Pročelnik Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja objavio je poruku u prigodi 66. svjetskog dana borbe protiv lepre (gube)

Amedeo Lomonaco; Mate Žaja – Vatikan

Lepra (guba) nije bolest prošlosti. Izlječiva je, ali ako se ne otkrije dovoljno rano i ako se ne liječi na odgovarajući način, može uzrokovati trajna i teška oštećenja. U najsiromašnijim dijelovima svijeta i dalje pogađa mnoge ljude. Prema nedavnim procjenama, svake se godine zabilježi više od 200.000 novih slučajeva, a među njima ima mnogo djece. Crkva je tijekom povijesti pružala pomoć oboljelima, a danas u svijetu vodi više od 640 ustanova za liječenje lepre.

Ljubavlju protiv stigmatizacije

Siromaštvo je i dalje glavni uzrok širenja te bolesti, dok se među ostalim čimbenicima ističe nedostatak zdravstvenih usluga i loša ishrana. Stigmatizacija, odnosno predrasude koje nastaju zbog tjelesnih oštećenja u fazi uznapredovale bolesti, oboljelima dodatno otežava život. Kako bi privukao veću pozornost na tu bolest, francuski pisac i novinar Raoul Follereau utemeljio je 1954. godine Svjetski dan borbe protiv lepre koji se obilježava svake posljednje nedjelje u siječnju.

U prigodi 66. svjetskog dana borbe protiv lepre, pročelnik Dikasterija za promicanje cjelovitog ljudskog razvoja, kardinal Peter Kodwo Appiah Turkson, objavio je poruku u kojoj stoji da obrazovanje i doprinos akademske znanstvene zajednice mogu mnogo učiniti u borbi protiv lepre, pogotovo u zemljama u kojima je bolest endemska. No, jedna od temeljnih potreba osoba koje su zahvaćene tom teškom bolešću je ljubav. Mora se stati na kraj diskriminaciji, stigmatizaciji i predrasudama – poručio je kardinal.

Isus i gubavci

Složena farmakoterapija i specijalizirane ustanove pokazali su učinkovitost u liječenju lepre, međutim nijedna ustanova ne može sama po sebi zamijeniti ljudsko srce ili suosjećanje kada se nađemo pred osobom koja pati – upozorio je kardinal Turkson te naglasio nezamjenjivost zajedničkog zalaganja u borbi protiv te bolesti. Isus nam je uzor. Ono što je Krista duboko taknulo u susretu s gubavcima, mora i nas sve, u Crkvi i u društvu, taknuti danas – poručio je kardinal te se prisjetio riječi pape Franje koji je, razmišljajući o Isusovom susretu s gubavcem, ukazao na Božju moć i djelotvornost u ispunjavanju naše najdublje želje da budemo voljeni i zbrinuti. Božja milost svladava svaku prepreku – kazao je tom prilikom Sveti Otac (Angelus, 15. veljače 2015. godine).

Izvor: https://www.vaticannews.va/

PODIJELI