Govor koji je ušao u povijest kao govor nježnosti

Alessandro De Carolis, Ivica Hadaš – Vatikan

Crkva danas slavi blagdan svetog pape Ivana XXIII. koji je rođen u malom talijanskom mjestu Sotto il Monte, a bio je jedan od rijetkih koji su bili spremni služiti svima. Napravio je revoluciju u Crkvi. Od njegove kanonizacije 2014. godine, njegov se spomendan slavi 11. listopada. To je simboličan datum za službu pape Roncallija, budući da je na isti datum 1962. godine pokrenuo II. vatikanski koncil.

Od svibnja do lipnja ove godine posmrtni ostatci svetog pape Ivana XXIII. vratili su se na nekoliko tjedana u mjesta njegova djetinjstva i mladosti. Između Bergama i rodnog zavičaja prisutnost Ivana XXIII. donijela je više ganuća, negoli samo sjećanje na njega. Na neki način ponovo se iščitavao cijeli put koji je tog seljačkog sina doveo na kormilo Petrove barke.

Jedanaesti je listopada dan još jedne godišnjice koja se službeno ne spominje, ali je ušla u povijest, i usmeno se prenosila tijekom 56 godina. Naime, te se večeri, kada je započeo II. vatikanski koncil, Ivan XXIII. pojavio na prozoru iznad Trga svetoga Petra i održao govor koji je kasnije ušao u povijest kao govor nježnosti koju je Papa izrazio djeci svih onih koji su ga te večeri gledali preko rijetkih crno bijelih televizijskih aparata.

Tu nježnost od 11. listopada nitko nije zaboravio, jer je ona zapravo velika baština. Nakon toga je, naime, uslijedio govor Ivana XXIII. o miru nastojeći pomoći svijetu, izmorenom hladnim ratom, ponovo pronaći toplinu zdravog razuma. Uzeo je za ruku Crkvu koja je bila daleko od svijeta kako bi joj pomogao da iziđe iz sebe, prema ponovnom rođenju i novoj blizini ljudima. Bile su to velike geste i jedinstvene riječi. Na temelju njih se može shvatiti koliko je taj papa bio konkretan i ukorijenjen u zemlju i spontane osjećaje. To su osjećaji osoba poput Angela Roncallija i pape Franje, koji često o tome govori, to jest onih koji kada se pojavi oluja, na domaćoj ili međunarodnoj razini, nastoje biti blizu i smirivati je svojom nježnošću.

 

Preuzeto: https://www.vaticannews.va

PODIJELI