Radio Marija, jedini katolički radio i jedini radio program na hrvatskom jeziku u Srbiji

Dario Marton – Subotica

Radio Marija Srbije postoji od 2003. godine, a njegovo je postojanje i djelovanje više nego važno za Hrvate katolike u Srbiji, jer je to jedina radio postaja u državi na kojoj se čuje katolička riječ, na hrvatskom jeziku.

Radio Mariji u Srbiji u ovih 15 godina postojanja najveći dio troškova pokrivala je Svjetska obitelj Radio Marije. Nakon višegodišnjih pregovaranja, molbi i produljenja, od 1. listopada ove godine hrvatska redakcija Radio Marije mora u potpunosti samostalno snositi svoje troškove.

Ako do kraja 2018. godine ne uspiju osigurati financijska sredstva za neometani rad i pokrivanje svih troškova, do kraja veljače 2019. godine će biti prisiljeni ugasiti jedinu redakciju koja emitira program katoličkog sadržaja na hrvatskom jeziku.

Hrvatska redakcija Radio Marije sada treba pronaći način i osigurati potrebna sredstva. Trošak na mjesečnoj razini iznosi oko pet tisuća eura, a novac je potreban za najam prostora, državne i agencijske pristojbe za FM dozvole i emitiranje programa, troškove plaća troje zaposlenih i slično. S obzirom da po pravilima Svjetske obitelji Radio Marije nije dozvoljen nikakav prostor za reklame i marketing, nalaze se u prilično teškoj situaciji.

“Smatramo da je Radio Marija od općeg i krucijalnog interesa kako za hrvatsku zajednicu u Republici Srbiji, za matičnu domovinu Republiku Hrvatsku radi hrvatskog puka izvan domovine koji njeguje živu hrvatsku tradiciju i kulturu, tako i za Katoličku Crkvu u Hrvatskoj i Srbiji, a sve zbog toga jer je jedini radio na hrvatskom jeziku i katoličkog programa u Srbiji”, istaknuo je mons. Andrija Anišić, direktor programa i glavni i odgovorni urednik Radio Marije Srbije, moleći za pomoć.

Podsjetimo, hrvatska redakcija Radio Marije Srbije ove je godine dobila priznanje Hrvatskog društva katoličkih novinara za 15 godina emitiranja, a 2016. godine nagradu Katoličkog društva Ivan Antunović za zasluge u djelovanju na duhovnom, kulturnom i društvenom području među Hrvatima u Bačkoj. Isključivo vjerski, katolički program emitira se 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu.

U cilju pronalaženja načina za daljnji opstanak Radio Marije Srbija u Republici Srbiji, jedinog radija s 24-satnim programom na hrvatskom jeziku kojem prijeti gašenje, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Zvonko Milas već sljedeći tjedan ide u Beograd. Ondje će održati sastanak s predstavnicima hrvatske zajednice u Srbiji, na kojemu će biti i direktor programa i glavni urednik programa Radio Marije Srbija mons. Andrija Anišić s kojim će, uz ostalo, razgovarati o načinima i mogućnostima potpore opstanku tog radija.

Budući da je riječ o jedinom radiju s 24-satnim programom na hrvatskom jeziku u Republici Srbija, poslali smo upit Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske u kojoj mjeri mogu pomoći Radio Mariji Srbiji kako bi i dalje djelovali.

U svom službenom odgovoru za portal Hrvatske katoličke mreže poručili su nam kako ih je direktor programa i glavni urednik mons. Andrija Anišić obavijestio o ovom gorućem problemu. Naime, nedavno je  bio u Generalnom konzulatu Republike Hrvatske u Subotici te je tom prilikom iznio ovaj veliki problem i razgovarao o potrebi iznalaženja načina za pomoć nastavku radijskog emitiranja Radio Marije u Republici Srbiji.

“Državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske gospodin Zvonko Milas i predstavnici hrvatskih diplomatsko-konzularnih predstavništava u Republici Srbiji već sljedeći tjedan će u Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Beogradu održati sastanak s predstavnicima hrvatske zajednice u Srbiji, na kojemu će biti i mons. dr. Anišić s kojim će, uz ostalo, razgovarati o načinima i mogućnostima potpore opstanku Radio Marije u Srbiji”, naglasili su.

“Vjerujemo kako će se zajedničkim angažmanom uspjeti pronaći rješenje za nastavak rada i djelovanja ove vrlo važne i slušane radijske postaje”, stoji u službenom odgovoru iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

Prema riječima mons. Anišića, svih 15 godina emitiranja većinu njihovih troškova (85%) pokrivala je Svjetska obitelj Radio Marije.

“I mi smo im zahvalni na tolikoj pomoći. Imamo jako lijepo opremljen studio u Subotici koji su također oni financirali, ali su nam na Svjetskom kongresu prije mjesec dana priopćili da nas više nisu u mogućnosti financirati i da se trebamo pobrinuti da sami pokrivamo svoje tekuće mjesečne troškove koji iznose oko pet tisuća eura”, poručio je mons. Anišić.

Hrvatska redakcija Radio Marije Srbija sada treba pronaći način i osigurati potrebna sredstva. S obzirom da po pravilima Svjetske obitelji Radio Marije nije dozvoljen nikakav prostor za reklame i marketing, nalaze se u prilično teškoj situaciji.

Sredinom studenoga 2018. Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata objavio je na svom internetskom portalu digitalizirano izdanje katoličkog mjesečnika Zvonik.

Katolički list Zvonik osnovali su svećenici Hrvati Subotičke biskupije 19. rujna 1994. godine u Baču, u sjeni zvonika franjevačke crkve iz 13. stoljeća, te je po tom najstarijem zvoniku u našoj biskupiji list i dobio ime. Svećenici su dali i početna sredstva za izdavanje lista. Prvi broj je izašao iz tiska početkom studenoga 1994., za svetkovinu Svih svetih. Početkom izlaženja lista formalni izdavač Zvonika bio je Župni ured sv. Roka u Subotici, a stvarni Izdavački odjel Katoličkog instituta za kulturu, povijest i duhovnost Ivan Antunović. Aktualni izdavač je Katoličko društvo Ivan Antunović u Subotici.

Svrha i ciljevi ovog lista bili su navedeni u prvom broju Zvonika: svjedočenje Evanđelja kao i praćenje svih događaja u životu Crkve u Hrvata Subotičke biskupije, događaji u životu vjernika Mađara, Slovaka, Nijemaca i ostalih naroda koji žive na području Subotičke biskupije, kao i izvješća o svim značajnijim događajima. Bio je ovo svojevremeno jedini list na hrvatskom jeziku u Bačkoj, ali i šire. Čuvao je ne samo vjerski identitet nego i nacionalni. To se odnosi na jezik kao i na sve one sadržaje od kojih se list sastoji.

Dosadašnji glavni urednici bili su: dr. Andrija Anišić, mr. Mirko Štefković, Dragan Muharem i Siniša Tumbas Loketić, a aktualni urednik je Vinko Cvijin.

Izvor: https://www.vaticannews.va/

PODIJELI