“Vjera – znanje – iskustvo. O vrednovanju ne-mjerljivog” bila je tema Katehetske zimske škole za vjeroučitelje u osnovnim školama, koja je u Zagrebu završila 11. siječnja

Neno Kužina – Zagreb

U povodu 441. obljetnice herojske obrane hrvatskih ognjišta i kaštela Gvozdansko te slavne pogibije branitelja te utvrde, jučer je u župnoj crkvi sv. Filipa i Jakova u Gvozdanskom služena Presveta euharistija. Glavni služitelj bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak istaknuo je kako su tadašnji branitelji nosili u sebi Boga kao temelj i oslonac života, vjera im je dala snagu da mogu ljubiti čovjeka, svoj narod i domovinu, ali i da budu pripravni dati život za vrijednosti koje u sebi nose, da budu pripravni žrtvovati se jer znaju da se ne žrtvuju samo za ovo vrijeme nego da se žrtvuju za vječnost te da bi u vječnosti našli njegovu puninu. „Kad stanemo pred ovu crkvu, uputimo pogled na ostatke zidina tvrđave u Gvozdanskom te se u duhu prenesemo u povijest, vidimo da je tvrđava izgrađena upravo zato da bi čuvala identitet naroda i sustav vrijednosti koji je taj narod živio. Primjeri poput Gvozdanskog obvezuju i danas. Potrebni su nam ljudi u društvu koji će ljubiti svoju domovinu i biti spremni, ako treba, žrtvovati svoj život za njezino dobro i boljitak, riječi su biskupa Huzjaka. Zahvalivši svima na dolasku i sudjelovanju, sisački je biskup Vlado Košić podsjetio kako je najzaslužnija osoba za obilježavanje ovog spomena Damir Borovčak koji je ovo hodočašće pokrenuo prije deset godina. Nazočili su  izaslanik predsjednice RH general Marinko Krešić, te ministar hrvatskih branitelja i izaslanik Vlade RH Tomo Medved.

U povodu tragedije koja se dogodila u hidroelektrani u Platu, u kojoj su život izgubila trojica radnika, dubrovački biskup Mate Uzinić u dubrovačkoj katedrali služio je Presvetu euharistiju za žrtve tragedije te za njihove obitelji. Potaknuo je okupljene da utjehu potraže u Božjoj Riječi koja se nastanila među nama, o čemu se više puta slušalo u božićnom vremenu. „Važno je da sebi posvijestimo da nismo mi ti koji daju i mogu dati riječi utjehe, nego da je to Gospodin. On nas šalje i govori nam po proroku: ‘Tješite, tješite moj narod!’“

U Blatu na otoku Korčuli održan je VII. redoviti kapitul hrvatske Provincije Krista Kralja Družbe kćeri milosrđa TSR sv. Franje. Predsjedala je vrhovna poglavarica Družbe Cristina Orsillo. Na službu provincijalne predstojnice ponovno je izabrana Emila Barbarić. „Neka, po zagovoru bl. Marije Propetog Isusa Petković bude blagoslovljeno, na korist sestara i svih onih kojima ste svojim posvećenim služenjem poslane biti kćeri milosrđa“, naveo je u svojoj čestitki biskup Uzinić.

„Vjera – znanje – iskustvo. O vrednovanju ne-mjerljivog“ bila je tema Katehetske zimske škole za vjeroučitelje u osnovnim školama, koja je u Zagrebu završila 11. siječnja. Nakon završetka Škole, stručna radna skupina usuglasila je konačan prijedlog kurikula za katolički vjeronauk u osnovnim i srednjim školama. Predstojnik Nacionalnoga katehetskog ureda HBK dr. Ivica Pažin za IKA-u je rekao: „Pokušat ćemo analizirati sve elemente prema kojima smo morali izraditi nacionalni kurikul katoličkog vjeronauka u osnovnoj i srednjoj školi. Hrvatska biskupska konferencija je, prema Ugovoru između Svete Stolice i Republike Hrvatske, kao i prema Ugovoru između Vlade RH i HBK iz 1999. godine, dužna odobriti kurikul katoličkog vjeronauka za osnovne i srednje škole prije nego ga ministrica svojom odlukom propiše kao važeći dokument za sljedeću školsku godinu“. Hrvatski će biskupi o prijedlogu kurikula raspravljati na izvanrednom zasjedanju 21. siječnja ove godine. U sklopu Katehetske zimske škole predsjednik Vijeća HBK za katehizaciju i novu evangelizaciju đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić slavio je misu 10. siječnja u crkvi sv. Marije na Dolcu. „Po našoj riječi i navještaju, po našim djelima i činima koji su podložni ljudskim mjerilima i prosudbama Duh Sveti iscjeljuje srca slomljena, tješi žalosne, diže očajne, sužnjima proglašava oslobođenje, vid vraća slijepima i na slobodu pušta potlačene“. Istaknuo je da „budući da nije moguće zanemariti naš ljudski element, zato se trudimo suobličavati se Isusu Kristu i potpuno se prepuštati vodstvu toga njegovoga Svetog Duha, to više što se suočavamo s kritikom upravo toga mjerljivoga, izvanjskoga, vidljivoga, povijesnoga i ljudskoga elementa“. Komentirajući kritike na rad vjeroučitelja, rekao je: „Vidimo kako je naše djelovanje pod povećalom, kako mjere to naše vidljivo. Ljudsko i samo sjedinjenje s Isusom Kristom i potpuno prepuštanje vodstvu njegova Duha daje nam snage da ne uzmaknemo pred povećalom kojemu smo izloženi i koje bez ikakvoga sustezanja u našoj ljudskosti pronalazi i traži samo našu ljudsku slabost i grešnost, a pritom ignorira naše svakodnevno otvaranje djelovanju Duha i toliko ponizno predanje njegovu vodstvu i ostvarenju njegovih nauma i njegove volje. Nismo savršeni. Ali daleko više od toga, svatko od vas trudi se biti Gospodinov, dati maksimum od sebe. Tako često ne gleda se to što je darovano Gospodinu, to gdje smo nadišli sebe, nego se traže tragovi slaboga, grešnog, ljudskog u nama“. Istaknuo je da „u ovoj kulturi koja je zarobljena sumnjama, samodostatnošću, egoizmom i grijehom, u kojoj se živi kao da Boga nema i u školi koja je dio takve kulture, mi možemo i trebamo ponuditi stil života i kulturu koja zrači snagom istinske slobode, poniznosti i ljubavi koja se velikodušno daruje, koja ljubi, koja ne zna za računicu, koja ne traži uzvrat“, riječi su nadbiskupa Hranića.

U Supetru na otoku Braču otvoren je i blagoslovljen Dom za starije i teško bolesne osobe “Domus vitae”, koji će osim brige za starije i nemoćne osobe pružati i palijativnu skrb. Dom je blagoslovio izaslanik hvarskoga biskupa, brački dekan i biskupski vikar za Brač Toni Plenković. U Domu je već zbrinuto tridesetdvoje štićenika, od kojih je deset pokretnih. Uskoro će biti uređen i prostor palijativne skrbi u kojem će se brinuti za četvero umirućih osoba, a planirane su i dvije smještajne jedinice za svećenike.

Izvor: https://www.vaticannews.va/

PODIJELI