Papa Franjo zaključio svoj apostolski pohod Kolumbiji

 

 

Papa Franjo je zaključio svoj apostolski pohod Kolumbiji te je u Rim doputovao nešto prije 13 sati po lokalnom vremenu. Sveti se Otac po dolasku uputio u baziliku Svete Marije Velike kako bi zahvalio Blaženoj Djevici Mariji. Dodajmo kako se za vrijeme leta Papa u tweet-poruci spomenuo srdačnosti kolumbijskog naroda: „Draga kolumbijska braćo i sestre, hvala vam! Susreo sam tolike ljude koji su dirnuli moje srce. Učinili ste mi toliko dobra!“No Papina aktivnost na Twitteru nije bila ograničena samo na taj tweet, već je sa svojim pratiteljima podijelio dva kratka promišljanja u kojima je objasnio vezu između ljubavi i istine te što znači učiniti prvi korak. U prvom je tweetu napisao kako nam ljubav pomaže spoznati istinu, a istina pak zahtijeva djelâ milosrđa. U drugoj je tweet-poruci istaknuo da učiniti prvi korak znači, prije svega, ići u susret drugima s Kristom Gospodinom.

Papa pozvao Kolumbijce da se bore protiv korijenâ nepravde

 

 

Papa Franjo je zaključio svoj petodnevni posjet Kolumbiji svečanom svetom misom u gradu Cartageni, na kojoj je sudjelovalo oko pola milijuna vjernika, te je tom prilikom uputio poziv na podupiranje ljudskog dostojanstva i na rad za pravedno društvo u kojem će nejednakost i ugnjetavanje uzmaći pred nadom i bratstvom. U svojoj se propovijedi Sveti Otac osvrnuo na brojne probleme koje je istaknuo za vrijeme svog pohoda toj južnoameričkoj zemlji koja nastoji iza sebe ostaviti pet desetljećâ krvavih sukobâ i krenuti putom mira.Kolumbija je zemlja koja je nažalost poznata po proizvodnji kokaina i po narko-kartelima te je papa Franjo u toj prigodi osudio trgovce drogom, nazivajući ih beskrupuloznim trgovcima smrti koji prekidaju tolike nade i uništavaju brojne obitelji. Ne može se igrati životima naše braće ili manipulirati njihovim dostojanstvom – istaknuo je Papa.

Sveti je Otac osim toga pozvao Kolumbijce da nastave sanjati i raditi na projektu koji će uključivati sve ljude, te se u svojoj propovijedi dotaknuo temâ o kojima je govorio prošlih dana, poput potrebe da se oprosti onima koji su nam učinili zlo. Riječ je o temeljnom pojmu u procesu iscjeljenja i pomirenja. Papa Franjo je ujedno istaknuo i potrebu promjene u kulturi, odnosno da na kulturu smrti i nasilja odgovorimo kulturom života i susreta.

Papa je ponovno podsjetio kolumbijske vođe kako je istinski mir moguć jedino ako se riješe uzroci socijalne nepravde, nejednakosti i ugnjetavanja. Ako Kolumbija želi čvrsti i trajni mir, hitno mora poduzeti korak u tom smjeru, naime, prema općem dobru, jednakosti, pravdi, poštovanju ljudske naravi i njezinih potrebâ – kazao je papa Franjo.

Nije se ustručavao imenovati i osuditi, jedno po jedno, zla koja potkopavaju kulturu susreta, uključujući zloporabu droge, pustošenje prirodnih resursa, zagađivanje, iskorištavanje radnikâ, nezakonito trgovanje novcem i financijsko špekuliranje koje milijune muškaraca i žena izlaže siromaštvu; a spomenuo je i prostituciju, trgovinu ljudima, te tragediju migranata koje se iskorištava i kojima se manipulira.

Sveti je Otac zaključio propovijed porukom kršćanske nade, pozivajući sve Kolumbijce da zajedno podignu svoj pogled prema nebu jer Gospodin može razvezati ono što se nama čini nemoguće, a obećao je biti s nama do kraja svijeta, te će dovesti do ostvarenja sva naša nastojanja.

Nakon svete mise Papa je uputio posljednji pozdrav kolumbijskom narodu prije povratka u Rim. Svima onima koji su organizirali i pripremali njegov posjet zahvalio je za njihov teški rad i žrtvu, a na poseban je način zahvalio kolumbijskom predsjedniku Juanu Manuelu Santosu Calderónu i građanskim vlastima.

Ovo su bili intenzivni i predivni dani. Imao sam priliku susresti se s mnogim ljudima i doživjeti toliko stvari koje su me duboko dirnule – kazao je Sveti Otac te je pozvao Kolumbijce da ne budu zadovoljni time što su „učinili prvi korak“, nego da radije svakog dana iznova otpočnu putovanje, susrećući se s drugima te potičući sklad i bratstvo. Ne možemo samo mirno stajati – istaknuo je Papa.

Papa Franjo je zaključio svoj pozdrav sljedećim riječima: Kolumbijo, tvoja te braća i sestre trebaju. Idi im u susret. Donesi im zagrljaj mira koji je slobodan od svakog nasilja. Budite „robovi mira zauvijek“!

