Papa potaknuo gradonačelnike da promiču ekološku svijest

 

Sami će gradovi poticati ekološku raspravu u svijetu – ustvrdio je Sveti Otac susrevši se jučer popodne s više od sedamdeset gradonačelnika iz cijeloga svijeta koji su na poziv papinskih akademija: Akademije za znanosti te Akademije za društvene znanosti, došli u Vatikan raspravljati o novim ropstvima i klimatskim promjenama. Na završetku susreta Papa je s gradonačelnicima potpisao zajedničku izjavu.

Polažem veliku nadu u Pariški skup da se postigne okvirni dogovor – rekao je Sveti Otac. Papa se susreo s gradonačelnicima iz cijeloga svijeta koji su u Vatikanu raspravljali o klimatskim promjenama i o trgovini ljudskim bićima, ne krijući svoj optimizam glede ishoda skupa o klimi koji će Ujedinjeni narodi organizirati u Parizu. U spontanom govoru na španjolskom jeziku, Papa je iznio svoje preporuke. Od Ujedinjenih naroda zahtijeva da se učinkovito pozabave pojavom trgovine i izrabljivanja ljudskih bića.

Treba shvatiti da sami uništavamo planet jer nemamo ekološke svijesti kakva je bila u samom početku – rekao je Sveti Otac pozivajući gradonačelnike da promiču ekološku svijest. Sveta Stolica ili neka država u Ujedinjenim će narodima moći lijepo govoriti, ali zauzimanje neće biti učinkovito ako ne ide iz periferija prema središtu – objasnio ja Papa.

Brinuti se za okoliš, ne znači samo usvojiti „zeleno“ ponašanje, već mnogo više; znači skrbiti za „ljudsku ekologiju“. Kao i enciklika ‘Laudato sì’, papa Franjo veli da se čovjek ne može odvajati od ostatka prirode, da trpi ako se s okolišem loše postupa. Enciklika nije zelena već socijalna – ponovio ja Papa dodajući da gradovi previše rastu, sa svojim siromaštvom i bijedom, ako se ne vodi računa o okolišu, također i zbog napuštanja ruralnih područja, koja više ne nude pogodnosti.

Kao i u enciklici, Papa ponovo osuđuje „idolatriju tehnokracije“ koja je uzrok pomanjkanja rada, a svoju je zabrinutost očitovao zbog velikoga postotka nezaposlenih mladih do 25 godina,  taj je postotak u nekim državama čak 40 – 50%. Što tim mladima ostaje, ako ne ovisnost, samoubojstvo ili traženje novih obzora – upitao je Sveti Otac.

Papa se u govoru osvrnuo i na pojavu rijetkih bolesti, koje su posljedica umjetnih gnojiva i pretjerane tehnologije; osudio je uništavanje šuma, a pojasnio vezu između seljenja zbog nedostatka rada i trgovine ljudskim bićima, koja moraju na crno raditi, bez ugovora, bez dovoljne zarade da mogu preživjeti, te kako sve te pojave potiču kriminalitet u velikim i malim gradovima.

Izvor: Portal Vatikanskog radija na hrvatskom jeziku

 

PODIJELI