Prošlo je osam godina od narodnog ustanka u Tunisu, tzv. Revolucije jasmina koja je 14. siječnja 2011. godine navela tadašnjeg predsjednika Zina El Abidina Ben Alija u bijeg. Razgovor s nadbiskupom Tunisa, msgr. Ilarijem Antoniazzijem

Amedeo Lomonaco; Mate Žaja – Vatikan

U Tunisu je, 8 godina nakon pada režima predsjednika Zina El Abidina Ben Alija, politička emancipacija dovela do slobodnih izbora, naprednijeg Ustava i zakona o ravnopravnosti žena. Međutim, nezaposlenost je ostala jedan od velikih problema koji pogađa tu zemlju. Inflacija od 8%, nezaposlenost od 30% u najsiromašnijim pokrajinama i plaće od 140 € mjesečno, neki su od najznačajnijih pokazatelja sve većih društvenih teškoća.

Krajem prošle godine, 24. prosinca, mladi televizijski reporter Abderrazak Zorgui, zapalio se u znak prosvjeda zbog izrazito lošeg gospodarskog stanja u toj zemlji, a pogotovo na jugu Tunisa, gdje su siromaštvo i nezaposlenost najizraženiji. Njegov je čin podsjetio na onaj uličnog prodavača Mohameda Bouazizija, također Tunižanina, koji se 2010. godine zapalio kako bi prosvjedovao protiv gospodarske krize i time označio početak takozvanog “Arapskog proljeća”, obilježenog dugim nizom prosvjeda u nekoliko zemalja u regiji. Danas novi prosvjedi pogađaju Tunis te se strahuje da bi moglo doći do nasilja tijekom općega štrajka koji su radnici javnog sektora najavili za 17. siječnja.

Tuniski nadbiskup Ilario Antoniazzi za našu je radijsku postaju rekao da, unatoč svemu, Tunižani s nostalgijom gledaju na vremena kada je na vlasti bio predsjednik Ben Ali, jer je tada bilo više posla i sigurnosti. Nadbiskup je Tunis nazvao “zemljom kontradikcija” jer je s jedne strane tipična zemlja Magreba te je poput mnogih drugih arapskih zemalja, a s druge strane ima neke svoje osobitosti. Primjerice, Tunis je jedina zemlja arapskoga svijeta u kojoj žene imaju ista prava u nasljeđivanju baštine kao i muškarci, te jedina arapska zemlja kojoj je na čelu glavnoga grada žena. U slučaju razvoda braka, žena u Tunisu ima ista prava kao i muškarac. U isto vrijeme, to je zemlja u kojoj revolucija nije donijela željene rezultate: više je siromaštva i bijede. Demokracija nije nešto što se može nametnuti, ona mora biti plod dugoga putovanja – istaknuo je nadbiskup Antoniazzi.

Također je kazao da mladi u toj zemlji mogu Tunis provesti kroz demokratsku i mirnu tranziciju, ali potrebno im je pokazati put. Nedostatak posla prelat je istaknuo kao veliki problem za tunisku mladež, zato što je riječ o mladima koji su puni života i žele raditi, ali nemaju gdje. Na kraju je nadbiskup Antoniazzi upozorio da Europa mora ulagati u Tunis, zato što je riječ o zemlji koja – prema njegovim riječima – ne posjeduje ništa, ali iz koje mogu krenuti pozitivne ili negativne ideje koje mogu utjecati na sve ostale zemlje Magreba.

Izvor: https://www.vaticannews.va/

PODIJELI