Mercedes srušio svjetski brzinski rekord (1938.)

Svjetski brzinski rekord za cestovna vozila srušen je 28. siječnja 2018. u Hitlerovoj Njemačkoj. Taj je rekord postiglo vozilo tipa Mercedes-Benz W125, koje je dobilo nadimak Rekordwagen (hrv. Rekordno vozilo).

Taj je Mercedes postigao maksimalnu brzinu od 432,7 km/h, što je do danas ostao svjetski rekord za vožnju na javnim cestama (za razliku od natjecateljskih i pokusnih staza). Vozilom je upravljao slavni Rudolf Caracciola, višestruki automobilistički prvak i član Nacističkog automobilističkog zbora (njem.Nationalsozialistisches Kraftfahrkorps).

Rekordni Mercedes imao je V12 motor od 5576 kubičnih centimetara i 736 konjskih snaga. Imao je 4 ventila po cilindru i DOHC sustav bregastih osovina (dvije bregaste osovine u glavi motora). Rekord je srušen na državnoj autocesti između Frankfurta i Darmstadta (tzv. Reichs-Autobahn A5).

Čovjek koji je sagradio najveći teleskop na svijetu (1611.)

Znanstvenik Johannes Hevelius, kojeg smatraju utemeljiteljem topografije Mjeseca, rođen je 28. siječnja 1611. godine. Hevelius se u 17. stoljeću bavio astronomskim proučavanjem Mjesečeve površine i o tome je napisao djelo Selenographia, sive Lunae descriptio (lat. Selenografija ili opis Mjeseca).

Johannes Hevelius rođen je u poljskom gradu Gdańsku i načelno ga se smatra Poljakom, premda mu je otac bio podrijetlom s češkog područja i iz njemačke govorne sfere. U svakom slučaju, Hevelius je bio podanik poljskog kralja.

Hevelius je za života postao čak i gradonačelnik Gdańska. U tom je gradu sagradio najveći teleskop na svijetu. Promjer leće objektiva iznosio mu je 120 milimetara, a napravljen je oko 1645. godine.

Hevelius je imenovao čak sedam danas službeno priznatih zviježđa. Među njima je i zviježđe Štit (lat. Scutum), koje je on izvorno nazvao Štit Sobjeskog (lat. Scutum Sobiescianum) po znamenitom poljskom kralju Ivanu III. Sobjeskom.

Američki avion oboren nad Istočnom Njemačkom (1964.)

Dana 28. siječnja 1964. dogodio se jedan od brojnih hladnoratovskih incidenata vezanih uz prelijetanje aviona nad neprijateljskim teritorijem. Ovaj je, nažalost, završio kobno za američke pilote koji su preletjeli preko istočnonjemačke granice.

Oboreni zrakoplov bio je nenaoružani avion za vježbu tipa T-39 Sabreliner. Za razliku od mnogo poznatijeg incidenta 1960. kad je američki špijunski avion tipa Lockheed U-2 oboren blizu Sverdlovska, ovaj je put prijelaz granice najvjerojatnije izveden slučajno. T-39 je prešao granicu i nastavio se kretati istočno bez obzira na pokušaje zapovjedništva da posadu upozori što se dogodilo, vjerojatno jer im se pokvario radio. Avion su svega oko pet minuta nakon prijelaza oborili sovjetski lovci tipa MiG-19 kod sela Vogelsberg u Tiringiji.

Nastao je diplomatski incident. Amerikanci su tužili Sovjete za “šokantan i besmislen čin”, a ovi su se branili tvrdeći da su morali tako postupiti jer se avion oglušio na radio poruke i hitac upozorenja. Sovjeti su Amerikancima dozvolili pristup mjestu pada aviona tek 30. siječnja. Ispostavilo se da su sva tri člana tijela poginula. Njihova su tijela vraćena Amerikancima, a nakon kraja Hladnog rata su lokalne vlasti podignule su spomenik poginulim zrakoplovcima.

Piše: Boris Blažina

Izmjerena najveća snježna pahulja (1887.)

Davne 1887. godine, prema Guinnessovoj knjizi rekorda, zabilježene su najveće snježne pahulje u povijesti. Zapažene su na lokaciji Fort Keogh u Montani na sjeveru Sjedinjenih Američkih Država. Čovjek s tamošnjeg ranča tvrdio je da su bile veće od tava. Jednu je izmjerio i imala je oko 38 cm u promjeru. Dakako, takve je navode nemoguće provjeriti. Riječ je o razmjerno davnom podatku, a snježne su pahulje i inače vrlo nepostojan materijal koji je teško sačuvati i u današnjem vremenu za dokaz njihove veličine.

Pahulje zabilježene na tom području obično ne prelaze promjer od 8 cm, ali znanost kaže da je formiranje takvih pahulja doista moguće. Naime, pahulje mogu sadržati vodu pa se zbog toga djelovanjem vjetra više pahulja može spojiti u jednu golemu.

Piše: Boris Blažina

Izvor: Povijest.hr

PODIJELI