotovo njezino eterično ulje, otrovna je u velikim količinama i ne smije se uzimati dugoročno. Ne preporučuje se trudnicama i ljudima koji boluju od epilepsije jer tujon, sastojak kadulje, može izazvati napadaje.

U malim količinama, kadulja je potpuno bezopasna, što dokazuje i popularnost kadulje kao začina.

Izvor: https://www.krenizdravo.rtl.hr

 

 

PODIJELI