Otvoren prvi filmski studio na svijetu (1893.)

Dana 1. veljače 1893. Thomas Alva Edison sagradio je studio Black Maria, koji se smatra prvim filmskim studijem u svjetskom povijesti. Radilo se o prostorijama namijenjenim stvaranju kineteskopskih filmskih traka. Kinetosokop je bio Edisonov uređaj u obliku poveće kutije, u kojem je jedan gledatelj kroz špijunku promatrao film.

Nije se, dakle, radilo o proizvodnji filma za prikazivanje na velikom ekranu (takvi su uređaji nosili naziv kinematografi). Edisonov studio Black Maria nalazio se na području američke savezne države New Jersey, oko 20 kilometara zapadno od njujorškog Manhattana. Studijo je bio mala i neugledna zgrada u kojoj nije bilo lako raditi. Imala je veliki krovni prozor jer su tadašnji filmovi zahtjevali vrlo veliku količinu svjetla. Izgrađen je tako da ga se moglo okrenuti prema suncu kad je to bilo potrebno. Edison je stanovao u blizini.

Tijekom otprilike sedam godina postojanja studija Black Maria, u njemu je snimljen cijeli niz razmjerno kratkih crno-bijelih filmova, koji su obično prikazivali neke profesionalne izvođače u svom nastupu (primjerice plesače, mađioničare, boksače i hrvače). Svi ti filmovi bili su nijemi. Edison je iskoristio brojne izvođače koji su dolazili na snimanje kako bi se slikao s njima i pojavio u što više novinskih članaka.

Piše: Boris Blažina

Osmanlije zarobile švedskog kralja Karla XII. (1713.)

Snage Osmanskog Carstva uspjele su zarobiti švedskog kralja Karla XII., kod grada Bendera na području današnje Moldavije, dana 1. veljače 1713. godine. Mjesto Bender nalazi se stotinjak kilometara od Crnog mora, a u njegovoj blizini je i današnja granica između Ukrajine i Moldavije.

Što je jedan švedski kralj radio na tom području? Radi se o tome da je kralj Karlo XII. bio vrlo ambiciozan osvajač koji je svojih nastojanja dobio nadimak Aleksandar Sjevera. Već u dobi od oko 18 godina izvršio je invaziju susjednih zemalja. Bio je iznenađujuće uspješan, tako da je pobijedio višestruko brojniju rusku vojsku kod Narve. Svojim pobjedama privremeno je nadjačao čak i ruskog cara Petra Velikog. Karlo XII. prodro je u Poljsku, a zatim se usmjerio prema Moskvi. Ipak, car Petar Veliki pobijedio ga je kod Poltave, nakon čega je poraženi Karlo XII. pobjegao na jug, pokušavajući se skloniti na teritoriju Osmanskog Carstva.

Nakon što je duže vrijeme boravio na osmanskom teritoriju, Karla XII. su Osmanlije zarobile, u vrlo neizjednačenoj bitki. Naime, Karlo XII. raspolagao je sa samo 43 švedska vojnika, dok su ga Osmanlije napale s desetak tisuća ljudi. Borba se vodila prsa o prsa, a Karlo XII. osobno je ubio barem jednog osmanskog vojnika. Švedski gardist Axel Erik Roos navodno je tijekom tog dana tri puta svom kralju spasio život. Karlo XII. zarobljen je unatoč hrabrom otporu, a u osmanskom zarobljeništvu držan je zatim određeno vrijeme. Napokon je pušten pa se vratio u Švedsku.

Izdan prvi svezak Oksfordskog rječnika (1884.)

Oksfordski rječnik engleskog jezika (Oxford English Dictionary – OED) glavni je povijesni rječnik engleskog jezika. On objašnjava ne samo trenutnu uporabu riječi, već i njihov povijesni razvoj. Svaka definicija potkrijepljena je kratkim citatima koji pokazuju kao je korištena. Naznačena je godina prve poznate upotrebe pojedine riječi kao i godina posljednje upotrebe u slučajevima kad je riječ iščezla iz jezika. Ovakav su ustroj kasnije preuzeli mnogi drugi engleski i strani rječnici i leksikografska djela.

Projekt izrade ovakve vrste rječnika nastao je kako bi se uklonilo nedostatke primijećene u dotadašnjim rječnicima (nedosljednost, nedovoljno pokrivanje arhaizama, netočni datumi prve uporabe riječi, nepotrebno ponavljanje itd.). Rad na novom rječniku je započeo 1857. godine, ali je prvi svezak (A – ant) izdan tek 1. veljače 1884. godine. Posljednji, 125. svezak dovršen je tek u travnju 1928. godine. Drugo izdanje izdano je 1989., a trenutno je u izradi treće izdanje koje će biti dostupno samo elektronskim putem.

O opsegu rječnika najbolje svjedoči procjena uredništva da bi za unos i redakturu čitavog drugog izdanja (59 milijuna riječi) jednoj osobi trebalo 180 godina neprekinutog rada, a da je za elektronsku pohranugolog teksta potrebno 540 megabajta.

Piše: Boris Blažina

Vidkun Quisling – sinonim za kolaboracionizam (1942.)

Dana 1. veljače 1942. godine šefom vlade u Norveškoj postao je Vidkun Quisling. Njegovo ime postalo je u međuvremenu sinonim za kolaboratora s neprijateljem (kvisling) jer je surađivao s nacističkim režimom Adolfa Hitlera.

Vidkun Quisling bio je sin protestantskog pastora Norveške crkve, a rođen je oko dvije godine prije Adolfa Hitlera. U Norveškoj je Vidkun Quisling imao stranku koja se zvala Nasjonal Samling (NS), što u prijevodu znači Nacionalni savez ili Nacionalna unija. Quisling je kao stranački vođa označavan i riječju Fører što je norveška verzija njemačke titule Führer.

Šefom vlade u Norveškoj postao je Vidkun Quisling zaslugom Hitlera, a ne putem izbora. Naime, rezultati Quislingove stranke NS bili su u demokratskoj Norveškoj prije rata prilično slabi. Međutim, Treći Reich okupirao je Norvešku za vrijeme Drugog svjetskog rata, a Quisling je postavljen za šefa vlade, točnije za ministra-predsjednika, kako je tada glasio naslov premijerske funkcije u Norveškoj.

Sudjelovao je u provođenju Holokausta u Njemačkoj. Nakon rata osuđen je za višestruka ubojstva, veleizdaju i pronevjeru državnog nova te smaknut strijeljanjem.

Izvor: Povijest.hr

PODIJELI