Blaženi Alojzije, čovjek ispunjen svetošću, svjedok, žrtva i ključ koji laž razgrađuje

Neno Kužina – Zagreb

„Sam spomen imena blaženoga kardinala Alojzija Stepinca malo koga u Hrvatskoj, i općenito u hrvatskom narodu, može ostaviti ravnodušnim. Njegovo ime uvijek izaziva gibanje, dinamiku koja se, usuđujem se reći, ponajprije počinje događati u savjestima”. Riječi su to zagrebačkog nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića na početku homilije koju je jučer, na blaženikov spomendan, izgovorio pokraj njegova groba u zagrebačkoj prvostolnici. „Koliko je samo tijekom desetljeća ovdje bilo izgovorenih vapaja u molitvama; koliko donesenih životnih odluka, kolike su savjesti probuđene? Njemu, kojega ni dodjela kardinalskoga naslova nije uspjela odvojiti od Domovine, došla su na grob nakon nekoliko desetljeća u više navrata dvojica papa, Ivan Pavao II., i Benedikt XVI. – utječući se njegovu zagovoru”. „Za prepoznavanje neistina nadbiskup Stepinac ostaje siguran smjerokaz, a njegova proročka snaga sve očitije izlazi na vidjelo. On nije bio selektivan u iznošenju istine te je postao žrtvom onih koji su pokušali istinu primijeniti selektivno, zaglibivši duboko u lažima. Te se laži i dalje održavaju na životu, a hrvatska duša napaćena lažima, osjeća da je upravo blaženi Alojzije, čovjek ispunjen svetošću, svjedok, žrtva i ključ koji laž razgrađuje. Zato je osporavan, zato nam je darovan, zato ni mi, u Božjemu dijelu puta prema razmatranju njegove svetosti, ne gledajmo samo ljudske razloge i ne gubimo pouzdanje”, riječi su kardinala Bozanića. Nastavio je kako je ovaj blagdan uvijek radost za Crkvu i za sve istinoljubive ljude, tim više što smo i kao vjernici i kao hrvatski narod prezasićeni lažima. I čvrsto vjerujemo da se Bog služi kardinalom Stepincem i njegovom svetošću da nas vodi u pročišćavanju i oblikovanju istinom.

„Povijest je presudila u Stepinčevu korist, a Hrvatska je sa Stepincem postala jačom zemljom!“, poruka je zadarskog nadbiskupa Želimira Puljića u Župi bl. Alojzija Stepinca na Bilom brigu u Zadru. Veliki papa Ivan Pavao II. proglasio ga je moralnim pobjednikom 4. listopada 1998. godine. Bezbožni režimi, fašizam, nacizam i komunizam, s kojima se uspješno hrvao, otišli su u povijesnu ropotarnicu. Mi smo osobito zahvalni Bogu što smo bili naraštaj koji je doživio u slobodnoj domovini ono veličanstveno bogoslužje u Mariji Bistrici kad je povijest presudila u Stepinčevu korist, a Papa progovorio: ‘Ovo je povijesni događaj u životu Crkve i vašega naroda.

Svetkovinu nebeskog zaštitnika bl. Alojzija Stepinca proslavila je i Župa Budaševo u Sisačkoj biskupiji. Presvetu euharistiju služio je biskup Vlado Košić koji je naglasio kako blaženi Stepinac privlači svojim vrlinama: bogoljubljem, domoljubljem i čovjekoljubljem. „On je živio sav za Boga i u njega se pouzdavao u dobru i zlu. O tome govori i njegovo geslo, preuzeto iz 31. psalma: ‘In te, Domine, speravi – U te se, Gospodine, uzdam…’ Istaknuo je da je „naš sveti Blaženik ljubio Domovinu i to toliko da je rekao: ‘a u ljubavi prema svome hrvatskom narodu ne dam se ni od koga natkriliti’. On je smatrao da je ljubav prema svome narodu i domovini ne samo kršćanima dopuštena nego i zapovjeđena te se sav želio posvetiti vječnom dobru svoga naroda. Za to je živio i za to je umro. To je, mogli bismo reći, bio njegov način kako je uzvraćao Bogu ljubav, ljubeći svoj narod, ali i sve ljude. To je čovjekoljublje koje je on pokazivao u teškim vremenima prema svima koji su bili potrebni pomoći, zaštite i obrane. Veoma je mnogo činio, već prije Drugog svjetskog rata na prihvaćanju i zbrinjavanju progonjenih Židova koji su iz Njemačke i drugih okupiranih zemalja Europe dolazili u Hrvatsku te je za njih osnovao i posebni odbor. Pomagao im je toliko da je glavni američki rabin napisao da je, uz papu Pija XII., nadbiskup Stepinac bio ‘najveći prijatelj Židova’. Borio se protiv nepravdi koje su snašle ljude u to kaotično ratno vrijeme, te intervenirao za: Židove, progonjene komuniste, Srbe i sve kojima je bio ugrožen život. Poznato je tako da je njegovim zauzimanjem spašeno više od 200 pravoslavnih žena u Glini; da je bio pušten iz zatvora episkop Dositej; da zbog njega nije srušena pravoslavna crkva u Zagrebu; da su njegovim zauzimanjem i poticajem spašene tisuće prognaničke djece, siročadi, ponajviše srpske, ali i hrvatske. Pa ipak, jer se odlučno suprotstavljao vlastima, kako NDH tako i nove Jugoslavije, bio je progonjen i na kraju od komunističkih vlasti osuđen i zatvoren, psihički mučen te trovan i tako ubijen, rekao je sisački biskup. Dodao je kako on nije bio samo hrabar borac za pogažena ljudska prava, hranitelj siročadi i spasitelj progonjenih, već je bio i oštar kritičar svih onih režima koji nisu poštivali čovjeka, njegovo dostojanstvo, njegova prava – među kojima i pravo na vjersku slobodu.

U Srimi, župi Šibenske biskupije kojoj je bl. Stepinac nebeski zaštitnik, biskup Tomislav Rogić vjernicima je stavio na srce kako Stepinca treba nasljedovati. „Jesmo li spremni biti pšenično zrno koje ima umrijeti da bi donijelo obilat rod? Jesmo li spremni s ljubavlju, vjernosti i strpljivosti križ života nositi da se očituje milost Božja, a ne naša snaga, ni pamet. Jesmo li spremni odbaciti zavodljive ponude svijeta koje nude tolika pretvaranja, glumu, privide samo da se zamagli istina i da se lakše kroz život prođe? Jesmo li spremni dosljednije svoju vjeru živjeti? — To nas pita naš Blaženik.“ „Ljubav i vjernost prema Bogu pokazuje se u čuvanju Božjeg zakona, življenju po Božjem zakonu, po glasu savjesti i jasnom razlikovanju dobra od zla, istine od laži. Ljubav i vjernost prema drugom čovjeku pokazuje se u poštovanju svake osobe, u nadvladavanju sebičnosti da bih drugome mogao samo dobro činiti, pa i onda kad mi ovaj to neće uzvratiti. Ljubav i vjernost prema svome hrvatskom narodu i Domovini može se pokazati na tisuće načina, a svaki od njih bit će ispravan ako sam se spreman žrtvovati, za život pošteno boriti, zajedničko dobro tražiti“, riječi su biskupa Rogića.

Izvor: https://www.vaticannews.va

PODIJELI