Papa s vjernicima Cartagene izmolio Angelus

 

 

Papa Franjo je jučer (10. rujna) zajedno s vjernicima kolumbijskoga grada Cartagene pred crkvom sv. Petra Klavera izmolio Angelus, pozivajući ih da obrate pozornost na primjer siromašnih i poniznih Zemlje. Prije molitve Papa je podsjetio na način na koji je obnovljena ikona Gospe od Chiquinquiré, pred kojom se molio prošloga četvrtka u katedrali u Bogoti. Napomenuo je kako je slika dugo vremena bila napuštena, bez boje, poderana i puna rupa. Prema njoj se odnosilo kao prema komadu tkanine, nije joj se iskazivalo poštovanje, i konačno je bila odbačena.Prema predaji, ponizna je žena, Maria Ramos, vidjela nešto drugo u tom komadu tkanine. Papa je rekao da je ona imala hrabrost i vjeru obnoviti sliku i vratiti joj njezino izgubljeno dostojanstvo. Susrela je i iskazala poštovanje Mariji koja je držala svoga Sina u naručju, čineći upravo ono što je bilo prezreno i beskorisno u očima drugih. Papa Franjo je kazao da je ona na taj je način postala uzor svima onima koji, na različite načine, nastoje vratiti dostojanstvo naše braće i sestara koji su pritisnuti bolju životnih rana, svima onima koji nastoje obnoviti dostojanstvo onih koji su isključeni.

Sveti je Otac rekao da nas Gospodin uči primjerom poniznih i onih koje se ne cijeni jer su, svojom malenošću, sposobni prepoznati sjaj božanskog svjetla koje preobražava i obnavlja sve stvari. Konačno, Papa je napomenuo da nas Blažena Djevica Marija od Chiquinquiré, kao i primjer sv. Petra Klavera, pozivaju da radimo na promicanju dostojanstva svih ljudi, posebno siromašnih, odbačenih, napuštenih, imigranata, kao i onih koji su žrtve nasilja i trgovine ljudima. Svi oni posjeduju ljudsko dostojanstvo jer su žive slike Božje – zaključio je papa Franjo.

Nakon molitve Anđeoskog pozdravljenja Sveti je Otac pozvao na odbacivanje svakog nasilja u političkom životu i na okončanje krize u Venezueli. Prisutnima je kazao da se moli za svaku pojedinu zemlju Latinske Amerike, a na poseban način za Venezuelu. Izrazio je blizinu venezuelskom narodu, kao i svima onima koji su pronašli dobrodošlicu u Kolumbiji.

Pozivam na odbacivanje svakog nasilja u političkom životu i na rješavanje trenutačne teške krize koja pogađa sve, naročito najsiromašnije i one koji se nalaze na najnepovoljnijem društvenom položaju – rekao je Papa te se na kraju pomolio Blaženoj Djevici Mariji da zagovara za sve potrebe svijeta kao i za svako svoje dijete.

Papa Franjo u Cartageni blagoslovio kamene temeljce karitativnih domova

 

 

Papa Franjo je blagoslovio kamene temeljce dvaju karitativnih domova na Trgu sv. Franje Asiškog u kolumbijskom gradu Cartageni te je također posjetio kuću mjesne karitativne djelatnice.Jedan će dom služiti kao sklonište za beskućnike, a drugi će biti dom za žrtve trgovine ljudima. Potonji dom gradi organizacija Talitha Kum (usp. Mk 5,41), Međunarodna mreža posvećenoga života za borbu protiv trgovine ljudima. Ta mreža djeluje u 70 zemalja svijeta boreći se protiv trgovine ljudima, iskorištavanja ljudi i prostitucije.

Nakon što je blagoslovio temelje novih domova, papa Franjo je nakratko posjetio kuću gospođe Lorenze, 77-godišnje žene koja je više od 50 godina radila kao dragovoljka u mjesnoj kuhinji za siromašne.

Papina sućut povodom preminuća kardinala De Paolisa

 

 

Papa Franjo je izrazio sućut povodom preminuća kardinala Velasia De Paolisa, koji je preminuo 9. rujna u 82. godini života, nakon duge i teške bolesti koju je – kako je istaknuo Sveti Otac – živio mirno i u pouzdanom prepuštanju Gospodinovoj volji. U brzojavu koji je poslao bratu blagopokojnoga kardinala, Angelu De Paolisu, Papa se sa zahvalnošću spomenuo kardinalove službe, njegove izvanredne stručnosti i mjerodavnosti na pravnom području, kojima se isticao tijekom mnogo godina poučavanja na papinskim sveučilištima, poradi formacije mladih naraštaja, a posebice svećenikâ.Osim toga, papa Franjo se spomenuo i kardinalovih dužnosti u služenju Svetoj Stolici, koje je obavljao najprije kao tajnik Vrhovnoga suda Apostolske signature, a potom kao predsjednik Prefekture za gospodarske poslove Svete Stolice, te na drugim osjetljivim povjerljivim zadatcima na kojima je – kako je istaknuo Papa – posvuda davao plodno svjedočanstvo svećeničke revnosti i vjernosti Evanđelju.

Na kraju je Sveti Otac upravio svoje molitve Gospodinu, da po zagovoru Djevice Marije i blaženoga Giovannija Battiste Scalabrinija, podari blagopokojnom kardinalu nagradu obećanu njegovim vjernim službenicima, te svima koji žaluju udijelio apostolski blagoslov, uz posebne misli na one koji su mu posljednjih godina s ljubavlju pomagali.

Izvor: Vatikanski radio

PODIJELI